Oxigenare celulara si l-carnitina

Diete
Intrebare postata de AlexR cu 13 ani in urma

Buna ziua!

De curand am vazut o emisiune la televizor in care se vorbea despre oxigenarea celulara si persoana invitata era un reprezentant al firmei care importa astfel de "medicamente". Am intrat pe siteul lor si am vazut ca in afara de aceste picaturi care ajuta la oxigenarea celulara mai au o serie de alte produse pe baza de aloe si ceva cu l-carnitina, o substanta foarte laudata ce ajuta in curele de slabire.
Am trimis un mail si am intrebat daca aceste produse sunt avizate de Ministerul Sanatatii si mi s-a zis ca da si ca sunt incadrate la suplimente alimentare.
Acum, am mai multe nelamuriri. Pana acum n-am luat niciun fel de pastila miraculoasa chinezeasca pentru curele de slabire. Mai beau ceai verde pentru ca stiu ca ajuta. Insa aceasta l-carnitina mi-a atras atentia. As dori sa stiu, in masura in care cineva dintre voi cunoaste, daca este intr-adevar buna si daca are efecte secundare. Ei spuneau ca aceste produse nu au efecte secundre intrucat sunt naturale si sunt foarte bine tolerate de organism.
In acelasi timp as dori sa stiu daca exista undeva o lista a medicamentelor avizate pentru a verifica daca intr-adevar au fost aprobate. Si, ce parere aveti, acesta aprobabre garanteaza in vreun fel calitatea produselor? (cand zic calitate ma refer mai mult la actiunea negativa asupra organismului). Pentru ca nu este neaparat vorba despre pretul piperat pe care il au aceste produse, cat este vorba despre urmarile grave pe care le pot avea numite medicamente obscure cumprate de pe internet.
Orice alta parere referitoare la acesta problema este primita cu deschidere.
Multumesc!

Alexandra

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Iuli (acum 13 ani)

Deci aceste produse fie nu fac nimic, fie fac rau. Bine sigur nu fac. Nu inteleg de ce trebuie sa ajute ceva in curele de slabire. Daca tii cura, mananci mai putin si sanatos, faci miscare, de ce ai nevoie de supliment alimentar? Mie suplimentul imi suna pentru un om la cura de ingrasare, nicidecum de slabire. Aceste produse sunt facute pt a stoarce bani de la oameni fara pregatire medicala si naivi. Desigur ca va vor spune ca nu au efecte secundare si ca fac bine etc. E ca si tipul care tot face pe aici reclama la nu stiu ce suc miraculos, bun la toate bolile. Mi-as dori sa nu mai existe escroci care sa ia bani de la oameni cateodata amarati si disperati, dar nici oameni care sa creada, cateodata in disperarea lor, toate promisiunile de panaceu universal si miraculos pe care le fac acesti escroci.
Cred ca exista undeva pe net, poate la Agentia Medicamentului sau poate va puteti interesa in alt mod (telefonic, e-mail etc) de aprobarea acestui medicament. Trebuie insa sa stiti ca suplimentele alimentare nu sunt supuse unei verificari la fel de drastice ca la medicamente, de aceea si sunt trecute ca suplimente. Personal nu cred in asa ceva si nu inteleg de ce ar folosi cineva (sau chiar s-ar gandi sa foloseasca) astfel de pastile potential periculoase.
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona (acum 13 ani)

total de acord cu Iuli,nu am incredere in nici o pilula miraculoasa findca nu exista.foarte bun ceaiul verde baut dupa fiecare masa ,iti da si energie si f bun la arderea grasimilor din corp(bun detoxifiant)Important este sa ai ambitia sa ti o cura sanatoasa de slabire si multa multa miscare.sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flavius (acum 8 ani)

Bun,bun,pilulele nu sunt miraculoase. Dar ceaiul verde este?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 13 ani)

Sint cadru medical.Contrar celor spuse de cei doi, aprob folosirea suplimentelor alimentare, dar nu orice si nu oricum.In primul rind urmaresc certificarile( obligatoriu trebuie sa fie BIO si recunoscute=atestate de un organism recunoscut international) si in al doilea rind, avizate de Ministerul Sanatatii.Suplimentele alimentare nu sint medicamente! Folosite corect, ne ajuta sa corectam anumite deficiente, deficiente provocate in timp de un regim de viata si alimentar dezechilibrat .Si apropo: ceaiul verde are o cantitate mare de teina ( mult mai multa decit cafeina din boabele de cafea), dar antreneaza si ajuta la pierderea unor substante ( K, Na.... ).Nu faceti nici un program de slabire, pina nu ati consultat un endocrinolog, sau un nutritionist.Programele de slabire bine conduse, ne ajuta sa ne obisnuim organismul cu un alt mod de viata.Sint mult mai multe de discutat pe acesta tema, dar nu imi permite timpul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 13 ani)

eu va voi povesti din experienta mea: in ultimii 7-8 ani am fost ceva mai plinuta, fara sa exagerare; in urma cu 2 ani am facut un tratament chimioterapie, o operatie de cancer la sin; s-a terminat cu bine, din fericire, dar.....:
in disperare....
- am consumat zilnic cantitati prea mari de suc de morcov, sfecla rosie, mere, separat suc citrice
-sedentarismul
- gindurile mele nu prea roz
- insomniile
- mincam dezordonat, uneori foame pe sistem nervos, inclusiv noaptea....
ma rog, toate astea m-au ajutat sa pun 10-15 kg in plus, in timp record
nu mai pot sa le dau jos

SA NU CREDETI TOT CE SE SPUNE LA TV SAU IN DIVERSE PUBLICATII !
nu-i verifica nimeni, nu-i controleaza nimeni, e doar publicitate pt a-si vinde produsele !

in schimb, va spun experienta mea si parerea mea, a unei persoane care nu are studii de specialitate

Zn este un catalizator in foarte multe reactii chimice din organism (pt imunitate inclusiv); daca acest element nu exista, reactiile chimice NU SE PRODUC; asa cum, la piine, daca nu pui drojdie, aluatul nu va creste, orice ai face
in alimente Zn se gaseste in primul rind in carnea rosie, pe care eu nu o maninc zilnic, asa ca va recomand:
la orice plafar exista Zn in 2 concentratii; vi-l recomand pe cel cu concentratie mica, Picolinat, pe care s-al luati zilnic, seara, la cel putin 1 ora dupa ultima masa, cu min 1 pahar cu apa (pt a nu se amesteca cu alimentele); in felul acesta, are timp toata noaptea sa se absoarba
NU SE IA cu lactate pt ca, (virgula), Ca DEFAVORIZEAZA ABSORBIA Zn
deci, combinatia din plafar/farmacii Ca+ Mg+Zn nu e ok
chiar daca uneori uit, sau din alte motive fac pauza de Zn, nu e o problema

pt insomnii si stare de mica nervozitate, eu folosesc
Mg forte cu B6 romanesc, 50 buc care costa aprox 18 ron cutia
1 buc, seara 17-18h - si am un somn linistit
B6 nu are contraindicatii pt cancerul meu

pofta exagerata de dulce pe care o am uneori o rezolv cu Cr de la farmacie/plafar,
nu iau regulat; citeva zile, apoi ma opresc

pt digestie, in loc de medicamente folosesc cite o jumatate de lingurita de seminte de in, de la plafar, seara; NEAPARAT FOARTE BINE MESTECATE, PINA SE FAC IN GURA O PASTA ; nu au gust rau si nu au CONTRAINDICATII

pt digestie si vitaminizare, pt ca e sezon bun, eu merg la piata la Obor 1 data/sapt (pt ca sint preturile cele mai mici de departe) si imi cumpar kiwi, piersici, struguri, prune, eventual banane, lamii neaparat
am un blender si imi fac zilnic suc la blender; dureaza foarte putin
imi pun in blender: 2 kiwi fara coaje, 2-3 piersici fara simburi, un pumn de struguri, 4-5 buc prune fara simburi, zeama de la 1-2 lamii, eventual 1/2 banana si 1 pahar cu apa; 1 minut de blenduit si le pun intr-o cana mare la frigider si beau toata ziua; NEAPARAT lamiie, sa nu oxideze (si are gust goarte bun); beau cu un pai de plastic pe care il spal apoi cu putina apa si il refolosesc
va rog sa incercati, eu am devenit dependenta de acest suc, imi da multa energie, imi tine de foame si de sete

ARGILA bulgari de la orice plafar, oricind va amintiti, inainte sau dupa masa sau absolut oricind, luati un bulgare si lasati-l sa se topeasca in gura ca pe o bomboana; nu are gust rau, credeti-ma si nici CONTRAINDICATII

la orice virsta e binevenit Ca, cu conditia sa nu se depuna aiurea
eu folosesc SEMINTE SUSAN, 1/2 lingurita o data, MESTECATE BINE pina se fac o pasta inainte de a le inghiti; nu au gust rau si NU AU CONTRAINDICATII

dimineata imi beau cafeaua cu MIERE; dupa ce te obisnuiesti, chiar iti place! NU PUNETI MIEREA IN CAFEA / LICHID FIERBINTE, DOAR CALDUTA ! NEAPARAT !

pt a lua Iodul pe care apa nu prea il are la noi, (lipsa lui implica multe dezechilibre endocrinologice), tot fara CONTRAINDICATII : cit incape in causul palmei / zilnic MIEZ DE NUCA;

va doresc sanatate multa, tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Se spune ca raportul intre inaltime si greutate trebuie sa fie ; cati centimetri sunt peste un metru,cam atatea kg. ar fi sanatos sa avem. Tot normal este sa fie 5 in plus sau in minus. Eu aveam in plus 8 kg., de care am scapat intr-un an si inca 6 in minus. Deci, intr-un an am pierdut 14 kg. cu un regim alimentar alcatuit de mine,ac***a in vedere ca noi suntem cei care ne cunoastem cel mai bine..............A trecut deja un an de cand nu mai tin dieta si greutatea [6kg. sub] se mentine. Am 158 cm si 52 kg. In timpul dietei pt. slabire, am folosit L-Carnitin [nou] de la Hofigal, impreuna cu Omega 3. L- Carnitinul are rolul de a transforma grasimea din celule in energie dar trebuie luat impreuna cu O3. Nu a avut nici un efect advers. Nu pot spune ca,luand doar L- Carnitin,fara o anumita dieta, se slabeste automat. Mie mi-a asigurat energia necesara,simtindu-ma f. bine pe toata perioada respectiva. Cat despre ceaiul verde,este f. bun pt. cei care nu au probleme cu insomnia...........pt. celilalti nu este recomandat. Nu am vrut sa contrazic pe nimeni ci,doar sa-mi spun parerea ca cineva care a consumat..........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 13 ani)

l-carnitina exista natural in corpul nostru,ea ajuta la o ardere completa a grasimilor.de fapt nici nu costa mult si nu are efecte secundare.cea de la Redis costa 1,5 lei plicul.....acum depinde de firma care o vinde.am folosit-o cateva luni,luam inainte cu 30 min de a merge la sala si am slabit in 6 luni 24 de kg.l-carnitina,regim alimentar(fara piine,dulciuri sau bauturi carbogazoase)si 5 zile p sapt de sala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petruta (acum 10 ani)

Imi pare rau ca va contrazic dar baiatul meu de 17 ani a facut cancer dupa ce a luat carnitina. Aceasta accelereaza procesul de ardere a grasimilor si blocheaza proteinele. Din pacate acum a murit...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristi (acum 13 ani)

excroci

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mircea (acum 10 ani)

In urma cu 5 luni am inceput sa-mi schimb dieta si stilul de viata pentru a putea da jos cele 25 de kilograme pe care le aveam extra. Mananc cat se poate de sanatos, legume, fructe, zarzavaturi zilnic si neprocesate 90% din timp (crude/negatite). Sala si cardio, 4-5 zile pe saptamana. Rezultatele nu au intarziat sa apara, am dat jos 12-13 kilograme, incet dar sigur. La 2 luni dupa ce am inceput asta, cineva mi-a recomandat L-carnitina lichida (ampule de L-carnitina). Am luat 20 de ampule de 1250mg si foloseam cate una inainte cu 30 de minute inainte de fiecare antrenament. In acea luna, am avut cele mai bune rezultate. Voi lua iar L-carnitina in aceasta luna. Trebuie spus ca nu am suferit absolut nici o reactie adversa in timpul sau dupa folosirea substantei, ba din contra, energia pe care o aveam la sala era cu mult mai mare decat de obicei si in general.
Sfatul meu:
Incearca L-carnitina lichida, respecta dozajul (se administreaza oral, deci nu te speria), dar foloseste-o numai atunci cand faci miscare sala/fitness/alergare. Monitorizeaza tot ce se intampla cu organismul tau IN FIECARE ZI.
Dupa o luna de L-carnitina, opreste-te, fa o pauza de ea. Observa diferentele, analizeaza-le.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sandu (acum 9 ani)

Ac***a in vedere faptul ca lansarea unui medicament pe piata presupune ani de testari si verificari si ca extrem de multe medicamente nu trec aceste teste, "oamenii de afaceri" au descoperit metoda suplimentelor alimentare.Acestea se pot comercializa fara teste, pe baza unor notificari superficiale.Toxicitatea majoritatii unor astfel de "remedii" este halucinanta.(in special al celor pentru slabit).Eu mi-am facut praf ficatul de pe urma unor suplimente alimentare mult trambitate la tv.Dureros este ca de multe ori aceste remedii miraculoase, fabricate uneori prin beciuri sau garaje sunt "promovate" de "doctorasi" dornici de imbogatire.Internetul este plin de aceste otravuri care nenorocesc pe unii si imbogatesc pe altii.Eu am scris comentarii similare la mai multe astfel de "remedii", dar mi-au fost sterse cu regularitate de cei care le "promovau" si care evident nu aveau decat scopul de a castiga cat mai multi bani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: