Cum pot trata disfuntia erectila cauzata de diverse temeri? raspuns medic

Disfunctii sexuale masculine
Intrebare postata de Utilizator21587737200 cu 3 ani in urma

Salutare

Am 28 de ani si majoritatea incercarilor mele de a face sex s-au sfarsit prin esec, de vreo luna am avut in sfarsit curajul sa imi recunosc mie insumi ca am o problema si sa merg la medic, sincer am reusit sa imi creez un drum in viata si acum am intalnit pe cineva care ma sustine in rezolvarea acestei probleme. Ideea e ca dupa interpretarea analizelor medicul mi-a spus ca valorile testelor mele sunt peste medie. Ideea e ca atunci cand am incercat sa fac sex ultima oara, am avut erectie doar ca apoi sa dispara foarte repede si nici nu prea am mai simtit o atractie fata de partenera respectiva,am vrut sa fac sex cu ea doar ca sa scap de complexul asta dupa ce medicul mi-a zis ca nu e nimic in neregula cu mine fizic.Am renuntat la fumat, am inceput sa fac sport si am renuntat la masturbare, tind sa cred ca faptul ca m-a masturbez aproape zilnic uitandu-ma la un film porno mi-a afectat capacitatea de a ma simti atras de o femeie in viata reala, insa nu sunt capabil sa imi dau singur un diagnostic asa ca incerc aici, ce altceva mai pot face ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Psiholog Jeni Chiriac MPsiholog Jeni Chiriac este un medic autorizat SFM (acum 3 ani)

Consumul de pornografie si masturbarea excesiva in timp ce focusul este orientat spre interactiunea sexuala directa, poate afecta calitatea raspunsului dvs sexual. Pornogarfia poate avea un impact negativ asupra trigerilor sexuali, fanteziilor, influentandu-va sensibilitatea la stimuluii sexuali, cat si limitarea acestora conditionandu-i de o anumita intensitate sau anumite particularitati. Puteti folosi masturbarea pentru a regla sau verifica factorii excitanti, comutarea atentiei pe stimuli non-porno movies etc. Apelati la serviciile unui terapeut specializat in tulburarile de erectie.

--
Toate cele bune!

Jeni Chiriac
Cabinet Individual de Psihologie Jeni Chiriac

jenichiriac.ro coachinglife.ro onlinedrsex.ro

Atentie!  Aceste recomandari au caracter general, pentru recomandari personalizate este necesara o programare in vederea anamnezei clinice si stabilirii etapelor de interventie terapeutica recomandabile pentru dvs.

jenichiriac.ro coachinglife.ro onlinedrsex.ro

Atentie! Aceste recomandari au caracter general, pentru recomandari personalizate este necesara o programare in vederea anamnezei clinice si terapiei sexuale aferente

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Disfunctii sexuale masculine.

Psiholog Jeni Chiriac MPsiholog Jeni Chiriac este un medic autorizat SFM (acum 3 ani)

@Focusul NU este orientat spre interactiunea sexuala directa
@Puteti folosi masturbarea pentru a regla sau verifica factorii excitanti, comutarea atentiei pe stimuli non-porno movies etc FOLOSINDU-VA DE IMAGINATIE SAU POTENTIALE PARTENERE

--
Toate cele bune!

Jeni Chiriac
Cabinet Individual de Psihologie Jeni Chiriac

jenichiriac.ro coachinglife.ro onlinedrsex.ro

Atentie!  Aceste recomandari au caracter general, pentru recomandari personalizate este necesara o programare in vederea anamnezei clinice si stabilirii etapelor de interventie terapeutica recomandabile pentru dvs.

jenichiriac.ro coachinglife.ro onlinedrsex.ro

Atentie! Aceste recomandari au caracter general, pentru recomandari personalizate este necesara o programare in vederea anamnezei clinice si terapiei sexuale aferente

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21587737200 (acum 3 ani)

Va multumesc pentru raspuns, in esenta sa inteleg ca pot trece relativ usor peste problema asta, insa trebuie doar sa vreau si sa ma folosesc de stimuli cum ar fi o potentiala partenera ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Jeni Chiriac MPsiholog Jeni Chiriac este un medic autorizat SFM (acum 3 ani)

In mare, da...aveti de lucru individual si in relatie cu o partenera, in viata de zi cu zi

--
Toate cele bune!

Jeni Chiriac
Cabinet Individual de Psihologie Jeni Chiriac

jenichiriac.ro coachinglife.ro onlinedrsex.ro

Atentie!  Aceste recomandari au caracter general, pentru recomandari personalizate este necesara o programare in vederea anamnezei clinice si stabilirii etapelor de interventie terapeutica recomandabile pentru dvs.

jenichiriac.ro coachinglife.ro onlinedrsex.ro

Atentie! Aceste recomandari au caracter general, pentru recomandari personalizate este necesara o programare in vederea anamnezei clinice si terapiei sexuale aferente

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: