Constipatie sau ... ? raspuns medic

Diverse
Intrebare postata de mariana6898 cu 10 ani in urma

Buna ziua. Am 44 ani, 168 cm inaltime, 64 kg. Am probleme cu digestia.
Va rog sa-mi recomandati alimente necesare pentru combaterea constipatiei. Sunt perioade in care nici la o saptamana nu evacuez rezidurile alimentare dacat cu ajutorul supozitorului sau pastilei laxative(Sennalax cu aloe). Sunt foarte sedentara la seriviciu, nu prea pot consuma cruditati deoarece ma balonez foarte tare(am colita) si am dureri la balonare. In urma investigatiilor am fost diagnosticata cu colon iritabil(timp de 9 ani am avut probleme cu sistemul nervos). Am avut o perioada destul de lunga(18 ani) probleme cu fierea(lenesa), dar am respectat regimul alimentar propus de medici. Problemele cu fierea sau mai reglat, pot consuma cate putin din anumite alimente care-mi erau interzise. Niciodata nu fac abuz. Nu consum cafea deloc, bauturi carbogazoase, prajeli, mezeluri. Incerc sa consum alimente santoase.
Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Doctorulstietot (acum 10 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Propun un tratament cu gemoterapie (Plantextract): extract de Rosmarin- 50 picaturi in 50 ml apa dimineata cu 30 minute inainte de apa, extract de Nuc muguri 75 picaturi in 50 ml apa prinz, extract de magnolie 75 picaturi in 50l apa seara . Inceteaza sa administrezi laxative. Tratamentul trebuie urmat cel putin 30 zile ,apoi va schimb formula.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Mergeţi la toaletă zilnic la aceeaşi oră, de preferat dimineaţa după micul dejun.
Mâncaţi dimineaţa micul dejun, precedat sau nu de un pahar cu apă rece, eventual o linguriţă de miere sau gem. O cafea, un pahar cu lapte sau un ceai laxativ poate fi un remediu miraculos şi în acelaşi timp simplu al constipaţiei.
Consumaţi o cantitate suficientă de lichide (minim un litru, între mese).
Evitaţi alimentele care favorizează constipaţia: brânzeturi, orez, carne, afine.
Se recomandă consumul de fibre vegetale din tărâţe de grâu (20-30 gr./zi), pâine neagră, fulgi de ovăz, porumb, mere, prune, banane, portocale, pere.
Listă de alimente recomandate în constipaţie
Lactate: lapte, lapte bătut, chefir, iaurt.
Pâine şi produse de patiserie: pâine de grâu, pâine prăjită, pâine mixtă bine coaptă, graham, pâine neagră, prăjituri de fructe, tarte, chec.
Dulciuri: zahăr, fructoză, dextroză, miere, zaharină şi alţi îndulcitori.
Fructe: prune, piersici, pere, mere, caise, banane, portocale, mandarine, grape-fruit, căpşuni, zmeură, pepene galben, struguri, curmale, smochine.
Legume şi salate: fasole, mazăre uscată, morcovi, varză.
Condimente, mirodenii: fără restricţii.
Supe şi sosuri: fără restricţii.
Carne, peşte şi mezeluri: de evitat consumul excesiv.
Preparate de ou: fără restricţii.
Băuturi: cafea, lapte, sucuri naturale, apă minerală, ceai de plante (laxative), dar nu ceai chinezesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diverse.

mihaela u.s.a (acum 10 ani)

in fiecare dimineata pe stomacul gol un pahar mic de suc de prune ,intro saptamina o sa revii la normal

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela u.s.a (acum 10 ani)

si in fiecare zi pastille probiotice ...am avut o problema ca a ta de ani de zile mam chinuit ,m am reglat cu suc de prune natural si probiotice ..le cumperi de la farmacie contin bacterii bune care iti regleaza flora stomacului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana6898 (acum 10 ani)

Multumesc pentru sfaturi. Nu am incercat inca ce mi-ati sugerat. Stiu ca prunele in general ma ajuta, dar ma si baloneaza foarte tare(iar acea balonare ma deranjeaza cand colonul este iritat). Am sa incerc cu acest suc de prune. Sper sa nu ma deranjeze si sa am rezultate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sanoghy Ildico (acum 10 ani)

seminte de in pe stomacul gol, inp***ate intr-un iaurt + tratament cu zeolit lichid de 3 ori pe zi cate 10 picaturi sub limba. Aceste tratamente se administreaza 3 luni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sandu Florentina (acum 10 ani)

Este foarte bun zeolitul lichid. Si eu il folosesc pentru detoxifiere

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sandu Florentina (acum 10 ani)

Este foarte bun zeolitul lichid. Si eu il folosesc pentru detoxifiere

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniela (acum 10 ani)

Incearca cu ceai SVELTAFLOR de la FARES, 2 cani cu ceai pe zi neindulcit (dimineata si seara). modul de preparare si de administrare citesti pe cutie. Sper sa te ajute si pe tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

niculina (acum 8 ani)

Folositi seara la culcare 5 lingurite seminte de in macinate, la un pahar de iaurt.Sanatate si sa auzim numai de bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11558127798 (acum 4 ani)

Faceti analiza de sange pt boala celiaca- intoleranta la gluten. Apoi verificati si intoleranta la lactoza. Am aceeasi problema ca dvs si mi.a iesit la analize intoleranta la gluten. Intestinul nu digera si totul fermenteaza inauntru, de aici balonarea si meteorismul. Si apoi faceti analiza ATPO la glanda tiroida, intoleranta ac***a efect negativ asupra ficatului, bilei si glandei tiroide. Va trebui regim strict.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioan G (acum 2 luni)

Buna ziua !Ați rezolvat pina la urma cu constipația ?Daca ,da spuneți si mie cum ?Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: