Vreau sa scap de antidepresive raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de ingerascuns cu 12 ani in urma

Urmez un tratament cu Seroxat 20 mg si Depakine de 300 mg. Diagnosticul pus de medic a fost acela de tulburare depresiv-reactiva. As dori sa stiu cat de grav este si daca ma pot recupera fara tratamentul pe care il administrez de 8 luni, mai e necesar? Nu vreau sa devin dependenta de medicamente, de fapt cred ca sunt deja. Va multumesc si astept un raspuns cat mai curand posibil.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (17)

anagoga66 (acum 12 ani)

Ar trebui sa incercati sa luati legatura cu clinica EDEN din Breaza Romania, este greu sa intri, astepti la rand dar merita.Dieta, gimnastica, aer de munte, muzica clasica, rugaciuni, gandit pozitiv atragi pozitiv. Este recomandat si celor care sunt dependenti de medicamente, sau urmeaza o cura de medicament prea mult timp si au nevoie de detoxifierea organismului. Am fost acolo acum 4 ani. si a fost ok.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ingerascuns (acum 12 ani)

Multumesc frumos, o sa incerc...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua,

Depresia reactiva, dupa cum ii spune si numele, este reactie la un eveniment traumatizant din viata dvs. Daca nu lucrati cu acea trauma, nu invatati sa ii faceti fata si sa o intelegeti veti reactiona in continuarea la ea. Medicamentele ajuta, dar nu rezolva. Ceea ce va recomand eu este sa urmati o interventie psihoterapeutica, psihoterapeutul sa colaboreze cu psihiatrul dvs si treptat, pe parcursul lucrului sa vi se scada si doza. Aceasta se va intampla si in functie de cum va decurge procesul terapeutic.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

ingerascuns (acum 12 ani)

Dna. doctor, eu in mare ma simt bine, insa de fiecare data cand am incercat sa nu mai iau pastile, am palpitatii groaznice, care imi furnica tot corpul. momentan, iau decat 10 mg Seroxat si 150 mg Depakine. Nici nu stiu cu care din traume sa lucrez mai intai, pt ca sunt mai multe. Am incercat sa le inteleg, stiu ca au facut parte din viata si trebuie sa merg inainte. Dar am realizat ca doar daca ma motiveaza ceva, pot sa mai fac cate un pas si nu reusesc sa duc la bun sfarsit un lucru. Sunt suparata pe mine mai mult si vreau sa fac lucruri de care sa fiu mandra. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Cu ajutorul psihoterapeutului veti putea sa alegeti cu ce sa incepeti. Eu stabilesc cu clientii mei scopurile intalnirilor noastre si in functie de asta imi organizez interventia. Fara aceste scopuri terapia nu va avea o directie clara.

Tratamentul medicamentos nu se intrerupe dintr-o data, ci se scad dozele din ce in ce mai mult (doza la deparkine imi pare destul de mica totusi). Vorbiti cu psihiatrul dvs despre asta.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ingerascuns (acum 12 ani)

Cum pot sa iau legatura cu dvs., unde aveti cabinetul si cam cat ar costa o sedinta, chiar imi doresc sa ma recuperez.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Aveti datele mele de contact in semnatura.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colonelu morteni (acum 9 ani)

Nu mai mintiti oamenii,se interupe brusc mie la spitalul de nebuni internat mi-a intrerupt brusc tratamentul care il luam de 5 ani,ce castigati la afacerea asta?bani pe banii p***alor?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colonelu morteni (acum 9 ani)

nu mai mintiti oamenii,brusc mi l-a intrerupt mie,BRUSC la spitalul de nebuni ma amenintat ca ma baga la carcera

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlexSt (acum un an)

Colonele, vreau să-l ajut pe tata sa scape de ele și mesajele tale m-au inspirat să-i ofer o speranța? Dacă vezi mesajul asta, te rog sa dai un răspuns. Renunți Pur si simplu brusc. Le-ai scos brusc si n-ai avut niciun efect advers? Ii e frica de sevraj etc. Oricine poate Răspunde. Mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
colnago (acum 12 ani)

Puteti consuma cu incredere bautura bioactiva Tahitian Noni. Nu are contraindicatii, nu creaza dependenta. Se foloseste ca supliment alimentar, tratament complementar. Nu este medicament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

esos (acum 11 ani)

Salutare naţiune!
care vrea să vină într- un sejur pe Litoral?! Promit să dormim în paturi separate, ca să nu se întâmple diluviul, sau dacă iau cameră cu pat matrimonial voi purta pamperşi. Aştept răspuns din partea doamnelor şi domnişoarelor care vor să trăiască o experienţă de neuitat, marca Leaving Las Vegas.
O zi bună

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LUCIA (acum 10 ani)

SI EU AM FOST LA EDEN, ERAM INTR-O DEPRESIE MAJORA.DIN PACATE NU M-A AJUTAT CU NIMIC EDENUL.DUMNEZEU SI TRECEREA TIMPULUI DE LA MOMENTUL TRAUMATIZANT AJUTA CEL MAI MULT.MEDICAMENTELE DE GEN PSIH. SUNT DROGURI, DAR AI NEVOIE DE ELE, TOCMAI CA SA NU MAI SIMTI SUFERINTA CUMPLITA A SUFLETULUI SI MINTII.
EU INCA MAI IAU O DOZA MICA DE MEDICAMENTE, DAR VREAU SA RENUNT- PENTRU ASTA MA AJUTA UN PSIHOLOG SA-MI FAC CURATENIE IN SUFLET.VA DORESC TUTUROR MULTA PACE IN TOATA FIINTA VOASTRA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colonelu morteni (acum 9 ani)

Nu mai lua medicamente,te minte

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

esos (acum 10 ani)

ajutooooooooooooooooooooooooorrrr

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colonelu morteni (acum 9 ani)

nu mai lua deloc,arunca-le din fata ta,eu am luat anxiar 5 ani,serlift 5 ani,depachime 5 ani, acum 2 saptamani eram agitat si mau internat ai mei la nebuni,acolo le-am zis ca dac nu iau intru in sevraj si mi-au zis:,,las ca orice invat are si dezvat"ma amenintat ca ma baga la carcera camera de izolare dac nu incetez sa mai cer,de frica sa nu ma bage acolo nu am mai cerut,medicu dupa a incercat s se scoata ca a gresit cand mi-a zis ca nu e bine s iau da nu ce luam eu,cica s iau altceva,am luat altceva,jumate de diazepam,dupa sa vezi faza,mi-ua mai dat inca vreo 3 tipuri,carbameazepina,propanolol,seroquel,da nu anxiar nu ce eram eu dependent,nu ma mai simt drogat ca la anxiar,acu ma ia somnu ziua,mi-au dat medicamentele aste acu mie rau de la stomac,sunt programat pe 19,eu vazand ca se paote anula adica renunta la pastile atat de usor cred ca le arunc ori pe geam ori i le bag pe gat la medic,pentru ca pe mine nu scrie fraer,ma amenintat cu carcera si brusc nu am mai avut nevoie de pastile, sa-mi explice cineva ce inseamna bataia asta de joc cu ai nevoie sau dependenta sau sevraj? eu sunt fraeru societatii sau ce? nua u cui vinde pastilele? nu am dependenta domne nimic,sunt turmentat ca imi da carbamazepina 3 pe zi,propanolol 3 pe zi,seroquel de la al visez femei,de toate frumusetile visez,boala mea(presupusa de ei) maniaco-depresiv,era mai bine cu anxiar ma facea s a fiu cu adrenalina in mine,excitat nervos,acu dreaci imi da de batrani sa dorm ca ...nu pot s ma concenterz,nu devii dependent de pastile e doar ideea nu vezi ca niciun medic nu zice nimic? dac ajungi ca mine la nebuni isi da arama pe fata adica iti zice verde in fata:,,nu ai cum sa devii dependent " mie nu mi-au mai dat ca eram agitat dela reactii adverse de ai nu ca eram eu dependent sau etc,eram agitat da nu iti face rau niste pastile,luam vreo 9 anxiare in 5 ani am ajuns la atatea,si nu am murit domne.nici sevraj nici dependenta,ia cuy caru ca le lasi cand ai chef sincer,as mi-au zis mie medici,mi-au dat de inteles,le-am lasta cand au avut ei chef,bine ca eu nu vroiam s le las vroiam sa iau in continuare acelasi tratament de la primul psihiatru da nu au mai vrut ei ca eram agitat,nervos,etc,da cum se face ca eu trebuia s fiu dependent de el si nu sunt? se face ca te minte pe fata,a zis ca eu trebuia s iau anxiar 2 saptamani dupa sa le las,sincer cand am auzit am sarit in aer,a zis ca orice tratament se ia 2 sptamani maxim dupa se intrerupe indiferent de cum te simti,cand ma auzit am vrut s ma duc peste primu psihiatru si sa ai cer socoteala,mi-a zis:,,stai calm nu te mai agita baiatule ca te bag la izolare" am intrebat de 3 ori:,,da sevraju''''?da dependenta? a zis:,,inceteaz cu galagia ca te bag la izolare nu ma repet" nu suntem noi de vian ca ai luat 5 ani cica a zis:,,EU NU-TI DAU NIMIC" NU AI NNEVOIE DE NIMIC,dupa mi-au dat astea care nbu provoaca dependenta de fapt nicunul nu provoaca dar mi-au dat ca sa nu mai vorbesc sa dorm intruna si asta si fac,toate sunt somifere,le iei pt ca as te taie capu si crezi ca sunt bune,te intepeneste unele mie mi-a injectat in prima sera intravenos diazepam si a doua zi eram lemn nu stia ce s-mi mai faca,cu anlize de laborator cu plimbari mi-am revenit ei cica,da eram sedat ca Mickel jackson,pe care l-au omorat cu sedative doctorii,cand am auzit ca zice:NU-TI DAU NIMIC NU AI NEVOIE" da esti maniaco-depresiv,ori stai cuminte ori iti dam sa stai cuminte,unde e dependenta? dupa 5 ani nu simt dpendenta,sevraj etc,pe 19 cand ma duc la control le spun camie rau dins tomac de la el si ori mi le intrerupe ori i le bag eu pe gat deact sa-mi fac idei ca sunt bune ca da iti strica somnul,iti strica viata da se reface imediat la 1 zi dac le lasi se conformeaza corpu;l ca nu mai are drog si te refaci,alt fel nu-mi explic cum m-am refacut la somn si la viata,da poti sa le dai in cap ca-ti dau pastile ,altele? nu potio sunt medici exista legatura cu famacia pentru noi ,sunt bani la mijloc,pentru un bolnav isi ia cateva milioane ca are pacient asta e buba,s-au dat de gol cu mine nu ma mai pacaleste niciodata,deci dependenta nu exista,sevraj ,nu le mai iei si gata,sunt sedat dac ma pun in pat dorm mult,abia scriu,da sunt curat,astea nu au intrat in corp ca anxiarul si restul care le luam de 5 ani,pe motiv de somnifere,calmante,am avut atac de panica si am fumat excesiv 3 tigari sa vedem e sevraj?a venit un tip la mine si ma intrebat ce fac acolo?i-am zis ca sunt in sevraj,bine baiatu stai ca chem acu asistenta,cand am auzit am sarit in aer,mi-a disparut atacu brusc,explicatia?autosugestia,minciuna,ideia de a nu ma inchide la carcera,imaginatia mea bogata s-a epuizat ,cum naiba s dispara sevrajul cand auzi ca te baga la carcera?hai sa fim seriosi ori e sevraj ori nu e? mi-a luat tensiuna si a izs ca sunt agitat si ca las ca acu chemam supravegetorul ca sa nu umblu pe colo s adau foc la spital ca fumam in wc sau ca sa nu fac scandal,domne nu amai aveam atac de panica le-am zios:,,ma duc in pat si nu mai mai ridci de acolo niciodata,cioca:,,vezi ca orice invat are si dezvat"? si radea la mine,imi enea s-i iau de par si s dau cu ei pe jos da mam calmat pai bine ma imi spui ca ia 5 ani dupa nu mai lua nimic ca nu ai nimic merge fara?bataie de joc pe banii publici sunt pastilele,ia uitati-va ce exprima aici Psih. Roxana Olaru (cu 3 ani in urma)
Cu ajutorul psihoterapeutului veti putea sa alegeti cu ce sa incepeti. Eu stabilesc cu clientii mei scopurile intalnirilor noastre si in functie de asta imi organizez interventia. Fara aceste scopuri terapia nu va avea o directie clara.

,,Tratamentul medicamentos nu se intrerupe dintr-o data, ci se scad dozele din ce in ce mai mult (doza la deparkine imi pare destul de mica totusi). Vorbiti cu psihiatrul dvs despre asta." nu se iuntrerupe brusc imi vine sa rad cand vad asta,brusc mi l-a intrerupt mie,e o vrajeala doamne ce oameni ,BRUSC MI L_A INTRERUPT si mi-a zis ca as e bine,dac nu te bag la camera,JUDECATI VOI

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

esos (acum 9 ani)

si eu am luat o perioada dekapine cu triticco, cu acool pt ca vveneam seara baut acasa si eram obligat sa le iau..te ingrasa, iti dau somnoolenta, nu mai judeci limpede..is niste porcarii. pt somn incercati cu melatonina///sunt mai mute feluri//in rest luati antidepresive dar din alea naturale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: