Ganglioni axilari DUREROSI raspuns medic

Diverse
Intrebare postata de nona.do cu 11 ani in urma

As avea nevoie de unele pareri/sugestii, atat din partea medicilor, cat si din partea celor care au trecut prin ceva asemanator.
De aproximativ o saptamana, am urmatoarea problema:
- ganglion (presupun ca e vorba despre ganglion) dureros la axila stanga - usor inflamat (extrem de slab perceptibil/vizibil); s-a retras in aproximativ 48 ore
- dupa 2 zile, a aparut aceleasi simptome (identice cu cele mentionate anterior) la axila dreapta; a disparut in mai putin de 24 ore
- dupa urmatoarele 3 zile, din nou aceleasi simptome, tot la axila dreapta

Alte precizari:
- in toate cele 3 situatii, durerea a fost constanta si destul de mare, indiferent ca eram in miscare sau in repaus (inclusiv noptile)
- la atingere (palpare foarte usoara) dureau si mai tare
- nu au p***ancis nici cu epilatul, nici cu transpiratia, nici cu efortul fizic - au aparut fara vreo "cauza" anume

Multumesc anticipat pt. raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Probabil este vorba de hidrosadenita- inflamatia glandei sudoripare .
Este indicat sa consultati medicul dermatolog pentru diagnostic si recomandari adecvate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diverse.

nona.do (acum 11 ani)

Asa cum am precizat deja, acel ganglion/nodul a fost extrem de slab perceptibil/vizibil. Atat la axila stanga, cat si la cea dreapta.
Nici nu ii pot numi noduli, deoarece abia daca se disting "cu ochiul liber", iar la palpare aproape nici nu se simt - se observa si simte doar o usoara inflamatie.
Nici vorba de vreo roseata sau vreun semn de infectie (cum ar fi caracteristic hidrosadenitei, din cate m-am documentat pana acum). Doar durerea este constanta si continua.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nona.do (acum 11 ani)

Daca mai aveti vreo sugestie/sfat (catre ce gen de analize sa ma indrept), v-as fi recunoscatoare.

A aparut din nou durerea la axila dreapta.
De data aceasta, se vede foarte bine si o inflamatie (are forma unei... "bilute").
Dureaza de 2 zile.
Nu se vede nici cel mai mic semn de infectie.
Nu au cedat nici la unguent Diclofenac, nici la crema galbenele, nici chiar la Ketonal Forte tablete.

Alte simptome asociate (aparute in ultimele 4-5 luni):
- caderea exagerata a parului (de obicei imi cadea frecvent si mult, dar inca niciodata atat de mult si de des - la spalat, pieptanat, pe perna, pe haine)
- ingrasare destul de brusca (4 kg in 5-7 zile) datorata unei pofte de mancare exagerate
- anxietate/agitatie (problema mai veche, dar care nu se mai amelioreaza la tratatmentul cu Valeriana si tei)
- cefalee (tot o problema mai veche, dar care s-a intensificat in ultima perioada - ca frecventa si intensitate)
- supraincalzire exagerata la efort fizic moderat, gen "bufeuri" care dureaza pana la 30 min. (asemanatoare cu senzatia resimtita intr-o sauna uscata) - tot o problema mai veche, dar care s-a intensificat in ultima perioada - ca frecventa si intensitate
- mari dificultati de concentrare si memorie (lecitina luata timp de 2 luni1/2 nu m-a ajutat)
- oboseala si dureri musculare aparute in timpul/dupa efort fizic (de obicei cedau dupa administrarea Ca si Mg, dar nu si in ultima perioada)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eva40 (acum 11 ani)

fara cauza nu apare...daca tot citesti,citeste despre sistemul limfatic
eu ti-as recomanda un flacon de liquid chlorophyla,si trece
Asa se manifesa,cand se aduna rezidurile in sist. Limfatic.
intra pe www.***.ro
cum sa-l folosesti,iti spun eu,daca vrei
o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 11 ani)

acelasi lucru mi s-a intamplat si mie tot un ganglion la axila stanga.pt prima data in iunie care a disparut in mai putin de 48 de ore fara durere.in august aceeasi poveste dar mai marit si dureros.in urma unei ecografii nu rezulta nimic dar nici nu mai are inflamat.sfatul medicului a fost o mamografie.ac***a in vedere ca nu locuiesc in Romania nu avea rost sa mai prelungesc sederea mea acolo pt mamagrafia programata in tara.ajunsi la destinatie am reluat investigarile si din ce pare este vb de o tumore la san.sfatul meu este nu neglija aceste simtome

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura nechifor (acum 11 ani)

draga eva40, am cautat pe net si nu gasesc liquid chlorophyla...de pe ce site pot sa comand si cum sa il folosesc? rog raspuns pe lauranechifor@ yahoo.com

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut (acum 10 ani)

Aceeasi problema o am si eu,prima oara mi sa imflamat ganglionul de sub axila dreapta,dupa 48 de ore de antibiotic mi a trecut,apoi mi a iesit la scurt timp sub axila stanga,am luat antibiotice mi a trecut si ala,apoi la cateva zile mi a mai aparut unul tot sub axila dreapta.Mentionez ca tocmai ieri am fost la urgenta,si inainte de asta am avut dureri de cap foarte mari,senzatie de voma,senzatie de ameteala,lipsa poftei de mancare.Am facut o hemograma,mi sa u luat tensiunea,o radiografie la plamani,toate au fost ok,de acolo m au trimis la Matei Bals azi pt investigatii,sper sa nu fie ceva grav.Nona do,tu ce ai mai aflat?Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nona.do (acum 10 ani)

@Ionut

In timpul acesta (adica pana acum) m-am "plimbat" pe la cateva specializari medicina + analize aferente: infectioase, hematologie, endocrinologie, ecografie mamara/axilara.
Rezultatele: sunt sanatoasa tun.
De atunci, in continuare apar dureri, de multe ori fara umflaturi ale ganglionilor, alteori cu umflaturi cu tot. Nu le pot lega de absolut nimic - apar si dispar fara o cauza anume si fara un tratament concret.

Am facut si analiza specifica de Borrelioza si mi-au gasit 3 tipuri de Borrelia (fara cea de Lyme). La infectioase, au gasit si la Western blot Igm suspiciune de borelioza.
In cazul meu, sunt o multime de simptome specifice boreliozei (si abia atunci am inceput sa-mi explic din ce cauza, in atatia ani, m-am "degradat" incet dar sigur).

Toti medicii consultati pana acum (de care am scris mai sus), au concluzionat ca numai borelioza poate fi cauza ganglionilor axilari durerosi (+ inflamati).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anda (acum 7 ani)

Ce ai mai rezolvat? Cu aceleași simptome ma confrunt eu acum...

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1487227194 (acum 6 ani)

Anda ce ai mai facut cu ganglionii?in aceasi situatie sunt si eu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bianca silvia (acum 4 ani)

Poate e un fir de par in piele :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

0766800196 (acum un an)

Buna ziua mă numesc Valentina și am descoperit pe 21 februarie un ganglion inflamator la axilă stânga cu creștere rapidă în două săptămâni a crescut 28 cm am fost operata acum de o luna am altul în partea dreaptă tot cu creștere și durere și sub genunchi drept tot cu dezvoltarea și durere nu mai știu unde să mă duc să-i tratez pe unde merg in Focșani mi se închide ușile nu au ce sa îmi facă un sfat va rog din suflet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: