Dureri zilnice, chinuri groaznice raspuns medic

Diverse
Intrebare postata de Cristian1000 cu 12 ani in urma

Buna Seara,
ma numesc Cristian, 25 de ani, si de aproape un an de zile am dureri foarte mari in partea dreapa spate, osciland pe coasta dreapta interior coboara inghinal si partea interioara a piciorului drept. Durerile sunt zilnice si foarte mari ( MARI ). mentionez ca am facut un RMN Abdomeno - Pelvin cu substanta de contrast si au iesit urmatorele rezultate la interpretarea imagistica: Fara colectii lichidiene la bazele pulmonare
Moderata hepatomegalie de tip steatozic cu arie imprecis delimitata ce cuprinde aproape tot lobul drept, cu semnal modificat in secventele in- si out-of-phase ( cu si fara substratie de grasime). Fara captare patologica de contrast i.v. Fara dilatatii de CBIH sau CBEH
Colecist fara imagini de calculi
Pancreas cu diemnsiuni normale, fara leziuni focale, fara dilatatii de duct Wirsung
Splina, glandele suprarenale cu dimensiuni normale.
Ambii rinichi sunt in pozitie, cu forma si dimensiuni normale, IP normal, fara dilatatii SPC sau prezenta de calculi
Ureterele nedilatate
Fara adenopatii retroperitoneale, fara ascita
Aorta abdominala si iliacele cu calibrul normal
La nivelul jonctiunii rectosigmoidiene se evidentiaza prezenta canalului ( sau a sfincterului O''Beirne ) rectosigmoidian , care are o lungime de ~ 22 mm - care se mentine contractat pe durata intregii examinari( aspect spastic?) - interpretare in context clinic
Vezica urinara in repletie fara modificari de continut sau al peretilor
...Ce credeti ca as putea face in acest caz?
mentionez ca ma indop lejer cu indometacin, diclofenac, nospa, etc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

ar fi necesar sa efectuati o consultatie de medicina interna pentru o examinare clinica, o anamneza corespunzatoare (istoricul afectiunii), investigatii suplimentare, dupa care se va formula diagnosticul. RMN-ul mentioneaza o steatoza, ceea ce inseamna o ''incarcare grasa a ficatului'' ce apare in consumul indelungat de alcoolin doze mari (peste 80 g alcool pur/zi), obezitate, trigliceridele crescute ,diabet zaharat, consumul unor medicamente (amiodarona, cortip***azii, hormonii estrogeni) in doze mari si luate timp indelungat , unele boli genetice cu defect de metabolizare a grasimilor, in asocierea altor afectiuni hepatice (hepatite cronice virale-virus B sau C).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diverse.

Cristian1000 (acum 12 ani)

Va multumesc pentru raspuns! In cazul steatozei hepatice cred ca este vorba de medicamentele luate in mod repetat...in fine, mai nou am inceput sa fac masaj la coloana si piciorul drept si durerile au inceput sa dispara treptat insa ramane ceva care se intretine zilnic ca o durere surda, credeti ca este vorba de o sciatica / hernie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: