Dismorfofobia peniana (sindromul penisului scurt)

Disfunctii sexuale masculine
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

La copii de 7 respectiv 11 ani ce tratament ar trebui baietii mei au penisurile mici s au nascut cu fimoza sunt mai grasuti si pe masura ce cresc parca nu li se dezvolta .ce tratament trebuie si unde la ce spital sau ce fel de analize la ce medic specialist/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (43)

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

cam ce dimensiune ar trebui sa aibe penisul care nu se afla in erectie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

penisul meu chiar cred ca ieste mic are doar 12 cm si chiar ma simt frustrat pt acest lucru mi-asi dori inca macar 2 cm in plus ce ma sfatuiti va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

As dori sa stiu care sunt dimensiunile normale la un copil de 11 ani si daca nu s-ar incadra in acestea,despre ce tratamente spuneti ca ar fi eficiente doar in copilarie...Va rog dezvoltati un pic subiectul.Al meu copil s-a nascut cu fimoza si in urma operatiei tot am impresia ca este mult prea mic penisul,ca i s-a facut circumcizia prea mare...Nu stiu care e situatia dar m-a intrebat de ce penisul lui e mai mic decat al celorlalti copii si ma gandesc sa nu se fi amuzat cineva pe aceasta tema si sa fie complexat inca de pe acum ...iar mai tarziu sa aiba probleme mai mari.Multumesc ,astept un raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

fiul meu are 12 ani si a facut un tratament hormonal anul trecut dar tot mic este penisul. ce ne recomandati?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florincuy (acum 10 ani)

sa ia zinc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iute (acum 15 ani)

mergi la un medic endocrinolog acolo se fac mai multe investigatii hormonale...daca sunt mai grasuti va trebui sa tina o dieta .nu mai amana mergi acum la medic cat sunt la varste fragede ...se rezolva nu te speria.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iute (acum 15 ani)

mergi la un medic endocrinolog acolo se fac mai multe investigatii hormonale...daca sunt mai grasuti va trebui sa tina o dieta .nu mai amana mergi acum la medic cat sunt la varste fragede ...se rezolva nu te speria.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

si eu am aceasta problema cu fiul meu.as dori un raspuns concret despre aceasta boala.copilul are 1o ani.adresa mea [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am si eu doua probleme una ca am cosuri pe penis si testicole si a doaa si mai importanta e ca atunci anainte de a penetra femeia an timpul actului sexual penisul mai se adoarme am 25 ani va rog sa ma ajutaty

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

aceasi probleama o am si eu....am impresia ca penisul meu este mic fata de multi si nus....cred ca asa e cel mai mult ma deranjeaza cind nu e in erectie si nu cred ca exista vriun tratament de genul asta. Credeti ca ar exista???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ramona106978 (acum 15 ani)

Cel mai posibil este ca nu aveti motive de ingrijorare; si iata de ce: gravidele care urmeaza sa nasca baietei le construiesc acestora penisuri exclusiv pe baza informatiei genetice (aflate in cromozomul Y) preluate numai de la tatal natural.
In cazul in care sotul / tatal natural al copiilor dumneavoastra "nu are probleme cu marimea", atunci nici copiii sai nu vor avea, deoarece programul de crestere a dimensiunilor penisurilor celor doi baietei pe care ii aveti il urmeaza pe cel al tatalui natural.
In plus, stiu din experienta ca penisurile cu fimoza usoara cresc mai tarziu, cam prin clasele a 7-a, a 8-a.
Nu-i presati psihic pe cei doi baietei, prin manifestarea unei ingrijorari constante, caci este posibil sa dezvolte probleme - mai degraba psihologice - privind siguranta si/sau identitatea sexuala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ramona106978 (acum 15 ani)

Masurarea dimensiunilor unui penis flasc nu este relevanta; in aceasta stare - flasca - penisul prezinta variatii importante ale dimensiunilor in functie de: etarea psihica, oboseala fizica si psihica, temperatura mediului ambiant etc.
In cazul adolescentilor mari si a adultilor, dimensiunea normala a unui penis ERECT este cuprinsa intre 14-15 si 17 cm; cam de 2,3 - 2,5 ori mai mare decat cea a aceluiasi penis in stare flasca si in conditii "normale".

