Ramona raspuns medic

Diete
Intrebare postata de RAMONA11100969 cu 12 ani in urma

Buna ziua,
Am 36 ani, 170 cm si 103 kg , am ramas cu 30 kg in plus dupa nastere.Dietele incercate nu prea au dat rezultat , nu sunt sedentara si nu mananc foarte mult.
Este adevarat, apa nu prea beau, nu simt nevoia, din cauza asta am si pietre la rinichi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Adi (acum 12 ani)

Fa sport mami! Nu o lalai toata ziua in casa ca o leguma. Te miri ca esti cat o zi de post?:)
P.S: No offence.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Chirila Ioan MDr. Chirila Ioan este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Ai nevoie de un regim alimentar si de viata individualizat. Cu un aport caloric mai mic decat consumul, dar suficient incat sa-ti asiguri nutrientii necesari. Este bine sa fii sub supravegherea unui specialist.
Pt Adi... in ce priveste slabirea, e mai importanta dieta. Pentru mentinerea pe termen lung a greutatii corporale și a starii de sanatate - e mai importanta activitatea fizica.
Deci - pt slabire = dieta si sport, pt mentinere = sport si nutritie echilibrata.

Dr. Chirilă Ioan
Medicină Preventivă & Nutriție
Medic Primar, Doctor în Științe Medicale
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diete.

Oli (acum 12 ani)

alegeti 5 ore din zi- sa mananci la ore fixe: de exemplu --7,30---11,00--14,00--17,00--20,00;== si la fiecare din cele cinci ore prestabilite mananca nu mai mult de 200-300 grame mancare. DAR-- totdeauna exista un DAR-- elimina total painea, cartofii ,prajeli ,tocaturi si dulciurile. Mananici iaurturi fara grasimi cu fructe acre, carne fiarta sau gratar, si ffff multa salata verde . cantareste-te la inceput si dupa o saptamana. Dimineata bei pana in pranz doua cani de ceai verde neindulcit. INCEARCA !! SI VEI REUSI. FA CURA ASTA 2 LUNI .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 12 ani)

Eu am reusit anul trecut sa dau jos 25 kg in 4 luni. Da-mi o adresa de mail sau scrie-mi la [email protected] si iti trimit dieta..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina (acum 12 ani)

Toate sfaturile sunt ok, dar cel mai bine este sa cauti un nutritionist in orasul tau si sa-i faci o vizita. Si eu am avut o problema cu greutatea si nu am facut nimic din ce ma sfatuiau altii. Le dadeam dreptate pana intram in bucatarie ! Am pus treptat in doi - trei ani 12 kg. Acum tin dieta data de nutritionist de doua luni si am dat jos deja 7 kg. Dieta este personalizata si nu este deloc greu de tinut. Deci ia in considerare sfatul dr.Chirila ! este cel mai bun. In plus nutritionistul iti recomanda si tipul de miscare adaptat programului tau si starii de sanatate.
Pretul consultatiei nu a fost prea mare : 60 lei.

Succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: