Psihoterapeut in limba materna in Anglia? raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de DiaMa cu 12 ani in urma

Buna seara! Din pacate pt ca in anumite per ma regasesc si eu in aspectele accentuate in aceasta comunitate, sunt nevoita sa va scriu cerandu`va ajutorul. De aprox 3 ani am aceste stari depresive care dureaza in medie 2 sapt.si care tot vin si pleaca. Parca as fi 2 fiinte in loc de o singura persoana, si nu la modul extrem. Pur si simplu timp de aprox o luna sunt eu(cea joviala, optimista, normala care eram pana acum 3 ani cand au aparut starile fara motiv aparent) iar apoi deodata,pe fondul unei oboseli/suparari/etc ma izbesc aceste stari de apatie, lipsa de interes care ma tin "inerta"impotriva vointei mele,care imi skimba toate planurile din viata de zi cu zi, care ma fac sa stopez orice activitate in curs...pt ca apoi sa incerc sa o reiau dupa ce trece "starea depresiva". Dar e greu sa traiesti din franturi, sa ti suni prietenii incercand sa le explici ca "gata,a trecut starea...putem iarasi sa vorbim normal, pot iara sa fiu contactata / sa ies cu voi"...pana la urmatoarea "perioada depresiva". Da, ma bucur enorm si Ii multumesc lui Dumnezeu cand ies din starea asta, cu toate ca ..odata intrata in ea apoi, nu mai am nici un Dumnezeu:(,oricat as incerca sa sper in ceva,sa fiu mai activa, mai vioaie..macar la gandul ca o sa ies din perioada p***a, cum o fac mereu. Din pacate, nici asta nu prea ma mobilizeaza caci e f greu cand sunt acolo,cu starile astea, si sunt f obosita, tot sperand ca or sa treaca definitiv, ca nu or sa se mai intoarca. Am incercat 2 consilieri aici (locuiesc in Londra), fara succes. As avea nevoie totusi de un psihoterapeut roman care vine macar in Londra destul de des, dak nu locuieste aici..un profesor , doctor..oricine. Cunoasteti pe cineva?imi puteti recomanda? va multumesc mult. va pot lasa adresa mea de mail pt sugestii: [email protected].

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

ochi negri (acum 12 ani)

Eu cred ca ai o tulburare anxioasa ,depresiva.S-ar putea sa ai nevoie de un psihiatru.Te-as sfatui sa nu tragi de vreme.Atata timp cat singura(inca!) realizezi ca ceva nu e bine cu tine,inseamna ca ne e chiar asa grav.Dar trebuie neaparat sa-ti faci niste investigatii serioase,fara idei preconcepute si fara alte retineri.Toti,sau aproape toti avem fel de fel de probleme si pe fiecare din noi isi pun amprenta intr-un fel sau altul,fiecare le duce cum poate...Medic psihiatru gasesti si in Londra.Macar sa fii sigura de ceea ce se intampla cu tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DiaMa (acum 12 ani)

Multumesc pt timpul tau! Sunt f constienta de ce mi se intampla, si am simtit ca aceste stari sunt nelalocul lor chiar de prima oara cand le am trait...am simtit ca nu sunt eu insa nu puteam iesi oricat mi as fi dorit din starea asta. Am consultat un psihiatru in Romania( de fapt mai multi), ma amuza caci parerile sunt impartite, unii spun ca nu am nimic ( chiar din cei f buni, doctori profesori), ca e doar o per din viata mea care va trece, etc., altii ca e un deficit la nivel cerebral si ca am nevoie de ceva suplimente, pastile care sa puna rotita in miscare chiar si atunci cand e mai lenesa si tot asa...Iar un psihiatru de aici mi-a recomandata psihoterapia in prima faza. De aici si intrebarea mea. Doctorii de familie de aici oricum iti prescriu pe banda rulanta pastile antidepresive numa cand le zici ca te simti cam trista....am luat si pastile, ( prescrise de un psihiatru din rom), fara nici un efect...si le am luat perioada propusa de dr. Aceleasi stari, care tot vin...Multumesc oricum pt sfat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 8 ani)

Buna ziua,
Intrand pe acest site ca sa vad cat de potrivit este pentru a-mi inscrie cabinetul, am vazut mesajul dumneavoastra si corespondenta cu doamna psihoterapeut. Eu sunt psihoterapeut si, de vreo 3-4 ani ofer si psihoterapie online, pe Skype. Rezultatele fiind comparabile cu cele ale terapiei pe care o efectuez in cabinet, eu cred si in eficienta acestei forme.
Am vazut ca schimbul de mesaje e de acum 3 ani. Totusi, m-am gandit sa va scriu, ca sa stiti ca mesajul dumneavoastra a ajuns si la mine si a avut ecou.
Daca gasiti ca are sens pentru dumneavoastra, imi puteti scrie pe adresa [email protected]
Toate cele bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Delia Mihaela MPsih. Delia Mihaela este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna, poti incerca psihoterapie online, cu un terapeut din Romania.
Mult succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

DiaMa (acum 12 ani)

Multumesc pt pont. Insa vreau sa va intreb ceva: dvoastra chiar credeti in psihoterapie online? chiar sa punem totul pe seama tehnologiei revolutionarE? nu e oare diferit, ca si psiholog, sa ti poti privi pacientu in fata, sa ii vezi reactiile, expr.nonverbale, grimasele, etc.?Eu cel putin m as simti mai confidenta vorbind nu in fata unei camere de luat vederi si a unui laptop ci in fata unei persoane, as simti ca da mai mult randament terapia reala nu "virtuala". Dar dvoastra ce spuneti? bineinteles, eu vb in necunostinta de cauza, nemaincercand asa ceva pana acum.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Delia Mihaela MPsih. Delia Mihaela este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Intr-adevar terapia in cabinet nu se compara cu cea online, dar cea din urma poate fi pusa in practica in cazuri "exceptionale". Decizia este a ta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ulmeanu Lelia-Camelia MPsih. Ulmeanu Lelia-Camelia este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua,

Inteleg ca ati consultat mai multi medici psihiatri, si ca vi s-a recomandat psihoterapie din parte dumnealor.
Daca din punct de vedere psihiatric si din punct de vedere medical, adica analizele de sange sunt in limite normale, este posibil sa se fi intamplat ceva in viat dvs acum 3 ani , de cand acuzati aceasta simptomatologie, si sa se manifeste la nivel de inconstient.
Se pot face multe supozitii, de ex varsta(etapele ei, stim ca de la o anumita varsta apar modificari hormonale care pot modifica comportamentul si starea de bine a individului); schimbarea mediului, spuneti ca locuiti la Londra, dar nu spuneti de cat timp, cum v-ati acomodat cu noul climat, cum relationati cu cei din jur, dar cu familia!?, cum este pt dvs sa locuiti acolo!?
Cand apar aceste stari de rau ce se intampla mai exact in viata dvs!?, le-ati putea asocia cu ceva!?
Nu este necesar sa dati un raspuns pe acest site, incercati sa va dati dvs un raspuns la ele.
Mai inteleg ca pentru dvs. este importanta apropierea, sunteti o persoana Kinestezica, adica va bazati pe simturi .
Atunci cand ajungeti in Romania, puteti consulta un psihoterapeu.t
Daca problema dvs va afecteaza foarte tare puteti apela la psihoterapia on- line!
Dvs alegeti, faceti asa cum simtiti!

Cu bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DiaMa (acum 12 ani)

buna ziua!

Multumesc mult pt rasp dvoastra,dna psih. Ulmeanu. Aveti dreptate, se pot face multe supozitii si m am tot intrebat si singura ce ar fi putut sa ma afecteze intr-atat acum 3 ani( mai ales ca aceste stari au venit cand totul era f bine in viata mea, asezat, la modul ca imi terminasem fac si masterul la Cluj, revenisem la Londra_unde tot mai fusesem de cateva ori in vacante,chiar si lucrasem pe per lor in Londra_sa locuiesc cu omul pe care -l iubesc, obtinusem un job f bun chiar atunci, probleme practic nu erau). Da, imi sparsese cineva casa chiar in per aceea si imi furase din bunuri gen laptopul si camera cat nu eram noi acasa, dar peste astfel de lucruri treci, cred eu, nu te marcheaza intr-un asemenea fel( mai ales cand iti poti permite sa ti cumperi apoi relativ usor tot ce ti a fost furat).
Dupa cum spuneam , daca as fi gasit raspunsul la intrebarile astea, probabil acum eram "vindecata" complet. Inca incerc si sper sa imi regasesc linistea aceea care dureaza, fara sa mai trec prin faze triste,apatice.
Dvoastra faceti sedinte de terapie online? poate ca as incerca, chiar daca sunt cum spuneti, o pers kinestezica. Aveti o adresa de email la care va pot scrie pt alte informatii/lamuriri?
Multumesc.
Numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ulmeanu Lelia-Camelia MPsih. Ulmeanu Lelia-Camelia este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua Stimata Doamna,

Va multumesc frumos pentru interesul de a va oferi serviciile mele.
Personal nu ofer psihoterapie on- line ci doar la cabinet, fata in fata cu clientul.
Sunt specializata pe psihoterapie adleriana, daca dvs considerati ca serviciile mele va pot fi de folos, va astept la cabinet, cu o programere facuta din timp la tel. 0724 382 072, atunci cand sunteti in Romania.
Fiecare individ vede lumea intr un mod unic si personal, in functie de experienta personala de viata., nu gasim intelesuri pentru o situatie ci dam un sens situatiei in concordanta cu logica noastra privata.
De cand ne nastem invatam sa tragem propriile noastre concluzii, despre viata, oameni, lume, sine, femei, barbati, , modul de operare, scopuri in viata.
Nevoile psihologice sunt esentiale ca si nevile de baza ale omului. Din punct de vedere adlerian cele 4 nevoi psihologice sunt: nevoia de conectare, nevoia de a te simti capabil, nevoia de a simti ca tu contezi si nevoia de a fi incurajat.La aceste nevoi psihologice se adauga si nevoile emotionale, afectiunea, suportul casnic, angajamentul familial, onestitatea, deschiderea, implinirea sexuala..De ex. cand nu va simtiti competenta sau capabila in relatia de cuplu sau relatia de serviciu sau alt gen de relatie, prin mesajele negative venite de la ceilalti, va puteti simti inadecvata, imaginea de sine scade, complexul de inferioritate creste.
Cand nu aveti curaj sau nu va simtit incurajata, va simtiti descurajata, iar descurajarea sta la baza complexului de inferioritate, a tendintei de retragere si de evitare a esecului, a depresiei, a fricii de esec, a evitarii sarcinilor vietii, a sentimentului de inadecvare si de inferioritate.Acestea sunt doar supozitii, dvs stiti cel mai bine cum sunteti. Iata cateva intrebari pe care vi le puteti pune, repet nu este necesar sa dati un raspuns pe acest site, luati-va o coala de hartie si incercati sa dati un rspuns la ele: Nevoile dvs psihologice au fost satisfacute in copilarie?, de catre cine si cum?, dar acum? sunt ele satisfacute de partener?, dar dvs. ii satisfaceti aceste nevoi partenerului?, si daca da cum stiti?.
Ati mentionat ca ati fost la consiliere psihologica aocolo dar ca nu a mers, nu trebuie sa va descurazati, exista multe forme de consiliere sau psihoterapie , poate ca aceea nu s-a potrivit stilului dvs de viata.
Va pot sugera sa intrati pe site ul Federatiei Romane de Psihoterapie sau www. COPSI.ro, unde va puteti edifica ce inseamna fiecare forma de psihoterapie, de ex terapie tranzactionala, terapie centrata pe persoana, psihanaliza, terapie adleriana, terapie pozitiva, sunt mule, vedeti ce credeti ca rezoneaza cu interiorul dvs, sau acolo la Londra puteti cauta site ul colegiului psihologilor si vedeti ce specialisti puteti contacta pe forma de terapie pe care o doriti.
De regula pe site uri de genul acesta nu se face terapie ci doar, cei care au nevoie de a primi raspunsuri la framantarile lor , pot fi ghidati catre diversi specialisti. Pentru a va gasi rezolvare la problema dvs este nevoie de mai multe date personale. Stiti cum se spune,"Pentru a interpreta un vis este nevoie sa cunoastem visatorul''''''''
Sper sa va fie de folos aceste informatii!

Cu bine,

Lelia Camelia Ulmeanu
Psiholog/Psihoterapeut//Formator.
Mail: [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ulmeanu Lelia-Camelia MPsih. Ulmeanu Lelia-Camelia este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua Stimata Doamna,

Va multumesc frumos pentru interesul de a va oferi serviciile mele.
Personal nu ofer psihoterapie on- line ci doar la cabinet, fata in fata cu clientul.
Sunt specializata pe psihoterapie adleriana, daca dvs considerati ca serviciile mele va pot fi de folos, va astept la cabinet, cu o programere facuta din timp la tel. 0724 382 072, atunci cand sunteti in Romania.
Fiecare individ vede lumea intr un mod unic si personal, in functie de experienta personala de viata., nu gasim intelesuri pentru o situatie ci dam un sens situatiei in concordanta cu logica noastra privata.
De cand ne nastem invatam sa tragem propriile noastre concluzii, despre viata, oameni, lume, sine, femei, barbati, , modul de operare, scopuri in viata.
Nevoile psihologice sunt esentiale ca si nevile de baza ale omului. Din punct de vedere adlerian cele 4 nevoi psihologice sunt: nevoia de conectare, nevoia de a te simti capabil, nevoia de a simti ca tu contezi si nevoia de a fi incurajat.La aceste nevoi psihologice se adauga si nevoile emotionale, afectiunea, suportul casnic, angajamentul familial, onestitatea, deschiderea, implinirea sexuala..De ex. cand nu va simtiti competenta sau capabila in relatia de cuplu sau relatia de serviciu sau alt gen de relatie, prin mesajele negative venite de la ceilalti, va puteti simti inadecvata, imaginea de sine scade, complexul de inferioritate creste.
Cand nu aveti curaj sau nu va simtit incurajata, va simtiti descurajata, iar descurajarea sta la baza complexului de inferioritate, a tendintei de retragere si de evitare a esecului, a depresiei, a fricii de esec, a evitarii sarcinilor vietii, a sentimentului de inadecvare si de inferioritate.Acestea sunt doar supozitii, dvs stiti cel mai bine cum sunteti. Iata cateva intrebari pe care vi le puteti pune, repet nu este necesar sa dati un raspuns pe acest site, luati-va o coala de hartie si incercati sa dati un rspuns la ele: Nevoile dvs psihologice au fost satisfacute in copilarie?, de catre cine si cum?, dar acum? sunt ele satisfacute de partener?, dar dvs. ii satisfaceti aceste nevoi partenerului?, si daca da cum stiti?.
Ati mentionat ca ati fost la consiliere psihologica aocolo dar ca nu a mers, nu trebuie sa va descurazati, exista multe forme de consiliere sau psihoterapie , poate ca aceea nu s-a potrivit stilului dvs de viata.
Va pot sugera sa intrati pe site ul Federatiei Romane de Psihoterapie sau www. COPSI.ro, unde va puteti edifica ce inseamna fiecare forma de psihoterapie, de ex terapie tranzactionala, terapie centrata pe persoana, psihanaliza, terapie adleriana, terapie pozitiva, sunt mule, vedeti ce credeti ca rezoneaza cu interiorul dvs, sau acolo la Londra puteti cauta site ul colegiului psihologilor si vedeti ce specialisti puteti contacta pe forma de terapie pe care o doriti.
De regula pe site uri de genul acesta nu se face terapie ci doar, cei care au nevoie de a primi raspunsuri la framantarile lor , pot fi ghidati catre diversi specialisti. Pentru a va gasi rezolvare la problema dvs este nevoie de mai multe date personale. Stiti cum se spune,"Pentru a interpreta un vis este nevoie sa cunoastem visatorul''''''''
Sper sa va fie de folos aceste informatii!

Cu bine,

Lelia Camelia Ulmeanu
Psiholog/Psihoterapeut//Formator.
Mail: [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

noemi (acum 11 ani)

as dori si eu un nr de telefon de la un doctor pshiholog roman care are cabinet in londra.daca puteti ajutatima

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra (acum 10 ani)

Buna ma numesc Andra as dori un nr de telefon al unui medic psiholog f bun ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Terapie online (acum 8 ani)

Psihoterapeut acreditat, Doina Troaca: 0766433546.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicoleta (acum 8 ani)

Pentru copii oferiti si faceti sedinte?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih Mihaela E (acum 8 ani)

Psiholog clinician si psihoterapeut in Londra
Tel: 07482253039

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1488577268 (acum 7 ani)

Psih Mihaela E, aveti si o adresa de email, va rog? Multumesc frumos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Paula (acum 7 ani)

Buna seara. As dori sa merg cu copilul meu la un psiholog sau psihoterapeut, vreau sa precizez ca se enerveaza foarte repede,si nu se poate controla in sensul ca vorbeste urat, loveste. Va rog daca ma puteti ajuta.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11632593586 (acum 2 ani)

Buna! Mă numesc David și aș vrea un medic psihiatru Român și să fie bărbat dacă se poate aș vrea contactul sau să fiu contactat pe nr de telefon +447721714270
Mulțumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: