Am 13 ani si trebuie sa slabesc 10 kg raspuns medic

Diete
Intrebare postata de andreeadeea99 cu 10 ani in urma

Am 13 ani , 1.70 si 65 de kg ce ar trebui sa fac ca sa slabesc , am incercat diferite diete dar nu au mers , mai mult ma ingrasam . Ce ar trebui sa fac ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Sorina Constantinescu (acum 10 ani)

dieta sanatoasa, sport si capsule cu slim fit.

Cu ajutorul acestui "secret" am dat jos12 kg in 7 saptamani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

La aceasta inaltime, greutatea este in limite normale. Nu este recomandat sa mai scadeti in greutate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diete.

Alex Craiu (acum 10 ani)

Nu este nevoie de nici un tip de capsule, si nu recomand asa ceva. Atunci cand e cazul, se va urma o dieta recomandata de un medic nutritionist. O dieta adecvata insotita de sport reprezinta cel mai rapid si eficient mod de a slabi. Toate acele pastile nu fac decat sa forteze corpul sa piarda calorii, si, cu siguranta, nu apartin unui stil de viata sanatos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lala (acum 10 ani)

Buna,Andreea! Si eu am aceeasi intaltime si am avut in urma cu 4 luni 63 -64 de kg. Acum am 51-52 kg. Dieta mea a fost bazata pe 3 mese pe zi (dimineata : ovaz cu iaurt si seminte, gustare de la ora 10:30 : fructe, crackers,o punga de pufuleti,unoeri sau o cana cu lapte cu cacao, Pranz: carne cu o salata , gustare de la ora 3-4:Fruccte, biscuiti dietetici sau lapte,iaurt, ce vrei tu. si Seara..la ora maxim 20:00 : O supa, Peste,carne,legume la gratar sau o salata. ) Inca ceva: SPORT SPORT SPORT. Eu una iti recomand cartea lui Carmei Bruma multumita careia am reusit sa slabesc in care iti da un CD cu ajutorul caruia poti face niste exercitii scurte care ard multe grasimi. O zi pe saptamana ai voie sa mananci tot ce vrei tu, iar cand vei ajunge la greutatea dorita poti face abateri de la dieta in mai multe zile, dar nu uita de sport si NU mancat seara. Altfel te vei ingrasa iar ! Succes !!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 10 ani)

Eu personal sunt impotriva dietelor, a infometarii sau renuntarii la alimentele care imi plac. Am reusit sa gasesc o modalitatea de a slabi care pentru mine functioneaza, este eficienta, rezultatele nu se vad peste noapte dar sunt constante. Daca esti interesata poti sa dai o ocheata aici: http://fraby.altervista.org/blog/
ma poti contacta si pe adresa di email: [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 10 ani)

Buna Andreea
Ne inscriem cam in acelasi "barem" cu deosebirea ca eu am mai multa experienta de viata (ma refere la diferenta de varsta) si vreau sa iti spun ca arat destul de bine si nu imi fac complexe prea mari....eu sunt genul "mar" adica grasimile se aduna in zona abdomenului si se elimina foarte greu...am inceput sa imi fac probleme in momentul in care am ajuns la 70 kg. Problema mea este
ca sunt impotriva dietelor, a infometarii sau renuntarii la alimentele care imi plac. Am reusit sa gasesc o modalitatea de a slabi care mi s-a potrivit ca o manusa si care pentru mine functioneaza, este eficienta, rezultatele nu se vad peste noapte dar sunt constante si nu trebuie sa ma abtin de la absolut nimic. Daca esti interesata poti sa dai o ocheata aici: http://fraby.altervista.org/blog/
pentru mai multe detalii ma poti contacta pe adresa di email: [email protected] succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valeriu (acum 10 ani)

Este laudabila intentia de a fi in forma, de a acorda atentie starii de sanatate. Insa acest lucru trebuie realizat cu mare atentie si de preferat sub indrumarea unui medic. Pentru comoditate pot fi foloiste si instrumente medicale pentru a observa evolutia.
Un analizor corporal care sa determine cum variaza scaderea in greutate (prin eliminarea grasimii de pe muschi sau organe - trebuie eliminata grasimea viscerala!). Un analizor complex poti gasi aici (recomanda OMRON BF511 pentru ca analiza ofera precizie ridicata iar aparatul returneaza mai multe rezultate
http://www.linemed.ro/cantare-analizoare-corporale/analizoare-corporale

Daca se doreste si o analiza tensionala sau analiza glicemiei in timpul acestui demers, observ ca in magazin sunt destul produse care sa va ajunte (V-as recomanda glucometrul Fora fabricat in Elvetia si care beneficiaza de 5 ani garantie).

Miscarea ajuta cel mai mult. Este recomandat sa efectuati minim 10.000 pasi / zi. Este chiar mai bine decat mersul la sala. Asdar puteti opta si pentru un pedometru care sa contorizeze numarul de pasi

Mult succes! Cu stima, Valeriu Enache

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 10 ani)

Buna!

Eu am avut 82 kg si am 1.71. M-am ingrasat fara sa imi dau seama de la 58 kg la 82 kg. Azi dimineata aveam 75 kilograme jumatate deja.

Ce am vazut ca functioneaza la mine este:

1) ceaiul verde (maxim 1 litru pe zi, 1 lingurita planta la 1 cana). Mentiune: Daca vrei sa nu fie amar ceaiul verde lasa apa sa stea 2 minute dupa ce a dat in clocot iar apoi toarna peste planta de ceai verde. Ceaiul se bea dupa mesele in care mananci mai consistent, de obicei pranzul. Poti bea ceai verde numai daca ai rinichii sanatosi.

2) Altceva care vad ca functioneaza sunt taratele de ovaz de care spune faimoasa dieta Dukan.
Am inteles ca se pot manca maxim 5 linguri pe zi. Mie imi place sa fac un fel de p***asli din tarate de ovaz, 1 lingurita seminte de in, 1 lingurita seminte de susan, cateva stafide, cateva nuci si torn lapte fierbinte peste acest amestec. Este absolut delicios. Smecheria sta in faptul ca poate inlocui cu succes o masa sau doua pe zi si nu simt foame dupa aceea pentru ca taratele de ovaz se umfla in sistemul digestiv si iti da senzatia de satietate. Insa e foarte important sa bei multe lichide dupa ce mananci tarate de ovaz.

3) daca inlocuiesti 2 mese cu tarate de ovaz, asigura-te ca mananci proteine la cea de-a treia masa (ton / peste slab / curcan / pui) si nu uita sa bei multe lichide dupa taratele de ovaz care se umfla de foarte multe ori in sistemul digestiv (daca au cu ce bineinteles!)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: