Metabolism Dereglat Total

Diete
Intrebare postata de andreeal1999 cu 10 ani in urma

Buna seara. Am tinut o dieta in care m-am infometat in mare parte. Am slabit 16 kg, nu mi-a mai venit ciclul menstrual de 5 luni si am 14 ani. Cum pot sa ma mentin fara sa ma ingras? Va fi posibil?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

FreeStyle11 (acum 10 ani)

La varsta ta nu se tin diete si in NICI UN CAZ nu te infometezi.Corpul tau este in dezvoltare si are nevoie de nutrienti si calorii.Acum daca esti supraponderala, eu zic ca cel mai bine este sa faci sport pt ca organismul tau este activ la aceasta varsta si arde repede caloriile excesive si grasimea corporala.Singurele restrictii alimentare pe care le poti tine ca sa slabesti fara sa-ti dai corpul peste cap este sa renunti la dulciuri, alimente de tip fast food si snacksuri si bauturi carbogazoase.Acestea nu sunt bune pt nimeni mai ales pt un copil in dezvoltare, asa ca poti renunta la ele, de preferat definitiv, dar nu cred ca vei renunta, insa e o modalitate buna de a slabi si de a te MENTINE la o greutate buna.A mai venit o fata de 15 ani la sala la mine odata si vroia la fel sa slabeasca 20 de kg, desi nu arata prea grasa, pur si simplu pt ca vroia sa fie sp***anoaga.I-am zis ca nu trebuie sa renunte decat la anumite chestii si ce crezi?A slabit 12 kg in 1 luna si era foarte multumita de rezultat.La 14 ani si pana in 18-19 de ani NU SE TIN diete decat sa renunti la alimentele nesanatoase pt ca vei slabi frumos fara sa ti diete pt ca ai corpul in DEZVOLTARE.Se tin diete numai in situatii de boala sau daca exista si o afectiune genetica sau a glandelor ce rezulta in cresterea excesiva in greutate, altfel nu si nici doctorii nu recomanda asta.Deci ca sa te mentii mananca mai rar alimentele nesanatoase sau chiar deloc, in rest poti manca orice si cel mai IMPORTANT, fi foarte ACTIVA, si nu ma refer aici numai la sport ci in general sa fi activa si fizic si psihic.Stiu ca esti copila si nu intelegi mai nimic, dar ia incearca ca nu ai nimic de pierdut, ci de castigat.Bafta multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Este recomandat sa consultati medicul endocrinolog si un nutritionist pentru evalaure si stabilirea unui regim alimentar adecvat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: