Atacuri de panica, maxilar si gat incordat, presiune in zona gatului si a cefei?

Durere de cap
Intrebare postata de Claudiu cu un an in urma

Salut. Am exact aceasi problema ca in postarea de aici: https://sfatulmedicului.ro/comunitate/anxietate/anxietate-cu-atacuri-de-panica-spondiloza-entorsa_41787 de vreo 8 luni de zile. Simptomele sunt aceleasi, senzatie de anxietate si panica constanta inceputa dupa o perioada de la prezenta simptomelor. In cazul meu totul a inceput de la ski, unde nu am cazut sau avut alte probleme. Initial am avut o senzatie de presiune in cap odata la cateva zile (ca si cum ai sta cu capul in jos), dupa care a devenit zilnica, asociata cu ameteli puternice, maxilar incordat, tulburari de vedere (nu stiu cum sa le numesc, tot un fel de sensibilitate la lumina, parca defocusare). Presiunea din cap s-a remis usor cu timpul, a ramas doar in anumite conditii (daca stau usor cu capul in jos, daca urc repede pe scari sau sar..etc), ameteala a disparut si ea usor, a ramas foarte putina, dar in schimb s-au mutat simptomele in zona gatului (ca si o senzatie de presiune in gat, muschi incordati, stransoare) la baza cefei si a gatului, anxietatea destul de constanta si un parait/trosnit la baza cefei de cate ori fac o anumita miscare de aplecare a capului in spate. Am facut RMN cerebral cu substanta de contrast care a iesit ok, CT ok, multiple seturi de analize care au aratat o infectie usoara (VSH,Proteina C reactiva, fibrinogen.. usor marite, carenta foarte mare de vitamina D pt care am luat tratament cu 5000UI 3 luni si 2000UI inca continui 8 luni), controale la diferiti neurologi (unde am primit diferite diagnosticuri, precum anxietate generalizata [care mi-e greu sa cred ca e cauza principala, mai mult o consecinta la simptome], nevralgie arnold pentru care am facut kinetoterapie(nici o imbunatatire), etc. Momentan iau un tratament cu Lyrica, Midocalm, Tiolin, Doloxib (timp de o luna ambele 2x/zi, fac din nou fizioterapie si urmeaza din nou kinetoterapie.
Va rog frumos daca aveti cunostinte sau idee ce ar putea fi care sa dureze atat de mult timp, si sa nu fie gasit de nimeni sa-mi raspundeti sau dati o idee. Mentionez si ca am avut o radiografie la coloana cervicala unde a iesit dubla scolioza si POSIBILA discopatie pe c4-c5.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

X (acum un an)

Bună! Am 24 de ani și trec prin același lucru
dacă ai mai rezolvat ceva cu situația ta, te rog sa iei legătură cu mine, as vrea sa știu și eu ce as putea sa fac pentru durerile puternice, simt ca îmi pierd puterea de a mai lupta, aceste dureri puternice îmi provocarea amnezie pe termin scurt

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Camelia (acum un an)

Salut ! Te sfătuiesc sa mergi la ortodont la un control ca S-ar putea sa ai o disfuncție temporomandibulară și dinții nealiniați . Ma confrunt cu aceleași simptome de aproape 3 ani și de curand am descoperit problema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Demian Alex (acum un an)

Si rezolvarea care e ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Camelia (acum un an)

Primul pas e sa mergi la ortodont la un consult . El te va ajuta sa-Ti faci planul de tratament împreuna cu fizioterapie și kinetoterapie , purtarea de aparate dentare , e destul de complex pachetul de recuperare și de lunga durata .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lidia (acum 4 luni)

Hei, cum ai rezolvat problema și ce aveai ca diagnostic?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: