Stări de panica , tremurat , bătăi ale inimi foarte ridicate . Puteți sa ma ajutați cu un sfat ? raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de Utilizator11581520527 cu 4 ani in urma

Bună Ziua ! Am 19 ani/B fumez . Și de ceva timp , aproximativ 3 luni. Am stări de slăbiciune , Bătăi ale inimi foarte ridicate , stări de teama, când comunic cu alte persoane am un sentiment de frica , aproape zilnice . De 3 săptămâni maxim au început sa fie tot mai dese . Dacă ma puteți ajuta sa îmi Spune-ți va rog frumos cum as putea sa elimin aceste stări . Aceste stări pot sa fie depresie ? Va rog mult ajutați-mă cu un sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Admin SfatulMedicului (acum 4 ani)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/atac-de-panica-sau-atac-de-cordi-cum-se-face-corect-diferenta_15796

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Stefania Budacu MPsih. Stefania Budacu este un medic autorizat SFM (acum 4 ani)

Buna ziua, nu este depresie ci anxietate cu atacuri de panica. Se rezolva prin psihoterapie cognitiv-comportamentala (atentie, nu medicatie!) si este determinata de ganduri la nivel constient sau subconstient, de aceea medicatia, de fapt, nu ajuta...

Cabinet Individual de Psihologie
Stefania Budacu Terapeut Logoped si Psihoterapeut (Psihoterapie CC) Telefon 0727733350
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Utilizator11623017299 (acum 2 ani)

Salut, în urma cu câțiva ani am experimenta exact aceleași simptome ca și ale tale fumator fiind, în prima faza este vorba doar de o stare de anxietate mai puternica care induce atacuri de panica și senzația pierderii controlului care se poate remedia prin controlul respirației timp de 10-15 min vei fi ca nou dar cu timpul e posibil sa ducă la o depresie ușoară dacă nu este tratat corespunzător, sfatul meu este sa renunți la fumat ești foarte tânăr și nu îți aduce niciun beneficiu real acest gest social dăunător, gândește diferit nu te lasa manip**at de anturaje, încerca să faci sport regulat, menține o dieta sănătoasă, meditează și poți încerca și niște magneziu cu minerale. Nu este nimic grav ești în perfecta siguranță vei fi bine 😊🤗🎉

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: