Contractura musculara de cativa ani?

Durere de cap
Intrebare postata de membru234266 cu 7 ani in urma

Buna seara,
de cativa ani buni am un muschi contractat pe partea dreapta a gatului. nu este muschiul ce sustine coloana,ci un pic mai spre lateral,chiar la baza craniului. din cauza lui am zilnic dureri groaznice de cap. cateodata durerea cedeaza la masaj ,insa nu intotdeauna. este posibil ca o contractura musculara sa tina atata timp?ce pot face in privinta asta?
p.s. geluri ..creme antiinflamatoare.. antiinflamatoare pe cale orala..le am incercat pe toate..nu ajuta nimic,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o saptamana)

Da, este posibil ca o contractura musculara sa dureze de ani de zile, mai ales in cazul in care cauza acesteia nu a fost inlaturata. Acest tip de problema poate fi cauzata de o pozitie incorecta persistenta (de exemplu, daca stai mult timp la birou, cu capul usor aplecat inainte), stres sau alte afectiuni musculare sau neurologice.

Sfatul meu ar fi sa lucrezi cu un kinetoterapeut, care poate oferi un program personalizat de exercitii de intindere si fortifiere a muschilor gatului. O alta optiune ar fi sa incerci terapia cu acupunctura sau osteopatia, care au ajutat pe unii pacienti cu probleme similare.

Daca tot nu vezi nicio imbunatatire, iti recomand sa consulti un medic specialist, fie un neurolog, fie un ortoped. Acestia pot sa recomande investigatii mai aprofundate, cum ar fi RMN-ul, pentru a exclude alte cauze ale durerii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: