Un sfat copil minor

Diverse
Intrebare postata de mimi185 cu 12 ani in urma

Am recurs la ajutor pentru ca nu stiu cum sa procedez sunt disperata sunt mama unui baiat care inca nu a facut 18 ani a plecat de 2 saptamini de acasa adica de la apartament inchiriat in care statea cu sora lui din cauza unei feteminora si ea avind doar 16 ani.si nu inyeleg nu vrea sane raspunda la tel .i-am depistat stim unde sunt dar ne ameninta ca se arunca pe geam .l-am crescut 18 fara 4 luni.nu ne -a facu probleme pina a aparut haim anaua asta. spun asa pentru ca sora lui o cunoaste maibine pe fata.are o sora mai mare de 23 deani care o intretine si nui da voie sa ne raspunda la tel .ce putem face trecem prin niste momente grele nu stim cum sa procedam cu legile vremurilor noastre.doresc un raspuns daca se poate competent si un sfat....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Iuli (acum 12 ani)

Copilul fiind minor poate fi adus cu Politia. Sinuciderea e doar o amenintare mai mult ca sigur.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mimi185 (acum 12 ani)

multumesc iuli asta am zis si noi sa mergem la politie dar daca p***aa e mare si pleca din nou . sunt elevi amindoi iar sora ei o incurajeaza dindui bani si el fiind slabut ca nu pot considera altfel sa agatat de ia nu mai vrea sa stie de noi parinti fiind si nui dorim alceva decit binele.a fost educat in familie crestina cu principii morale sanatoase de buna credinta si drept rasplata nu stim unde am gresit de nea aruncat pur si simplu la gunoi . nu ii pasa de noi ca nici nu mai stim a cui suntem de 2 saptamini.si nu meritam una ca asta .nu ia lipsit nimic niciodata . lam dat la scoala in oras si el drpt rasplata nea parasit. si il hraneste doua bagaboante cu iluzii .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Codruta1120529 (acum 12 ani)

trebuie apelat la un psiholog neaparat. Copilul are nevoie de psiholog si chiar si dvs de niste sfaturi competente. Situatia poate degenera

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 12 ani)

Fiind minor il iuteti aduce acasa cu Politia, in privinta sinuciderii poate fi vorba despre o banala amenintare, insa dupa ce l-ati adus acasa, luati-l de manuta si duceti-l si la un psiholog care va fi in masura sa va spuna daca este doar o amenintare sau chiar are astfel de ganduri si daca da, sa-l consilieze, si copiii din ziua de azi sunt extrem de stresati !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mimi185 (acum 12 ani)

multumesc pentru sfat ...nu putem face nimic cu forta dragosteai mare si nu putem face nimic decit sa ne rugam si sa asteptam sa suferim si nimic alceva . am apelat si la politie dar nu putem sa facem nimic. nu vrea sane vada si sa discute cu noi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Nu inteleg, cum adica ati apelat la Politie dar nu puteti face nimic? ESTE MINOR! POLITIA IL ADUCE CU FORTA ACASA!! Pana la urma, dvs de ce nu il amenintati pe el ca va sinucideti? De ce nu ii spuneti ca ati facut un preinfarct sau orice, ca sa il speriati? Ca il dezmosteniti, nu stiu, loviti-l unde il doare mai rau. Cai exista, trebuie numai sa le cautati. Sau faceti-va ca ploua, de multe ori tinerii fac in ciuda pentru ca vad ca va dati de ceasul mortii. Spuneti-i ca pana la urma e problema lui, viata lui, daca vrea sa si-o distruga de pe acum, sa toarne vreun plod si apoi sa stea sa schimbe scutece si sa lucreze cu ziua tot restul vietii, e problema lui. In cateva zile ar trebui sa ii vina mintile in cap.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Ah si spuneti-i ca sexul cu un minor se pedepseste cu inchisoare. Asa ca il puteti ameninta ca il reclamati la Politie. Daca zice ca nu puteti face asa ceva, ii spuneti ca are 2 posibilitati: vine acasa, isi continua scoala si relatia cu fata fara alte consecinte din partea dvs (asta presupune ca atunci cand vine dvs sa nu il impiedicati sa fie cu ea) sau il reclamati la Politie pentru act sexual cu un minor. Mai puteti sa ii spuneti ca o reclamati pe sora fetei pentru sechestrare de minor,,,sunt muuulte cai de atac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mimi185 (acum 12 ani)

da iuli asa vrem si noi sa vina acsa traba lui ce face cu ia dar pentru el noi nu mai existam . nu mai are nimic pentru noi. o vede doar pe ia .si politia ni la adus la sectie dar ginditiva ca nu mai e un copil de 10-12 ani sa il iau eu de minuta cind eu l-am ajutat sa mearga la scola si sa invete sa sa isi faca un viitor bine inteles aveam ginduri mari cu el nu mai aveam alt baiat doar pe el . dar .... nu mai avem cu cine discuta .este orb.si politia ni-a spus daca il luati cu forta ce faceti?il puneti in lanturi acasa ?nu putem decit cum ai zis si tu sa aratam si noi ca si el indiferenta si sal lasam sa vedem cit o sal hraneasca alcineva ..... pentru ca fata sta cu chirie. si ia . si mergeau la scoala . nu au cu ce sa se intretina singuri ....si sa ajungi la mina unui strain nu stiu in ziua de azi... el care nici la o matusa nu se aseza la masa cind era acasa.si cu secestru credeti ca cine mai crede acum ca un baiat poate fi sechestrat....nu am crezut vreodata ca vom ajunge in pozitia asta ... si nu avem solutii.cu minora sta ca asa vrea minora e o copila cum de fapt amindoi sunt 2 copii.nu mai stim ce solutii am mai avea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: