Nu mai rezist!! raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de stefy22 cu 13 ani in urma

Doamne, de abia pot sa scriu.Tot ce imi vine in minte e ca vreau sa mor si ma gandesc la metode de sinucidere. Simt ca ma sufoc,nu pot comunica cu nimeni, nu am iesit din casa de o luna si ceva,mi-e frica,mi-e rusine,nu ma mai suport fizic,vreau sa mor si sincer de 2 saptamani ma gandesc zi de zi la moarte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (161)

Psih. Maria - Laura Cojocaru MPsih. Maria - Laura Cojocaru este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Iti sugerez sa contactezi un psihoterapeut in orasul tau si sa urmezi o psihoterapie pentru a te ajuta sa-ti regasesti echilibrul si bucuria de a trai. Nimeni si nimic nu este mai important in viata ta decat tu insuti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

elena (acum 13 ani)

Doamne fereste sa faci vreo p***ae. Viata este mult prea frumoasa ca sa ti-o curmi singura. Nu ai pe nimeni? Parinti, frati, o prietena cu care sa vorbesti? Nu mai sta singura, singuratatea te face sa fii trista. Iesi in lume, mergi intr-un parc, mergi la BISERICA si roaga-te. Vorbeste cu un preot, numai nu fa vreun gest ncugetat, Spune o rugaciune si nu te mai gandi la p***ai, nu lasa diavolul sa puna stapanire pe sufletul tau. Eu nu cred ca nu ai chiar pe nimeni cu care sa vorbesti. Poate ai suferit o deceptie, dar trebuie sa depasesti momentul. Nimeni nu este de neinlocuit, nu merita sa mori pt un barbat, daca acesta este motivul. Spune TATAL NOSTRU de mai multe ori si maine vreau sa-mi spui ca ai iesit din casa, ca ai vorbit cu cineva apropiat, ca ai cerut ajutor. Vorbim maine, da?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eu (acum 10 ani)

fii serioasa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 13 ani)

Dar la familia ta nu te gandesti? cata durere lasi in urma ta,nu-ti iubesti copii si sotul [daca esti casatorita] sau parinti tai,vrei sa fie tristi toata viata? ce rezolvi ca te sinicizi? fetito, traieste-ti viata ca este frumoasa,bucurate de toate lucrurile posibile, si numai sta inchisa in casa iesi afara si distreazate,apropo ,cati ani ai? daca nu ai servici ,angajeazate ,fa ceva, numai sta asa si te gandi cum sa te omori ,schimba coafura, cumpara o bluza,fa o mancare deosebita, fa-ti prieteni pe internet etc, o iei si tu ca madalina manole ? ce naibi... fi mai barbata, de ce nu te duci la un psiholog? sa stai de vb cu el,sa vezi ca te simti mult mai bine .PUUP

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Renata9 (acum 6 ani)

Care famlie? Sunt familii carora nu le pasa de copiii lor, nu isi cauta copiii.
Unii membri ai unor familii isi cauta copiii numai daca au nevoie de ceva de la ei dar nu ii intreaba cum se simt sau ce mai fac. Sunt oameni care se numesc "familie" sau "prieteni" dar carora chiar daca le vorbesti te ignora sau te critica sau te cearta la fiecare vorba spusa de tine. Uneori esti total singur desi rudele iti traiesc. Sa mai vina si ceva boli de lunga durata peste tine si sa mai ai si alte probleme gen scoala, serviciu sau imposibilitatea temporara de a rezolva probleme si sa nu ai cu cine sa vorbesti ajungi in stari foarte dureroase. Nu mai condamnati persoana, de condamnat sunt toti cei din jur care se comporta de parca acea persoana a murit de mult si nu o mai contacteaza, nu o cauta. Persoana spune ca nu a mai iesit din casa de o lna jumatate. In aceasta o luna si jumatate absolut nimanui nu i-a pasat de persoana care a ajuns sa scrie aici. Sa speram ca astazi, dupa 7 ani persoana traieste si se simte mai bine. Unicul real ajutor este nu sa o trimiteti la psiholog ca nu va avea putere sa mearga. Nu sa o trimiteti la rude caci rudele nu o doresc si au abandonat-o de mult (altfel nu ajungea ina stfel de situatie). Rudele si "prietenii" sunt prinsi cu treburi mult mai importante in viata decat viata acestui om care a postat.
Ajutorul real in cazul persoanei care a publicat este sa va oferiti sa ii dati nuamrul dvs de telefon sau sa o sunati si sa vorbiti cu prietenie adevarata, sa o vizitati dvs personal si apoi daca este cazul sa o ajutati sa ajunga la psiholog sau chiar sa ii platiti psihologul daca nu are posibilitatea financiara de a o face.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stefy22 (acum 13 ani)

