Moarte subita

Diverse
Intrebare postata de ciucas cu 15 ani in urma

Acum 2 saptamani am trecut pritr-un episod foarte dureros si terifiant, iar pana nu voi putea intelege ce s-a intamplat nu cred ca am sa pot sa accept adevarul. Prietenul meu de 20 ani a murit subit, mama sa s-a opus autopsiei, la spital am fost prea socata ca sa pot sa intreb ceva iar acum nu indraznesc sa deschid subiectul cu mama sa, deoarece e prea delicat. Totusi , as vrea sa stiu ce sa intamplat. Noi doi eram in timpul unui act sexual, incepuse cam de 10 minute, iar el nu dadea nici un semn ca sar simti rau. Deodata, fara nici un sunet, s-a prelins pe jos, i s-au dat ochii peste cap, i s-au chircit mainile si picioarele, a facut putin spume la gura, apoi si-a intins mainile si picioarele, s-a relaxat si nu a mai miscat. In decurs de cateva minute i s-a oprit inima si respiratia definitiv. Cand a ajuns ambulanta, i-au redat pulsul si i-au mentinut inca 12 ore respiratia, artificial, dar functia cerebrala nu si-a mai reluat activitatea si a murit intr-un final. As vrea sa stiu ce s-a intamplat in momentul mortii. Mentionez ca el avea ceva la inima, insa cardiologii nu iau interzis nimic si lau asigurat ca va duce o viata normala. Din cate mi-a explicat, avea o artera putin dilatata, "de la cresterea brusca in inaltime" dupa cum spunea el. Nu stiu ce sa cred, a fost ceva atat de subit si de dureros ca m-a lasat fara cuvinte... Va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

andrei178 (acum 15 ani)

Imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva, condoleante! Ce ai descris tu, pot fi simptome ale unor diverse afectiuni...ideea e ca nu cred ca nu s-a scris ceva in certificatul de deces, mai ales ca nu a fost moarte naturala. Nu sunt sigura, dar cred ca autopsia nu este la alegere, in aceste cazuri. Oricum, daca mama lui nu vrea sa vorbeasca despre asta, respecta-i durerea, va veni, daca e sa fie, timpul in care o sa poti vorbi cu dansa despre asta. Pana atunci, incearca sa fii puternica si gandeste-te ca oricare ar fi fost cauza, nu s-a putut probabil evita acest deznodamant. Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florian Alex (acum 15 ani)

Groaznica situatie... Incearca sa nu te invinovatesti in nici un fel, prietenul tau avea o stare de sanatate pe care o cunostea. Putea fi oricine in locul tau. Referitor la afectiunea lui... greu de spus exact despre ce era vorba. Poate a facut un infarct sau ceva de genul. Fii puternica! Imi pare rau pentru pierdere...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena991510 (acum 15 ani)

Imi pare rau pt ca treci prin asa ceva, nu e usor deloc... dar nu trebuie sa te invinovatesti. Incearca sa eviti sa redeschizi subiectul cu mama lui, va veni ea la tine oeste ceva timp..

Sunt afectiuni cardiace ascunse care le au baietii intre 16-24 ani, si care se depisteaza f greu.. am vazut multe emisiuni in care se explica de ce mor baietii subit pe terenul de sport , in armata sau cand faceau un efort fizic..

Si eu am avut un coleg in generala care a murit fugind dupa o minge..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ciucas (acum 15 ani)

Pe certificatul de deces s-a trecut : stop respirator, l-am vazut. Si doctorii sigur stiu despre ce e vorba, dar nu ma pot duce acum la spital sa intreb, nu mai tin minte nici un nume , nimic. Din cate m-am interesat, ar fi putut sa fie un atac vascular, cerebral cauzat de ruperea acelei artere, am citit ceva legat de asta si se pare ca se numeste anevrism. Nu stiu, nu-mi pot face o idee despre asta numai de pe internet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Raman la parerea ca in astfel de cazuri autopsia era necesara...Poti merge totusi la medicul care a completat certificatul sau l-a avut in grija atunci si sa-l rogi omeneste, cand are timp, sa-ti spuna despre ce a fost vorba. Adica sa nu creada ca vrei sa reclami ceva, ci doar pentru linistea ta. Daca , chiar iti doresti asta. Da, e adevarat, multe persoane au anevrism fara sa stie si sa se intample o astfel de tragedie, indiferent de varsta. Pop**ar descriind, anevrismul poate fi o umflatura care tot creste si la un moment dar poate sa se fisureze, hemoragia putand fi fatala. Iti doresc multa liniste sufleteasca si sa mergi mai departe, esti o fata tanara! Stii cum se spune, sadic sau nu, "si moartea face parte din viata..." Numai Bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihil m. (criminalist) (acum 11 ani)

Stimata indurerata domnisoara , in primul rand trebuie sa stiti ca necropsiile la mortile in conditii suspecte este o procedura obligatorie si in acelasi timp juridica. Dupa cum spunea o alta persoana in acest dialog , la emiterea certificatului de deces (constatator de la fata locului) s-a emis un motiv (ipotetic) al decesului in urma unor investigatii sumare si a unor proceduri de urgenta acordate la fata locului pentru asigurarea suportului vital. Totusi raspunsul la aceasta dilema pe care o aveti si care va framanta este dupa semnele pe care le-ati prezentat, un anevrism cerebral agresiv cu invadare masiva si rapida(probabil dupa simptomatologie situat undeva in poligonul lui Willis). Analizand agresivitatea si rapiditatea pronosticului sumbru. Cu siguranta exista un raport medicolegal si al unor investigatii patologice mult mai profunde, la necropsie ma refer. In concluzie pot sa va recomand niste sfaturi. Vorbiti mai intai cu mama baiatului caci sigur are niste raspunsuri sau mergeti la 1. spitalul unde a fost adus pacientul si la simpla demonstrare a unor legaturi intre dv. si el cereti fisa de la dosar care acum este in arhiva. 2. mergeti la I.N.M.L.faceti dovada legaturii dintre dv si persoana decedata intr-un fel si cereti o vizualizare a raportului medicolegal atentie- nu cel al autopsiei la care potrivit legii nu aveti acces decat in faze juridice exceptionale. Vorbiti cu un medic mai abordabil in acest sens ( dr. Barbarii Ligia , dr. Dermengiu Silvia sau chiar cu dr. Panaitescu Viorel). Din punct de vedere moral si etic aceasta nedumerire pe care o aveti (cauza decesului) nu este o rezolvare a vre-unui aspect din aceasta situatie, nici un remediu de alinase ba chiar poate constitui o agravare a starii pe care o aveti punandu-va alte sumedenii de intrebari la care nu veti mai avea un raspuns.Va urez succes si un suflet cat mai curat si putin indurerat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: