Probleme cu digestia

Diverse
Intrebare postata de Buleandra cu 15 ani in urma

A scriu aici pentru ca poate unii dintre voi ati avut asa ceva sau pentru cei care stiu cum sa tratez aceasta problema. De vreo aproximativ o luna am senzatia de iesit afara (eliminarea fecalelor) si am iesit maxim de 7 ori intro zi spre disperarea mea, de iesit ies tare (aproximativ) am fost la medic chiar, si la spital unde mi-au facut o ecografie si au zis ca nu am nimic (spre culmea disperarii mele), am mai fost odata si mi-au dat sa fac analizele la sange, urina si coproparazitologice , unde NIMIC, negativ toate ( urina si fecale ) si mi-au pus rezultatul de Enterocolita. Bun, mi-au dat un medicament numit Ciprinol si inca unul numit Debridat. Intr-un timp ma simteam mai bine adica nu prea mai aveam senzatia aia de iesit afara asa de rau si chiar faceam o data pe zi. Insa dupa ceva timp iar au revenit acele stari foarte puternice, acum nu mai iau decat Debridat si am iesit pe ziua de azi de fix 4 ori pana in acest moment. Precizez ca de ceva timp mi-am facut un program de ma culc la fix 23:00 si ma trezesc la ora 8:00 dimineata, mananc de fix 3 ori pe zi, mai mancanc si ceva fructe intre mese (persici si banane) si tot asa ma simt. Daca stie cineva va rog frumos cum pot si eu sa scap de aceasta senzatie la burta si de iesit la toaleta asa de des.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Buleandra (acum 15 ani)

Am utat sa mentionez ca am 18 ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina192 (acum 15 ani)

Draga mea si eu am avut aceste probleme dar s-au rezolvat rapid am luat si eu aceste pastile la fel ca tine si atat mi-a trecut diareele cat timp luam pastilele si dupa aceia ma apucau iar si am fost la un medic care ma intrebat dar ce mananci de obicei?si am zis ca mananc multe lactate ca imi plac fructe multe la care medicul mi-a interzis ca mai mananc acestea timp de2 luni ceea ce a rezultat ca din cauza acelor alimete faceam diaree.sfatul meu pentru tine e sa manaci cascaval mult caca mananci fructe si paine prajitasau biscuitisau orce mancare uscata si ia niste denoxinal pentru ca se poate sa te fi intoxicat de la ceva o pastila 2 pe zi eu asa am facut si ma simt mult mai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Buleandra (acum 15 ani)

draga grasuta imi pare bine ca ai raspuns dar eu nu am diaree si nu consum lactate, iar ca fructe mananc piersici si banane intre mese. A si am uitat sa precizez ca sunt baiat :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Nu sunt o specialista, dar din proprie experienta iti spun ca mie Debridatul mi-a facut foarte rau, am ajuns in spital dupa niste episoade cum spui tu. Dar poate am fost un caz particular...unora le-a vindecat multe suferinte, deci tu stii mai bine ce efect are cand il iei. Inteleg ca nu ai diaree, ceea ce e foarte bine, dar ca totusi ai senzatia de mers la toaleta mai des decat normalul. Ti-as zice de capsulele Imodium de la farmacii, dar daca ai tendinta spre constipatie, nu-s bune...Inceraca atunci urmatoarea chestie 2-3 zile: ia o lingurita rasa de radacina de obligeana (gasesti oriunde) si pune intr-un pahar de apa seara. Dimineata strecoara si bea pe stomacul gol 2-3 inghitituri. Pe parcursul zilei, dupa mese la fel, impartit in mod egal continutul din pahar. Poate da rezultate. La mine a avut efect cand am fost in "criza puternica". Sper sa-ti fie de folos. Daca iti prinde bine, bea asa 20 de zile dupa care fa o pauza. Incearca sa renunti si la piersici, fermenteaza totusi. Bananele sunt bune. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Buleandra (acum 15 ani)

Iti raman dator Dora, o sa ma duc maine la un plafar/farmacie sa i-au aceasta radacina.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Sa-ti fie de folos! Pentru enterocolita mai sunt bune si picaturile de Tinctura de Salvie. Pan la urma, nu esti constipat, nici diaree nu ai, dar te duci de cateva ori pe zi la toaleta? Insist cu intrebarea, conteza aspectu! incearca obligeana, cum spuneam. Numa Bine, Cristi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Buleandra (acum 15 ani)

ma duc de aprox 2 ori la toaleta de vreo 2-3 zile incoace dar mananc numai orez fiert cu multe legume si beau numai ceai de menta, chiar acum am terminat de pregatit ceaiul iar maine dimineata cand ma trezesc sa beau cum ai zis si sa vad cum ma simt, sper sa imi treaca aceasta stare suparatoare de "iesit afara" pe care o am la burta. Noapte buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

constantin5102798 (acum 15 ani)

Enterocolita este prin excelenta o afectiune digestiva provocata de enterococi(niste bacterii) In ac caz trebuia sa ti se faca din fecale, o analiza numita coprocultura ca sa vada ce bacterie iti provoaca ac. simptome. Ori tie ti s-a facut numai analiza coproparazitologica prin care se cauta parazitii din intestin.Cauta alt medic specializat in probleme digestive chiar unul de la infectioase.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai elena (acum 12 ani)

am un bebelus de 4 luni si de la nastere are probleme cu scaunul nu iese singur decat ajutat iar acum la de 4 luni am inceput fructele iar problemele sunt aceeasi ce sa fac? are greutatea de 8,5kg,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

arcturus (acum 10 ani)

Mergeti la acupunctura. Aceasta trateaza cauzele afectiunii si fara chimicale .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: