Ce trebuie sa fac? raspuns medic

Diverse Tulburarea ritmului circadian de somn
Intrebare postata de Membruguest.guest cu 8 ani in urma

Simt nevoia din ce in ce mai des sa iau pauze lungi de odihna la locul de munca. eram o persoana extrem de activa insa de aprox. 1 luna iau cel putin 5 pauze pe zi de 15-20 minute. fara ele simt ca nu am nici un chef de altceva. ce vitamine ar fi recomandate / suplimente alimentare? multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu MDr. Lavinia Ivanescu este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Buna ziua , În funcţie de cauză, senzaţia de oboseală poate fi scurtă şi să dispară rapid, aşa cum se întâmplă după un efort fizic sau o noapte de insomnie. Ea poate fi cronică, persitentă pentru o lungă perioadă de timp, cum se manifestă în sindromul oboselii cronice, depresie sau insuficienţa cardiacă.

Oboseala poate fi un semn al unei afecţiuni ce ameninţă viaţa, de aceea, dacă nu are legătură cu somnul sau cu alimentaţia corespunzătoare, trebuie consultat medicul.
Cauze posibile

Cauze frecvente de fatigabilitate:
• Alergiile care determină febră mare sau astmul;
• Anemia;
• Durerea cronică;
• Deshidratarea;
• Depresia;
• Febra;
• Hipertiroidismul (funcţia crescută a glandei tiroide) sau hipotiroidismul (scăderea funcţiei glandei tiroide);
• Tulburări ale ritmului circadian de somn veghe (tulburări de somn);
• Perimenopauza (perioada de timp din preajma menopauzei) şi menopauza;
• Tulburările de somn cum ar fi apneea de somn şi insomnia.

Alte cauze de epuizare:
• Boala Addison (scăderea producţiei de hormoni de către glandele suprarenale);
• Cancerul;
• Sindromul de oboseală cronică;
• Bolile pulmonare obstructive cronice (care includ emfizemul pulmonar şi bronşita cronică);
• Insuficienţa cardiacă congestivă;
• Diabetul (boală cronică care afectează capacitatea organismului de a folosi zaharurile pentru a produce energie);
• Fibromialgia (sindrom asociat cu puncte dureroase apărute în mai multe zone ale corpului şi care se menţin pentru o lungă perioadă de timp);
• Boli infecţioase cum ar fi HIV/SIDA, gripa sau mononucleoza infecţioasă;
• Afecţiuni renale sau hepatice;
• Miastenia gravis (boală autoimună neuromusculară care produce slăbiciune musculară);
• Artrita reumatoidă sau osteoartrita;
• Lupusul eritematos sistemic.

Medicamente care pot produce oboseala:
• Antidepresive;
• Antihistaminice;
• Antihipertensivele sau diureticele;
• Tranchilizantele, sedativele şi medicamente anxiolitice;
• Corticosteroizii.
Dupa cum puteti vedea exista foarte multe cauze de aceea trebuie sa mergeti urgent la medic daca :
Apar şi alte simptome ca de exemplu:
• Durere abdominală severă sau mărirea de volum a abdomenului;
• Semne ale unei hemoragii: hematurie (sânge în urină), hematemeză (vărsături cu sânge), rectoragie (sângerări rectale) sau scaune cu sânge.
• Durere toracică (în piept), senzaţie de constricţie sau presiune toracică;
• Palpitaţii (modificări ale ritmului cardiac);
• Dificultăţi la respiraţie cum ar fi scurtarea respiraţiei, respiraţie greoaie, dificilă, wheezing (şuierat), apnee (lipsa respiraţiei) sau sufocare;
• Febră mare (peste 38,3°C);
• Convulsii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: