Nu stiu ce sa fac. unde sa merg ? raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de nustiucesafac cu 13 ani in urma

27 iunie 2008. O zi de vineri ca oricare alta ! Treburi de rutina la birou. In jurul orei 15 am terminat toate treburile si…ca in multe alte dati m-am uitat pe anuntul.ro/matrimoniale/ea cauta partener ! am gasit un anunt care suna foarte bine , la fel si fotografia . Am sunat din masina. O voce placuta mi-a spus toate conditiile : pret, locatie, servicii. Mi-a placut foarte mult vocea. O voec foarte placuta a unei fete de 23 de ani. Era altfel decit toate sutele de voci care mi-au raspuns pana acum. M-am hotarat imediat sa ma duc. M-a intampinat o fata carre nu “spunea” nimic, dar era altfel decit celelalte. Mi se parea ca nu face parte din “filmul” ala . Am stat de vorba, ceea ce cu alte fete nu se intampla sa pot avea o conversatie. Mi-a placut asta : “chiar e altfel” ! Priintre altele mi-a spus ca face ceea ce face pentru ca are nevoie de 24 milioane, o datorie de platit. Numai pentru 24 de milioane si gata . Am avut tendinta imediata sa-I dau acesti bani. Dar…nu. Am sunat-o dupa o saptamana, facea acelasi lucru. I-am spus ca-I dau eu banii de care are nevoie , sa nu mai faca … OK, m-am dus la ea, i-am dat banii. Am facut dragoste…asa am crezut eu, ca era dragoste. Era altfel…Mi-a dat adresa de email si telefonul ei personal. A trebuit sa plec din tara a doua zi, dar i-am scris un email dupa cateva zile. Ii spuneam ca nu vreau nimic de la ea. Daca vrea sa ma mai vada, bine, daca nu…Mi-a spus ca isi doreste un prieten ca mine : sa nu-i ceara nimic. OK, am zis. Iata ca intr-adevar nu e din filmul in care am cunoscut-o. Peste doua saptamani cind m-am intors in tara , timp in care am tot corespondat pe sms, ne-am vazut. Am inchiriat un apartament. Mi-a placut foarte mult. Acest lucru a inceput sa se intample saptamanal. Imi placea. Din toate punctele de vedere. Discutam cu ea orice. Ma asculta. Ma auzea. Acasa nu se intampla asta. Sau asa credeam eu ? Nu am spus pana acum, eram casatorit, am copil ! Aveam atunci 38 de ani . 15 ani diferenta intre noi.
Dupa cateva luni, vreo doua, timp in care ne vedeam in fievcare luni in apartemente inchiriate , am descoperit ca inca mai face ceea ce facea cind am cunoscut-o. Printre mii de lacrimii mi-a spus ca are niste credite pe carre fostul ei prieten I le-a lasat cind s-au despartit cu citeva luni in urma, ea trebuie sa le plateasca si nu are din ce.Mi s-a facut mila de ea. Am zis “intradevar are probleme, e fortata sa faca asta, altfel nu ar face, nu e ea asa”. M-a oferit sa-I platesc eu creditele. Aproximativ 130 euro lunar . dupa asta lucrurile au evoluat intre noi. La un moment dat am constientizat ca o iubesc. O iubeam. I-am spus. Mi-a spus “si eu te iubesc” ! Credeam ca ma iubea . Ma simteam bine. Imi trimetea mesaje frumoase. Imi exploda inima de placere. Credeam si simteam ca ma iubeste . De ce credeam , de ce simteam ? Nu stiu !!!
Lucrurile au inceput sa evolueze. Ma speriam de cit de repede, dar imi si placea in acelasi timp. Ne tot vedeam prin apartamente inchiriate sau prin hoteluri. La un moment dat mi-a spus “la cati bani dai pe hoteluri si apartamente mai bine inchiriezi o garsoniera”. Super, am zis. Gandeste ! A cautat ea, a inchiriat si…s-a mutat acolo ! La scurt timp a trebuit sa plec urgent din tara. La intoarcere am sunat-o din aeroport s-o intreb ce vrea sa-I cumpar . Surpriza ! Mi-a raspuns un barbat ! Am simtit ca inebunesc. Am simtit ca lesin ! Se auzea ea pe fundal spunand razand, un rasp e care nu am sa-l uit niciodata , “lasa telefonul…” Am inchis imediat ! Cind am ajuns in Bucuresti am sunat-o. Mi-a raspuns foarte greu. Se auzeau in jurul ei voci de barbati. Am stabilit ca ne vedem a doua zi, cind i-am spus direct “ai pe altcineva”. La inceput nu a recunoscut, dar dupa lungi si “grele” discutii a recunoscut . A fos la cineva acasa, dar nu s-a intamplat nimic. In momentul in care trebuia sa se intample , ea s-a oprit si a fugit . “Florian stie ca sutn o c***a, nu mai trebuie sa dovedesc nimanui asta”. Am “inghitit-o”, am trecut peste. Mi-a spus ca a facut asta pentru ca eu sunt insurat si ea nu are nicio obligatie fata de mine, dar “gata cu intalnirile cu altcineva…” Am crezut-o ! De fapt, cred ca mai mult mi-am dorit s-o cred. O iubeam. O iubeam foarte tare . Ufff….
Din acest moment, lucrurile au inceput sa evolueze usor (sau repede !!!) . Ne vedeam zilnic . In garsoniera in care se mutase, la masa la pranz. A incercat sa se angajeze, s-a angajat de proba .. Ma simteam bine. O iubeam si …simteam (sau credeam) ca ma iubeste. Imi spunea lucruri frumoase. “Esti cel mai minunat lucru care mi s-a intamplat in viata”, “esti cel mai minunat barbat”, “te iubesc cu toata fiinta mea”. Totusi, unele lucruri au inceput sa se intample. Ufff… Am inceput si eu si ea sa primim mesaje de la diverse numere (am verificat, erau cartele prepaid) . Spuneau tot felul de lucruri despre ea : lucruri despre care nu stiam , nu-mi spunea de ele si care se dovedeau ca sunt adevarate. Ne certam . de fapt, nu ne certam . Plecam . Eram foarte suparat. Toti cei din jurul meu imi spuneau “ce ai , esti de nerecunoscut”. Asa era. Deveneam alt om. Mai trist, stresat, suparat, ingandurat. Tot timpul ma gandeam numai la ea. La lucrurile pe care mi le ascundea. “Oare ce face acum? Oare cu cine e ?, Oare…”Uff….Viata mea devenea un continu oftat. Am trecut peste toate. O iubeam. Am trecut si peste faptul ca se vedea foarte des cu un barbat “prieten cu parintii mei”. Ieseau impreuna seara la restaurant. Mi-am zis “sunt doar prieteni, nu-i pot cere sa nu se vada cu prietenii ei, fie si barbati , sunt prietenii ei”. De fapt, prin luna martie 2009, mi-a spus ca acest barbat era cineva pe care-l cunoscuse tot acolo unde ne cunoscusem si noi si ca din septembrie 2008 a avut o relatie numai de amicitie cu el. Era..offf….Mi-a spus asta, de teama sa nu-mi spuna el. O amenintase ca va face asta. Se certasera pe o tampenie. Am trecut si peste asta. Mi-am spus ca totul se intamplase intr-o perioada in care noi nu eram intr-o relatie. Am trecut peste toate ! Ii gaseam intotdeauna scuze. Cautam scuze sa pot trece. O iubeam. O iubeam. O iubeam. As fi facut orice pentru ea.
La inceputul lunii ianuarie 2009, am stabilit impreuna ca pana la sfarsitul lunii voi lua o decizie. Ori voi divorta (am vorbit foarte mult despre asta cu ea) ori ne vom opri . Am rugat sa-mi mai dea o luna, sa ma hotarasc. Mi-a spus ca da. Ma asteapta. O iubeam . Am fost la avocati. Nu mi-au dat nicio sansa sa am copilul daca voi divorta. O iubeam foarte tare. La jumatatea lunii ianuarie, am fost la Viena de ziua ei. Am plecat vineri de dimineata, nea-am intors sambata seara. “Cea mai frumoasa zi de nastere din viata mea” mi-a spus. Ma simteam foarte bines a-mi spuna asta. Eram bucuros ca o pot face fericita. Am facut eforturi foarte mari sa pot merge numai eu cu ea la Viena. A trevuit sa mint o multime de oameni. Dar, as fi facut orice pentru ea. Sambata seara cind am ajuns in Bucuresti, a facut petrecere de ziua de nastere la un club in Bucuresti. Nu m-am putut duce. Eram insurat.
La petrecere l-a invitat si pe fostul ei prieten. Dimineata, dupa petrecere, s-a dus la el acasa. S-a culcat cu el. “De dragul vremurilor petrecute impeuna si pentru a-I arata ce a pierdut”, mi-a spus ea mai tarziu cind am aflat totul. S-a culcat cu fostul ei prieten, care atunci cind erau impreuna o batea, se purta cu ea foarte urat. Foarte urat. Si care la sfarsitul relatiei lor, cind el a aflat ca l-a inselat, i-a spus”arati ca o epava”. Fostul ei prieten care o lasase cu credite pe care le plateam eu ! S-a dus acolo cu hainele cumparate de mine de la Viena pentru petrecerea de ziua ei. S-a dus la el…la omul. Care ii facuse numai rau in viata. Sunt multe lucruri urate si rele pe care i le-a facut, dar pe care nu le pot spune acum.
Dupa aceasta …..a lor au tot inceput sa se intalneasca. S-a mai culcat cu el . A recunoscut mai tarziu. Ma deranja ca se vede cu el. Simteam ca ceva se intampla. Imi spunea tot timpul ca vrea numai sa-i arate ce a pierdut si ca nu se intampla nimic. Ii gaseam scuze. O iubeam. Uff….
La sfarsitul lunii martie am vrut sa rup totul. I-am spus ca nu mai support sa se vada cu el. Intre timp s-au intamplat multe. Au fost vazuti cand se sarutau in masina lui, au fost vazuti cind ea intra la el in bloc, au fost vazuti cind se sarutau in masina mea !!! Dar de fiecare data treceam. Imi spuneam ca nu e adevarat . Toti imi spun minciuni. Nu au vazut bine. Ii gaseam scuze. Eu nu divortasem. Am continuat relatia cu ea chiar si asa, chiar daca hotarasem ca daca nu divortez ne vom opri la sfarsitul lunii ianuarie. A terminat cu el. Mi-a spus ca regret foarte mult. A plans. A plans mult. Am trecut si peste asta. Nu stiam atunci ca s-a culcat cu el. Sau nu vroiam sa accept ca parea evident . O iubeam.
La inceputul lunii mai, prietenul de care vorbeam mai sus, cel pe care il cunoscuse unde de cunoscusem noi, s-a dus la sotia mea si i-a spus totul. A fost greu pentru mine. Nu a fost mai greu decit ce traisem de cind am cunoscusem. O iubeam. Dar eram alt om. Numai eram acel om vesel pe care il stiau toti. Slabeam . Ma uscam. Dar continuam. O iubeam.
La nici doua saptamani dupa aceasta intamplare, a plecat la munte cu un altul. Am aflat asta mai tarziu. Mi-a spus ca pleaca la munte cu un var al ei si si gasca . Am crezut. O iubeam. A plecat cu alticineva. S-a culcat cu el. Eu sufeream dupa ea. Plangeam noptile. Ma uscam.
La inceputul lunii iunie am hotarat sa plec de acasa. O vroiam pe ea. Imi imaginam un viitor cu ea. Ma vedeam cu ea. O iubeam.
Ne-am mutat impreuna.
Intre timp am aflat tot ce se intamplase in pertioada cind am fost impreuna. Ce am spus. De fostul ei prieten, de cel cu care a fost la munte. Am primit de la un anonim si fotografii cu ea si fostul ei prieten la ziua lui de nastere. Ufff, greu, foarte greu sa vezi astfel de fotografii cu cea pe care o iubesti. A vrut sa se sinucida cind am aflat de ceea ce facuse cu sotul ei prieten. .
Din primavara anului trecut, cind aflat de cel cu care a fost la munte, nu mai sunt om. Viata mea e un continuu oftat. Viata mea e trista. Viata mea e foarte trista. As vrea sa plece (am dat-o afara din casa in care locuim), dar mi-e dor de ea. O iubesc in continuare. O iubesc. Sunt trist. Sunt suparat. Oftez continu. Nu ma pot concentra la nimic. Nu pot face nimic. Cind nu e langa mine mi-e dor de ea. Cind e langa mine o urasc. Viata mea e o continua tristete.
As vrea sa scap din acest cosmar. Nu stiu cum. As vrea sa ies din cosmarul asta. Am fost la psihologi. Nu m-au ajutat. O iubesc. O urasc. Imi spune ca regreta ce a facut. Alta data imi spune ca e normal ce a facu pentru ca eram insurat. Ne certam. Ne certam foarte urat. Ne impacam. O iubesc. Uff….
Sunt foarte multe de spus. Nu am fost cursiv. Am spus aici numai cit am putut scrie. Nu pot scrie mai multe, imi face foarte rau. Ma sufoc. Ma simt singur, ne certam foarte des. Nu ma mai pot controla si rabufnesc . Nu am incredere in ea.
Ce pot sa fac ? Unde ma pot duce pentru ajutor :?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (110)

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,
sunteti dependent de dumneaei, va ofera ceva ce aveti nevoie.Deasemenea si dumneaei este dependenta de dvs ii oferiti ce are nevoie (periodic).Va propun sa analizati ce va ofera si ce ii oferiti.
In plus se pare ca ii oferiti si multa libertate... sa plece unde vrea cu cine vrea.
Cand nu mai puteti, incercati totusi un psihoterapeut.
Toate cele bune!

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Psih. Liliana Munteanu MPsih. Liliana Munteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Primul pas l-ati facut, v-ati desprins de sursa dependentei. Nu e usor si in continuare este dureros, pentru ca ati investit, ati acordat incredere, ati avut nevoie de un vis, o evadare, o alta realitate pe care v-ati creat-o dar a carei iluzie s-a topit, si acum sunteti fata in fata cu desertul gol al realitatii, un punct zero. Desi aceasta femeie din prima clipa era intr-un context anume, totusi ati creditat-o cu a fi altfel, actic***au-se nevoia Dvs de a fi iubit si apreciat, dorit si valorizat (nu ati spus absolut nimic despre sotia Dvs), recent sunase cineva aflat in pragul sinuciderii intr-un caz extrem de similar ca al Dvs.
Incercati sa recititi textul de mai sus scris de Dvs incercand sa fiti altcineva si privind obiectiv cursul realitatii. Ce credeti despre acest barbat? Ce are de facut?
Repetati obsesiv cuvantul "iubire", insa care este substratul? Care este continutul?

Drd. Psih. Liliana Munteanu
www.artterapie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua
As dori in primul rind sa va spun ca este impresionant faptul ca ati ales sa va expuneti sufletul si sa povestiti o parte din viata dumeavoastra asa cum dealtfel putini o fac
Asta arata ca aveti mare nevoie de ajutor, ca va este foarte greu prin ce treceti
Insa, desi spuneti ca ati fost la psihologi si nu v-au ajutat, vreau sa va spun ca cel mai probabil tot acolo ati putea gasi ajutor
Cred ca pe dumneavoastra in momentul acesta va preseaza timpul si ati vrea o solutie ACUM dar asa cum spuneti aceasta poveste a inceput in 2008 si sunt convinsa ca se bazeaza pe multe altele ce fac obiectul psihoterapiei
Unele din intrebari pe care s-ar putea lucra ar fi acelea care s-ar adresa relatiei dumneavoastra din casnicie, sau, ce anume a facut sa ajungeti la aceasta alegere, sau, ce anume va tine si acum legat de ambele partenere fara sa va puteti desprinde, si multe altele, astfel incit sa poata aduce lumina acolo unde nu este si sa puteti sa alegeti ce va face bine si nu ce va face rau
.Desigur asta ar aduce odata cu ea si PUTEREA de a alege si de a evita sa intram in tipare repetitive
Insa acestea fac obiectul unei terapii iar asta necesita si timp si rabdare
Totusi chiar daca viata v-ar parea ca o ia inainte ati avea sprijinul psihoterapeutului si nu ati mai simti ca sunteti singur
Va doresc sa va gasiti linistea si increderea in dumneavoastra
Cu drag,

Liliana Puchea
Consiliere Psihologica, MS
Tel 0722 207 760
Adresa cabinet : Bucuresti, str. Academiei, nr 7-9 , et.1, cam 21-22
www.psihoterapiecabinet.com.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Incerc sa las la o parte josnicia de care ai dat dovada, casatorit fiind sa cauti p***atuate si casatorit fiind sa ai o astfel de relatie paralela. Tu ce ai fi zis daca sotia ta iti facea ce i-ai facut tu ei? Tu ce ai zice daca copilul tau (nu stiu ce sex are dar oricum) i-ar face partenerului de viata ceea ce ai facut tu? Ce ai zice daca copilul tau ar merge la p***atuate si s-ar indragosti de una? In fine.
Legat de aceasta femeie usoara: DE CE o iubesti? Asta e intrebarea. Pentru ca pare a-ti face numai rau. CE iubesti la ea? Nu cumva e mai mult o obsesie sau o dependenta decat iubire? Iubesti un om pentru ca te face sa te simti bine, pentru ca iti este fidel, pentru ca iti face cate o surpriza placuta din cand in cand, pentru caracterul lui frumos, pentru ca e dragastos, pentru ca arata bine (dar nu ajunge), pentru ca are un suflet bun, pentru ca te sprijina si te ajuta, pentru ca te incurajeaza, pentru ca te ajuta sa te ridici cand esti jos, pentru ca pentru ca. Tu ce iubesti la ea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nustiucesafac (acum 13 ani)

nu consider ca ceea ce am facut nu este un lucru josnic. niciodata nu am considerat altfel. nu stiu ce iubesc la ea. mi-am pus intrebarea asta de mii de ori. nu am raspuns. ma simt legat . legat de maini si de picioare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Puiu C (acum 13 ani)

iuli dear , mai bine taci..tu habar n-ai ce-i iubirea ! iubesti pentru ca-i asa sau altfel?..iubesti pentru ca iubesti si punct !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nustiucesafac (acum 13 ani)

va multumesc foarte mult pentru raspuns. da, chiar cred ca aveti dreptate. suntem dependenti unul de altu, si ca de orice dependenta, e foarte greu sa renunti. s-ar putea ca pana la urma, tot la psihoterapeut sa gesc puterea de a face ceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Liliana Munteanu MPsih. Liliana Munteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Un psihoterapeut are puterea de obiectivitate si v-ar putea oglindi si asista sa va clarificati nevoile personale care v-au directionat catre aceasta codependenta. Este clar ca in realitatea Dvs emotionala va simtiti ca intr-un labirint cu indici lipsa catre iesire. Un psiholog poate avea rolul de faramiturilor ca in Hansel si Gretel, ca sa ma exprim plastic, insa cea mai mare contributie o veti avea chiar Dvs cu motivatia si forta de a depasi acest moment si a iesi din propriul labirint. Va doresc numai bine!

Drd. Psih. Liliana Munteanu
www.artterapie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

De ce unul de altul? Din ce inteleg reiese ca ea nu e dependenta de dvs, atata timp cat v-a inselat si v-a mintit. Eu cred ca dvs sunteti dependent psihic de ea. Trebuie sa scapati de aceasta dependenta, daca va doriti acest lucru.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Barbu (acum 13 ani)

M-am plictisit sa si citesc pana la capat. Mi s-a facut si sila. Un fraier tipic, pacalit de-o c***a. Cica o iubeste! Cu ce parte a corpului si pentru ce? Lasa-te fraierit in continuare, poate te procopsesti si-ti molipseati si familia cu cine stie ce boala venerica. Chiar esti de rasu''plansu. Din toata lumea asta, chiar de o c***a sa te indragostesti? E plina lumea de p***a. aU BANI, POT IESI DIN TARA CAND VOR, AU FAMILIE SI IUBESC O c***a CARE NU MERITA. Fii fraier in continuare, FRAIERE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nustiucesafac (acum 13 ani)

Ai dreptate, Barbu. Daca in urma cu ceva timp cineva imi spunea povestea asta aveam aceeasi reactie. Da. Nu sunt in poostura de a da lectii de viata, dar ...niciodata sa nu spui niciodata . Nu e o scuza . Din punctul meu de vedere e o realitate. Iti multumesc oricum pentru ce ai spus. Chiar daca sunt cuvinte dure, ma ajuta. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cami (acum 13 ani)

imi pare rau ca am citit asa ceva.sunt casatorita, avem un copil, daca as afla asa ceva de sotul meu, in ochi te-as scuipa. imi pare rau ca trebuie sa-ti spun asta, pt una si alta, care sunt vai de mama lor, spargatoare de casnicii, sufera multe femei si multi copii nevinovati. ma baiatule, revinot-i pe cale, cu ce-a gresit copilul tau? dar sotia ta? s-o inseli in halul asta auzi, s-o mai si intretina? vai de capul tau, mi-e sila/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Puiu C (acum 13 ani)

Dumnezeule cita frustrare la astia fratilooor...baaai ,...omu'' asta a patit-o si voi sariti sa-l injurati? vai de capu'' vostru ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cami (acum 13 ani)

ea este dependenta de banii tai, si tu de ea, pt ce? pt sex-ul fara limite sau ce? vezi ca femeile au al 6-lea simt daca ai auzit de el si pana la urma te simte sotia. o sa le pierzi pe amandoua, de fapt numai sotia, ca in cazul celeilalte nu pierzi nimic, exact cum a zis Barbu, decat o c***a pierzi si e lumea plina de ele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miki (acum 13 ani)

Dragul meu,
Am citit mesajul tau si am avut senzatia ca citesc scenariul unui film. Imi pare rau pentru tot ce ti s-a intamplat. Exceptand faptul ca ti-ai inselat sotia si ti-ai distrus familia ( lucru de care nu cred ca poti fi mandru) ceea ce ai trait tu este o drama.Oricare dintre noi carora ne este dat sa trecem prin asa ceva am suferi la fel ca tine. Este dureros sa te simti inselat dar trebuie sa te gandesti ca viata iti plateste cu aceeasi moneda. Si tu la randul tau ai inselat-o pe sotia ta poate si ea trece prin aceeasi drama prin care treci tu. Cred ca ar trebui sa ai o discutie cu ea, sa incerci sa o faci sa te ierte sa redescoperi ceea ce te-a atras la ea atunci cand v-ati casatorit. Presupun ca v-ati iubit iar copilul vostru este rezultatul acestei iubiri.Gandeste-te si la acest copil cat sufera. Ar trebui sa fii mai putin egoist si sa nu te gandesti numai la suferinta ta. Ai o familie minunata si daca ei te pot ierta si te pot primi inapoi ar trebui sa multumesti Domnului. Cert este faptul ca ai nevoie de sprijin pentru ca asa cum ai spus tu ti-ai distrus toata viata din cauza unei femei care nu merita. Incearca in primul rand sa-ti implantezi in creier ideea ca trebuie sa rupi orice relatie cu aceasta femeie usoara. Daca reusesti lucrul asta primul pas spre normalizarea vietii tale este facut. Vorbeste cu prietenii tai, cu familia ta cu toti cei care te pot ajuta si care ar trebui sa inteleaga ca ai gresit si iti pare rau de ceea ce ai facut.In viata fiecare dintre noi am trecut prin astfel de iubiri fara de care credeam ca nu putem trai. Si uite ca am mers mai departe si toata au ramas in urma.Ca sa reusesti in locul ei trebuie sa pui pe altcineva. Ideal ar fi ca acest altcineva sa fie sotia ta....daca nu, cauta pe cineva care este dispus sa te ajute, sa te inteleaga , sa ai cui povesti sa ai pe cineva care sa te mangaie si care sa te faca sa o uiti pe nemernica aia. Vorbeste cu cineva, nu tine totul in tine si mai ales evita pe cat poti sa o mai vezi pe acea femeie. Socializeaza, cauta persoane care sunt dispuse sa stea de vorba cu tine, pe mess, la telefon, la o cafea.
Sa stii ca sunt multe persoane de buna credinta care vor sa te asculte si sa iti dea un sfat bun. Daca te ajuta mergi si la biserica. Acolo te poti linisti spunand o rugaciune.
Sper sa ne mai auzim,
Miki

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristi (acum 13 ani)

Mi-a placut felul cum ai povestit, am citit pana la capat, dar sincer, nu cred o iota din ce scrie acolo. O consider o simpla compunere literara, cu destul talent, chiar haioasa, amuzanta, dar atat. Te-ai gandit sa scrii povesti/povestiri? Iar DACA chiar ar fi cum ai scris, atunci sa stii ca pentru noi ceilalti, care am avut rabdarea sa citim, ramane tot o poveste cu care sa ne amuzam si sa comentam intre prieteni. Pacat insa ca in loc sa-ti folosesti imaginatia prolifica, banii si posibilitatile de care dispui ai ales sa devii o epava. Insa nimeni si nimic nu te poate impiedica sa te autodistrugi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nustiucesafac (acum 13 ani)

Salut, Cristi ! Din nefericire, povestea e adevarata. Asa cum am mai spus, in urma cu ceva timp si eu as fi fost amuzat, si sceptic, daca citeam o astfel de poveste. Dar, e adevarata. Iti multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marina (acum 13 ani)

''''nustiucesafac'''', esti demn de mila. Nu ai nici macar putina demnitate, respect fata de tine insuti, respect fata de familie. Nu ai dragoste fata de copilul tau, de sotia ta. Esti sclavul unei p***atuate mizerabile careia i-au tinut multi lumanarea. Muncesti numai pt ea si pt amantii ei. Esti un PROST, nici compasiune nu meriti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nustiucesafac (acum 13 ani)

Buna! Ai dreptate, Marina . Imi asum toate criticile. Sunt normale. Si eu as fi reactionat la fel. Iti multumesc pentru mesaj.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tania (acum 13 ani)

Buna ziua,
Pentru inceput as dori sa-ti spun, este o realitate cruda a zilelor noastre astfel de cazuri pe care le intalnim la tot pasul. Ai cautat altceva, pentru ca nu aveai acasa ceea ce iti doreai si asa ai reusit sa gasesti aceasta fiinta,, minunata,, care are pofta de viata si profeseaza p***atutia sub diverse pretexte. stiind ca obtine foloase materiale de la niste naivi, carora li se pare ca ,,sexul,, este totul. ,,Sexul,, este dependenta pentru tine, ca si drogurile, alcoolul, etc. Incearca sa scapi de aceasta dependenta, sa fii lucid, sa judeci mai mult cu creierul decat cu ,, sexul,,.Invata sa deosebesti omul cinstit fata de omul prefacut, dragostea adevarata nu te va face niciodata sa suferi, cine te iubeste cu adevarat iti vrea binele, te respecta, iti arata tot timpul acest lucru. Incearca sa te duci in fiecare duminica la biserica, aprinde o lumanare si acolo vei gasi linistea de care ai atata nevoie. Incearca sa te apropii mai mult de sotia ta, ocupa-ti timpul mai mult cu copilul si vei vedea ca vei avea mai multe satisfactii pe termen lung, decat acele clipe de nebunie. Daca nu poti sa convietuiesti cu sotia, clarifica lucrurile si ai mare grija de copil da-i toata atentia si dragostea de care are nevoie, fiinca copilul e o investitie pe termen lung. Iti doresc liniste, fericire si multa deschidere catre d-zeu. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 6