Fara relatii sexuale

Diverse
Intrebare postata de Sari cu 13 ani in urma

Sotul meu este plecat sa lucreze in strainatate, vine de doua ori pe an acasa, pentru o luna de zile.Pe perioada cat el este plecat, daca nu am relatii sexuale, pot sa mi se declanseze diverse probleme de ordin medical?
In prezent sunt sanatoasa.
Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (50)

Iuli (acum 13 ani)

Nu. Daca se declanseaza, nu va fi din aceasta cauza. Oricum masturbarea este recomandata in astfel de cazuri, mai ales pentru psihic, banuiesc ca nici nu mai trebuie mentionat :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Stati linistita, dpdv medical, abstinenta sexuala va face bine la amandoi din multe privinte. ( In afara de cazul cand dorinta de a avea sex este prea mare in mod instinctiv si nu rational - caci lupta impotriva oricarei dorinte este ceva daunator)
Uitati-va odata la calugarite sa vedeti ca arata cu 20 de ani mai tinere atat la fata cat si la cuget, decat femeiile casatorite.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Abstinenta de la actul sexual nu face, fizic, nici bine nici rau. S-a demonstrat ca orgasmul ajuta corpul la ambele sexe (prostata la barbati, aparatul genital la femei), dar dupa cum se stie, daca persoana nu o face in starea de veghe, aceste descarcari se intampla in somn. Deci corpul stie cum sa se descurce singur (ceea ce arata ca da, este necesar totusi). Activitatea sexuala este insa benefica psihic iar acolo nu o poate contesta nimeni.
Calugarii nu arata neaparat mai tineri, ci pur si simplu cu acele barbi si imbracaminti nu iti dai seama cum arata ei de fapt. Iar daca par ceva mai tineri, aceasta este pentru ca nu duc o viata stresanta, nu au viata sociala cu tot ceea ce inseamna ea, este logic acest lucru. Nu are legatura cu sexul pe care, ca sa stii, unii il practica totusi, desi este atat de interzis pentru ei... Oricum, ce intelegem, ca toti ar trebui sa fim asceti? Am disparea repede astfel...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Yloz (acum 13 ani)

Echilibrul in toate trebuie respectat , la ceea ce tinde si organismul prin homeostazie etc .
Probleme pot apare dar sunt 10 sau 100 de activitati cu care putem invinge aceste dezechilibre , idei , dorinte, pe un interval de timp limitat ( deci depinde cat timp e abstinenta !!!( prea mult ani cred ca va fii dificil ) etc
Sexul nu e tot in viata dar este un necesar , hormonalul este reglat astfel dar si functionalul sitemului ca intreg a corpului .
Sanatate si o viata cu multa miscare , si cat mai variata in afara casei va doresc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

louis (acum 13 ani)

Pt. Iuli
Ar trebui sa intelegeti ca aveti de ales: ori sa reveniti la statutul de femei serioase care nu se supun oricum unor dorinte ci doar unor necesitati sau ...alternetiva la moda acum...adica sa deveniti c****, doar suntem pe primul loc la exportul de c****.
Eu unul as prefera sa reveniti ...la o conduita demna de FEMEIE ...cu majuscule.
Cu stima si speranta ca am fost inteles chiar daca limbajul este poate cam dur.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Nu ati fost inteles. Nu stiu despre ce vorbiti si nu ma intereseaza catusi de putin parerea dvs.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca (acum 13 ani)

fiecare se considera expert si are opinii...consultati un medic sa vi se confirme ca nu face rau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oo (acum 10 ani)

nu vrei sa fii tu calugarita si cealalta sa faca sex????????? numai mentolate pe aici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulia (acum 10 ani)

Vai de capul tau draga!! Ai un complex psihologic de negare! Daca tu nu esti in stare sa te abtii de la sex nu inseamna ca nici ceilalti nu pot!!! Si ca toti il practica in secret! Vai ce mila imi e de tine!
Calugarii si calugqritele ARATA mai tineri, chiqr daca nu iti place tie sa admiti!!!
Vai de capul tau!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 9 ani)

mie imi place sa dansez cu vecina mea de blog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
radia (acum 13 ani)

Veti ramane sanatoasa mereu, daca modul de gandire este sanatos. "Problema sexuala"nu ar mai fi cu adevarat o problema, daca nu ar fi intretinuta prin ceea ce se spune, scrie, ilustreaza despre acest subiect.
Un echilibru mental, un mod de viata firesc, niste preocupari pentru educatie, pentru ridicarea nivelului de cultura propriu, va vor mentine in stare de sanatate a psihicului, a sufletului, si implicit a trupului Dvs-tra.
Succes...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Louis (acum 13 ani)

Pt Radia
Multumesc pentru comentariul dvs. Faceti dovada ,prin modul cum ganditi, ca aceasta tara are resurse morale sa revina din statutul "mimetic" generat de persoane cu conduita morala dezastruoasa promovat intens de o media iresponsabila care de dargul unei audiente tembele distruge sufletul unui intreg popor...
Inca o data multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flory (acum 13 ani)

Pentru Sebi si Razvan, tare rautaciosi mai sunteti, femeia a cerut un sfat nu un inlocuitor al sotului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marcel (acum 13 ani)

1. Pentru Razvan si Sebi, oare daca femeia ar fii sotia unuia din voi, ati pune la fel problema? Nu cumva credeti ca metoda propusa de voi depaseste bunul simt?
2. Pentru Sari, lipsa activitatii sexuale nu dauneaza, ci dimpotriva este benefica. Vezi postul din toate culturile, in care se promoveaza abstinenta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

eu sunt sigura ca Razvan si Sebi au glumit; ce sariti asa pe ei?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Razvan (acum 13 ani)

Binenteles ca as pune altfel problema daca femeia ar fi sotia mea. In primul rand nu as lasa-o singura in tara 10 luni pe an, asta daca nu cumva imi convine situatia de a sta fara ea si mi-am gasit pe altcineva pe care sa o las singura 2 luni pe an. In al doilea rand, oricat de placuta ar fi masturbarea tot nu suplineste in totalitate un contact sexual iar dorinta de a fi cu un barbat ramane in continuare, poate nu la fel de intensa, dar ramane. Si, sa recunoastem, la femei treaba cu masturbatul nu e tocmai una care sa le tenteze foarte mult.
Acum nu zic sa sara din floare in floare cat timp e plecat barbatul din tara. Isi poate gasi insa un partener pentru sex de care, daca e suficient de inteligenta si sa nu se indragosteasca precum o scolarita, se poate bucura de placerile vietii in continuare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalin (acum 13 ani)

Nu cere sfaturi de la nimeni in acest caz. Urmeaza-ti gandul si usureaza-ti viata, trebuie sa faci ceea ce crezi tu ca e cel mai bine sa faci si nu sa te chinui. Ai de ales intre a face sau a nu face sex in perioada cat esti departe de sot, indiferent de ce parte a balantei inclina constiinta, inseamna ca asa trebuie sa fie cel mai bine. Asa cum trebuie sa fii discreta cand ai avut o partida de sex cu un alt partener decat sotul, tot asa de discreta trebuie sa fii si in cazul de fatza si sa nu ceri sfaturi de la nimeni, vei primi tot felul de raspunsuri filosofice, stiintifice sau rautacioase. Raspunsul se afla doar in mintea, in trupul si in sufletul tau, orice varianta e foarte buna, dar cu maxima prudenta si discretie.
Sa ai o viata frumoasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Razvan (acum 13 ani)

Raspuns de nota 10 !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

john (acum 13 ani)

Crezi ca sotul tau sta cuminte acolo? Chiar daca nu ai relatii sexuale cu altcineva el tot nu va crede acest lucru. Gaseste-ti pe cineva de incredere, discret, casatorit ca si tine. Fosta mea prietena m-a parasit fiindca am insistat pentru relatii sexuale inainte de casatorie, amintindu-mi faptul ca ea va face dragoste doar cu sotul ei. Dupa 20 de ani l-a inselat. Cu cine crezi? Cu mine, fostul ei prieten. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gigel (acum 13 ani)

raspuns excelent

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3