ACNEE IN CAP . CEAFA + LATERAL

Diverse
Intrebare postata de Andr3i cu 10 ani in urma

Salut.
Numele meu este Andrei . Am o problema medicala am fost diagnosticat de anumiti doctori dermatologici cu : acnee cheloidiana: , imi apar cosuri in cap mai exact la ceafa si in lateral deasupra urechilor .
Vreau sa mentionez ca am urmat mai multe tipuri de tratament de-a lungul timpului :
Roacutanne 6/luni + Sampon Sebodiane + Zinerit
Sotret 3/luni
Kp***ax
Tavanic
Tetraciclina + Doxiciclina .
Multe alte creme din farmacii ori create in p***aratoare .
Dupa oricare din acest tratament in maxim o saptamana nu se mai vede nimic sunt ca "nou" , iar dupa terminarea tratamentului raman fara nici o problema aproximativ 1 , 2 luni depinde care dintre ele a fost iar dupa aceste lunii apar iar usor usor ...
Aveti idee , o solutie , un tratament adecvat acestei boli ? ?
Multumesc anticipat .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

Flavia (acum 10 ani)

ai incercat sa privesti cauza acestor probleme? eu tare cred ca tu nu ai mai facut de ceva timp o cura de detoxifiere si deparazitare. Posibil ca sa ai paraziti in organism si sa se manifeste prin aparitia acneei. Toti oamenii au paraziti in organism. Ii putem lua de oriunde, din alimentatie, apa, de pe capacul de wc, de la animalele de companie. Eu am avut grave probleme produse de acesti paraziti si doctorii nu imi puneau nici un diagnostic corect.

Sfatul meu: fa o cura de detoxifiere/deparazitare cu tinctura de nuca neagra, pelin si cuisoare. Tine si un regim alimentar in perioada tratamentului si este imposibil si nu scapi de aceasta acnee! sanatate!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marieta377 (acum 10 ani)

Pastile pentru acnee -
http://***

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

popeteelena (acum 6 ani)

marieta tu ai folosit produsul acela din link?
Multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stefan (acum 9 ani)

Aveam si eu pe scalp si era foarte deranjant. Va pot spune cum am scapat !!! Am fost la un medic dermatolog si mi-a dat: Azatril (500 mg) comprimate filmate, am cumparat o cutie care din cate imi aduc aminte erau doar 3 buc. Mi-a recomandat una pe zi ca sunt tari si de aici atentie mare: e nevoie de ajutorul unei peroane pentru tratament. Se moaie vata in spirt (un spirt de calitate, nu toate p***aile de la tonete) si se dezinfecteaza portiunea cu cosuri de unde incepi sa lucrezi. Dupa ce a fost dezinfectata cu spirt, se sparg cosurile ac***a grija sa nu imprastii lichidul care iese. Imediat dupa ce ai spart cosurile din zona respectiva se moaie alta bucata de vata in spirt si se dezinfecteaza zona din nou. Dupa cca. 10 minute se aplica pe cosurile sparte unguentul: Skinoren (150 mg/g gel). Acesta va usca acea zona, se repeta pentru tot scalpul capului pe bucatele. Cu siguranta vor mai iesi a doua zi dar de fiecare data dezinfectati cu spirt si apoi spargeti cosul si iar dezinfectati. Dupa uscarea locului se aplica unguentul specificat mai sus. Cam in 2 saptamani am scapat de cosuri si nu au mai iesit. Dar nici nu m-am mai scarpinat si nici nu am mai spart cosurile la intamplare. Cum simteam unul ca isi face prezenta incepeam procedura cu spirt si unguent. Va doresc mult succes si ca o recomandare, cand mergeti la frizerie rugati sa dezinfecteze ustensilele iar cand sunteti in oras incercati sa nu faceti contact cu mainile murdare pe scalpul capului. Se poate lua micobul si din mijloacele de transport in comun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina (acum 8 ani)

Buna Andrei,
Eu am avut mult timp probleme cu acnee in cap si tot am incercat medicamente care nu mi-au facut bine si am zis sa ca nu ma mai ating de ele, merg doar pe natural.
Am inceput un tratament pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai de la Thursday Plantation.
Deci am folosit de la ei un sampon natural cu tea tree, un balsam natural cu tea tree si o sticluta de ulei 100% pur din arbore de ceai.
Eu inainte de dus...am pus ulei pe cosurile de pe cap si am sta asa vreo 40 de minute. Apoi cand facem dus, am pus ulei ...vreo 5-6 picaturi in palma peste sampon si balsam.
Le recomand, la mine au dat rezultate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11558449680 (acum 4 ani)

Buna zioa
Numele meu este
Ciprian
Pot sa spun ca
Numai pot
Mor de durere si
Mancarimi
Am facut tratament
Cu tetraciclina
Si dupa o luna
Re apare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dan (acum 4 ani)

Dragilor, acele cosuri .. care apar.. nu sunt cosuri... e psoriazis... trebuie tinut regim alimentar... ( fara cartofi.. oua, lapte, branza... fara zahar... fara produse care contin amidon... ca sa scapati de acele cosuri de cap... spalati-va cu otet.. luati cana de otet... si va spalati in cap, frecat bine apoi mai adaugati otet in cana si doar va dati pe cap, sa fie ud parul, lasat sa actioneze cateva minute... 5-10 minute, chiar daca va ustura o sa scapati de acele cosuri. Dupa ce ati facut asta... va spalati bine (eu am folosit un sampon de la herbal... culoare galbena adus din spania..(plus gel de dus de la dave.. dinacela care se face crema pe corp... am dat in cap, si lasat sa actioneze) cred ca se gaseste si in Romania.. clatit bine tot corpul, apoi va stergeti cu un prosop proaspat spalat... schimbati lenjeria, fete de perna, cearceaf... tricou etc... spalati bine la temperatura inalta...Mie nu mi-a mai aparut... sper sa va treaca. ps nu va scarpinati, si dezinfectati toate suprafetele care le-ati atins... pzoriazis se ia.. mare atentie.. eu asa am luat si am incercat ani bun sa scap de el.. dar pan la urma am reusit (mai apare cate-o mica {buba} dar imediat dau cu alcool sanitar in acea zona....daca spargeti acele cosuri.. imprastiati microbul pe corp...trebuie imediat sa dezinfectati acea zona + mainile. Important, cum am mai scris mai sus.. renuntati o perioada la alimentele care contin amidon (cartofi in general) oua, branza, lapte, iaurt, produse care contin zahar. )Psoriazis apare si la unghii... puteti folosi exoderil.. taiati unghiile si puneti picaturi de exoderil. sa dezinfectati unghiera forfecuta.... Sper sa va ajute sfaturile mele. sanatate multa, la multi ani. Ps sa nu uit, nu va stresati si faceti miscare, parul sa fie cat mai scurt si spalat bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vasi (acum un an)

Nu este vorba de psoriazis, care nu se transmite.
Nu induceți în eroare !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1513802802 (acum 6 ani)

Salutare..si eu am avut si mai am de ani buni de zile aceeasi problema...am fost la o gramada de doctori si in Romania si in Germania,am primit tratatemte care si-au facut efectul,dar din pacate dupa scurt timp iara apareau..de 2 ani iau in fiecare zi cate o tableta de Izogalen 10mg si nu mai am nici o problema..se gasesc si de 20mg si se poat lua dupa cum ii nevoie.poate uni oameni au nevoie de o tableta la doua zile..multe sapt am tot probat pana am gasit reteta buna..din pacate nu se da aici in germania numai cu reteta si tot la 2 luni trebuie sa faca analizele la sange..sunt fericit de nu va puteti da seama ca am gasit in sfarsit un tratament...simteam ca imi pierd mintile de nervi si discomfort din cauza cosurilor..sper sa va fie de ajutor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dan (acum 5 ani)

Dragilor, acele cosuri .. care apar.. nu sunt cosuri... e psoriazis... trebuie tinut regim alimentar... ( fara cartofi.. oua, lapte, branza... fara zahar... fara produse care contin amidon... ca sa scapati de acele cosuri de cap... spalati-va cu otet.. luati cana de otet... si va spalati in cap, frecat bine apoi mai adaugati otet in cana si doar va dati pe cap, sa fie ud parul, lasat sa actioneze cateva minute... 5-10 minute, chiar daca va ustura o sa scapati de acele cosuri. Dupa ce ati facut asta... va spalati bine (eu am folosit un sampon de la herbal... culoare galbena adus din spania..(plus gel de dus de la dave.. dinacela care se face crema pe corp... am dat in cap, si lasat sa actioneze) cred ca se gaseste si in Romania.. clatit bine tot corpul, apoi va stergeti cu un prosop proaspat spalat... schimbati lenjeria, fete de perna, cearceaf... tricou etc... spalati bine la temperatura inalta...Mie nu mi-a mai aparut... sper sa va treaca. ps nu va scarpinati, si dezinfectati toate suprafetele care le-ati atins... pzoriazis se ia.. mare atentie.. eu asa am luat si am incercat ani bun sa scap de el.. dar pan la urma am reusit (mai apare cate-o mica {buba} dar imediat dau cu alcool sanitar in acea zona....daca spargeti acele cosuri.. imprastiati microbul pe corp...trebuie imediat sa dezinfectati acea zona + mainile.
Important, cum am mai scris mai sus.. renuntati o perioada la alimentele care contin amidon (cartofi in general) oua, branza, lapte, iaurt, produse care contin zahar. )Psoriazis apare si la unghii... puteti folosi exoderil.. taiati unghiile si puneti picaturi de exoderil. sa dezinfectati unghiera forfecuta....
Sper sa va ajute sfaturile mele. sanatate multa, la multi ani.
Ps sa nu uit, nu va stresati si faceti miscare, parul sa fie cat mai scurt si spalat bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11639859369 (acum 2 ani)

Salutare!Ai rezolvat problema cu acneea de pe scalp?Am aceasta problema de aproximativ 20 de ani,nu mai stiu ce sa fac!Unii medici au spus ca este un stafilococ,altii ca este vorba de un ten seboreic(glandele sebacee produc foarte mult sebum).Am facut zeci de tratamente,cu antibiotice,moldamin,vaccin facut la spitalul cantacuzino).....nimic,totul in zadar!Spune mi te rog daca ai gasit vreun tratament!
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dan (acum 2 ani)

Când te speli, pui în mana bicarbonat de sodiu și adaugi șampon, freci bine scalpu, poti adaugă bicarbonat când te speli pe corp. Tuns cât mai scurt, tricouri, fete de perna, le pui în lighean cu apa fiarta și le lași la înp***at cu detergent. Renunță la cartofi, fasole, cafea, orez, zahar, brânză (sau produse derivate din aceste alimente) aproximativ 1luna. Când apare accnea, nu te scărpina.. Dezinfectezi cu spirt.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11644351430 (acum 2 ani)

Și ți-o trecut sau tot asa?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dan (acum 2 ani)

Au dispărut. Trebuie alimentația sa ții cont de ea, mai trebuie ajutat ficatul sa scape de toxine, mult sport

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11644351430 (acum 2 ani)

Bună și tot asa mai ai sau o dispărut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicu B (acum 3 luni)

M-am confruntat ani de zile cu aceasta problema , macarime si durere , rezolvarea este atat de simpla , de o jumatate de an am scapat , sa va spun cum , eu ma spal in fiecare seara pe cap , fac dus , am parul scurt inainte sa intru la dus imi pregatesc un pahar de apa , 200 ml , cu o lingurita de bicarbonat de sodiu, daca aveti parul mai mare puteti pregati mai mult important este sa ajunga la scalp , ma clatesc dupa dus cu apa pregatita cu bicarbonat ma sterg bine pe cap si foarte important ma usuc cu fionul , succes .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: