SINTROM, tablete

Intrebare postata de valerica10132159 cu 9 ani in urma - 5 raspunsuri MExista raspuns de la medic
Grupurile de discutie din care face parte intrebarea: Diverse

Ce frebuie facut atunci cand pacientul prezinta dupa cateva zile de la administrarea sintromului tablete, sangerari usoare la nivelul gurii si a nasului?

×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Spam
Categorie gresita
Abuz

Raspunsuri (5)

În cazul apariţiei săngerărilor după administrarea medicaţiei anticoagulante trebuie consultat de urgenţă medicul şi măsurată valoarea INR-ului.
La debutul tratamentului anticoagulant INR-ul se determină mai frecvent la indicaţia medicului care v-a prescris tratamentul (iniţial se măsoară INR la 3-4 zile, ulterior o dată pe săptamână), până când se atinge INR-ul optim (între 2-3). De obicei perioada de debut a tratamentului până la stabilirea dozelor nu durează mai mult de 2 săptămâni. Odată echilibrat tratamentul, adică stabilită o doză zilnică care să menţină INR-ul la valoarea optimă, controlul INR-ului se efectuează o dată pe lună.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Esti medic si vrei sa te promovezi?

Raspunde intrebarilor din grupul Diverse.

Inscrie-te aici!
valerica10132159 (cu 9 ani in urma)

Multumesc ca existati.
Mi-a fost de mare ajutor raspunsul dumneavoastra in legatura cu administratrea Sintromului si efectuarea periodica a INR-ului pana la stabilirea dozei optime de administrat.
Mama mea este operata recent, i s-au facut 3 by-pasuri si o inlocuire de valva,la Iasi,iar transportarea ei la un medic fie el si din orasul natal,ii creeaza disconfort.
Va multumesc inca o data.
Cu deosebita consideratie,
Valerica Juganaru

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Urez multă sănătate mamei d-vs şi mă bup***a că v-am putut fi de folos.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Salman (cu 7 ani in urma)

Bunicul meu, prezinta dupa cateva zile de la administrarea sintromului tablete, sangerari usoare la nivelul gurii si a nasului,va multumesc ca a-ti raspuns acestei intrebari ca noi(familia,ne-am cam facut griji cand bunicul ne-a povestit ce a patit(sangerari usoare pe gura si pe nas))si ne-am gandit la ce este mai rau,dar medicii de aici isi fac treaba si banuiesc ca ii vor schimba dozajul de indata ce v-a ajunge la spital ,pentru o noua masurare a INR-ului

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
[email protected] (cu 7 ani in urma)

fratele meu ia sintrom 3 sferturi comprimat pe zi pentru defect septal interventricular cu sunt bidirectional si hipertensiune arteriala pulmonara ,de citeva zile (singerari usoare pe gura " scuipa singe mai pop**ar "nu o cantitate foarte mare ) si-a luat INR doua zile la rind avind valoare INR= 2,77;AP=33,5 ;TimpQuick=22,0 ; INR =2,68 ;AP=44,7 TQ=21,5.Ce trebuie facut ?
Va multumesc ,astept raspuns .

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Raspunde

×
×
Felicitari! Raspunsul a fost postat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost editat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost sters cu succes!
Se incarca...

Cauta

Nu ai gasit ce cauti? Cauta intrebari similare sau adauga o intrebare noua.

Adreseaza o intrebare!

Comunitatea SfatulMedicului este pregatita sa raspunda la intrebarea ta!

Adreseaza o intrebare

Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie, ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.

Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare, informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.

SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel. Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.

Coronavirus Update