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ramona106978 (acum 15 ani)

Nu ai specificat doua lucruri: varsta pe care o ai si nici daca cei 12 cm ai penisului tau sunt in stare flasca sau erecta; caci daca sunt in stare flasca, iti recomand - calduros - sa-ti folosesti penisul cu foarte mare delicatete atunci cand va fi sa fie, caci altfel o sa o doara (pe partenera ta).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ramona106978 (acum 15 ani)

Nu exista statistici de incredere privind dimensiunea penisului in cazurile copiilor sub 14 ani. Exista in schimb o metoda, recomandata de specialisti, in acest caz: lasati-l pe tatal natural al copilului sa decida ce este mic si ce este mare!
Aceasta se datoreaza faptului ca atat dimensiunea penisului unui baietel cat si evolutia acesteia in timp urmeaza un program genetic, situat la nivelul cromozomului Y - pe care numai barbatii il au si il transmit baietilor lor.
Pe scurt: daca sotul dumneavoastra este OK, atunci si baietelul va fi tot OK. In plus, in cazul fimozelor, adesea penisul se dezvolta mai tarziu; prin clasele a 7-a, a 8-a.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

sincer spun ca am 15ani si nu am avut relatii sexuale pana acum (prea tinerel) si penisul meu in erectie are 13cm si nu stiu daca e mic sau indeajuns pentru varsta mea si intreb daca va mai creste si daca il am indeajuns pt varsta mea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am penisul in stare de erectie de 13,5 cm si 22 de ani..as vrea sa stiu daca se mai poate face ceva pentru al mari..!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

pentru mine, dimensiunea penisului ii o adevarata problema. de ce spun acest lucru???
in stare fleasca are undeva de 5 cm iar in stare erectila pana la 11-12 cm. stiu ca e o problema de psihic, ca totusi am ajuns la o varsta (24 de ani) in care imi pun anumite intrebari, fiindumi frica sa incep viatza sexuala. va rog sa ma ajutatzi daca exista vreun tratament in acest sens. va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am 21 de ani...marimea penisului este de 13-14 cm,primul numar se termina in maximum 5 min,iar la al 2 lea nr foarte greu mi se mai ridica si in timpul actului sexual imi mai si moare(daca pot spune asa)...sunt foarte dezamagit de mine...:|
Am incercat un tratament de 5 luni cu niste pastile pentru imbunatatirea sexuala si marimea penisului,dar fara succes:|
Ce puteti sa-mi recomandati?
Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

BUNA ZIUA AAM OBSERVAT CA DE O VREM INCOACE CA IN PARTE DREAPTA LINGA PENIS CA AM O UNFLATURA SI DE MULTE ORI MA DOARE CA SAR PUTE CA SI DIN CAUZA AEA CA DEMULTE ORI CIND FAC LIPSA MARE CA DEMULTE ORI IMI FAC O SPALATURA IN ANUS ADICA UN CLISMA CA DAC NU FAC DEMULTE ORI TREBUIE SA MERG LA WECEU SI DE AIEA SAR PUTE CA ESTE UNFLATURA AEA SI DEMULTE ORI MA DOARE. DAR MAI AM O PROBLEMA CA CIND FAC SEX CU NEVASTA MAI MULT DE 5 MINUTE MA TERMIN REPEDE ASTA AS TREBUIE SA SAU ESTE CEVA BAI CU MINE ASTEP SAMI DATI UN RASPUNS VA MULTUMESC ANTICIPAT...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am inteles,e o chestie genetica,fiul mosteneste marimea tatalui datorita acestui cromozom y si totusi nu se poate face nimic?nu as vrea ca fiul meu sa aibe aceaeasi problema,mai ales ca am citit p
e aici ca se poate face ceva acu cat e mic,dar ce?va rog mult un raspuns...si unde sa ma adresez

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3