Sunt terminata psihic,pur si simplu nu pot sa ies din starea asta...nu am putere nici sa stau in picioare....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lisette (acum 13 ani)

hey stefy stiu ce simti stiu ca ai vrea sa pleci dintre oameni sa nu mai fie nimic care sa te doara inteleg sentimentul tau asa mi-am dorit si eu am incercat si eu sa plec dintre voi dar din fericire am ramas aici si sunt bucuroasa mai mult decat poti crede..cand am simtit ca totul cade de sub picioarele mele am realizat cat de important este sa traiesti.chiar daca acum totul ti se pare degeaba chiar daca simti ca nu ai sa mai poti iesi din aceasta stare,continua sa lupti continua sa crezi ca ai sa rezisti! incearca sa scri aici pe site vorbeste cu noi.iti spun din suflet ca stiu ce simti dar ce nu stiu este cauza pentru care iti doresti sa mori.eu am luptat sa traiesc si crede-ma mi-e foarte greu dar am invatat ca e bine sa lupi,sa nu renunti! ai grija de tine si nu face ceva ce va provoca altora suferinta(familiei tale).mai astept sa scri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 13 ani)

Incearca sa indepartezi de la tine toate gandurile rele increde-te in Bunul Dumnezeu si el te va ajuta.In viata asta trebuie sa luam lucrurile asa cum vin pentru ca Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce.Cu viata care o duci acum ai sa platesti cea vesnica. Atunci cand ti-e mai greu gandeste-te ca alti sufera mai mult de cat tine iar problema ta poate fi minora fata de a lor. Salveaza-ti sufletul nu-l lasa in mana umbrelor. Incearca sa te regasesti si cereti iertare si ajutor de la Bunul Dumnezeu, caci El e cel mai Mare AJUTOR. Domnul sa te binecuvinteze.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dany (acum 13 ani)

foarte frumos raspuns, direct la problema si simplu.bravo.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirona74 (acum 13 ani)

Stefy, vezi ce raspunsuri ti s-au dat?
Vorbeste cu noi, daca nu poti iesi din casa pentru a merge la un psihoterapeut!
Spune-ne ce probleme ai, de unde ti s-a declansat aceasta stare!
Poate te putem ajuta cu un sfat, cu o incurajare...
E greu... Incearca totusi sa discuti cu noi macar, poate te putem sfatui...
Stii... unde sunt mai multe minti, poate se gadesc idei mai multe si mai bune pentru a-ti rezolva problema care a dus la starea ta de acum! Si, baiul odata rezolvat... Te vei simti macar un pic mai bine, precis...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Ascultă şi urmează sfaturile psihologilor ţi nu vei regreta. Viaţa şi familia sunt cele mai minunate daruri,şi nu avem voie să renunţăm la ele Dr.Emil Oteşteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ruxandra (acum 13 ani)

Buna...nu stiu daca este cel mai bun lucru pe care as putea sa il spun cuiva care vrea sa moara dar este ce am gandit eu cand aveam astfel de ideei. Ce te face asa convinsa ca moartea rezolva ceva? Poate ca dincolo de moarte e ceva mult mai rau. Si poate ca dincolo de moarte acel rau chiar nu mai poate fi reparat. In orice caz moartea e ceva sigur, nu ai cum sa o eviti...de ce sa te grabesti atat, poate poti sa mai faci ceva in viata asta, sa mai inveti ceva...suferinta nu este mereu un lucru rau...multi zic ca este calea spre intelepciune. Nu pretind sa stiu ce simti dar m-am considerat si eu de multe ori deprimata si am avut momente cand nu aveam energie nici sa ma ridic din pat. Stiu ca nu are rost sa zic ca viata e frumoasa pentru ca pentru tine probabil nu e si nici sa iti vorbesc de Dumnezeu pentru ca daca ai putea sa crezi cu adevarat in El acum nu te-ai simti chiar asa rau, dar cred ca poti sa intelegi totusi ca moartea prin sinucidere nu are nici un rost si ca mai bine ai incerca sa lupti si sa fi mandra de tine ca nu renunti nici cand e asa de greu. Probabil viata nu are nici un sens acum (pe mine m-a deprimat mult timp idea asta) dar cu siguranta mult mai putin sens are moartea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nimeni (acum 13 ani)

Buna Stefy22.Sa sti ca si mie mi-a trecut prin minte de multe ori sa ma sinucid.Nu am facut-o pentru ca de fiecare data m-am gandit ca o sa-i fac sa sufere pe parintii mei,dar si pentru ca nu am vrut sa le dau satisfactie celor care ma invidiaza.Imi urasc soarta in continuare,dar m-am impacat cu ea.Il las pe Dumnezeu sa-mi hotarasca sfarsitul.Nu-s de acord cu afirmatia ca viata e frumoasa.Asta o spun cei care nu au fost loviti in repetate randuri de necazuri.Dar sa stea linistiti ca le vine randul.Intradevar sunt si momente frumoase in viata si este bine ca doar pe acestea sa le memorezi.Eu asa fac.Intamplarile neplacute le sterg din memorie.Din cauza asta sunt cam uituc ,dar nu ma deranjeaza.Pentru relaxare eu am folosit iesirea in natura.Daca este ceva frumos pe lumea asta, acel ceva il reprezinta natura.Daca vrei sa scapi de povara sufleteasca care te apasa intra in contact cu natura,nu cu oamenii.Incearca sa observi in amanunt lucruri pe care altadata nu le-ai observat.Acum e vara.Mergi noaptea pe un camp,inchide ochii,trage adanc aer in piept si asculta cu atentie cantecul greierilor si al altor insecte.Vei simti fiori de placere,pe tot corpul.Apoi aseaza-te pe spate in iarba si priveste cerul instelat.Daca mergi ziua,cauta un copac inalt,pe malul unei ape si aseaza-te pe spate la umbra copacului.Asculta cu atentie clipocitul apei si fosnetul frunzelor.Natura e singurul nostru prieten.Citeste cateva poezii ale lui Eminescu.O sa simti zbuciumul lui sufletesc,dar si dragostea lui pentru natura.Plangi daca-ti vine,o sa te simti mai usurata...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Buna dimineata Stefy. Ce faci? Nu-i asa ca te simti mai bine vorbind cu oamenii? Incearca sa iesi din starea de slabiciune. Mananca, sunt sigura ca in aceste saptamani nici nu te-ai alimentat suficient si starea de slabiciune, faptul ca nu te poti tine pe picioare, se datoreaza si acestui lucru. Cere AJUTOR si accepta AJUTOR. Chiar faptul ca ai scris pe acest forum este un inceput. Continua, spune ce anume te-a adus in starea in care esti ca sa te convingem ca nu-i totul pierdut, ca viata merita traita. Povesteste cate putin din ceea ce te doare, vei vedea ca nu esti singura, ca li s-a intamplat si altora si au depasit momentul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lisette (acum 13 ani)

Buna stefy uite de aseara pana acum cate persoane te-au incurajat si iti sunt alaturi.vezi ca atunci cand te simti singur pe lume sunt persoane care te incurajeaza de unde nu te astepti. noi suntem aici tot pentru ca avem nevoie de sfaturi toti suntem aici sa comunicam sa nu ne simtim singuri sa mai cerem ajutor cand avem sa primim sa dam ajutor.eu nu sunt de acord ca viata e frumoasa pentru ca nu este cu toti dar si cei care trecem prin greutati si necazuri avem momente frumoase pe care trebuie sa le pastram in suflet caci ele ne dau putere sa trecem peste cele urate. stefy ai sa vezi ca daca iti doresti sa lupti si daca o faci totul va fi mai usor vei fi mai tare vei avea putere sa infrunti viata. noi suntem aici si te putem asculta cand simti nevoia sa vorbesti cu cineva! te pup si ai grija de tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mioara (acum 13 ani)

Buna Steffy, uite cati oameni ti-au scris,cati oameni care nici macar nu te cunosc nu sunt de acord cu ceea ce ai tu de gand sa faci.Si eu ,acum, trec prin niste probleme sentimentale destul de complicate dar ,macar pt copilul meu incerc sa rezist ,nu ma pot gandi la asa ceva,trebuie sa lupt si va veni soarele si starad noastra.Fii tare si lupta indiferent ce problema ai ,sa auzim de bine si sa ne scrii .Pupici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stefy22 (acum 13 ani)

De abia acum am reusit sa ma ridic din pat. Ma simt groaznic,plang.....nu ma pot nici exprima,dar va multumesc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nimeni (acum 13 ani)

De ce plangi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Suntem alaturi de tine. De tine depinde sa gasesti putere sa mergi mai departe. Trebuie sa fii curajoasa. Daca abdici dai dovada de lasitate. Primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa mananci. Fetele mele(au 17 si 20 de ani) imi spun ca exagerez cu mancarea, dar sunt de parere ca, daca nu te alimentezi suficient, nu poti obtine rezultate in nici o privinta. Apoi te speli, te aranjezi, te dai cu tonele acelea de farduri cu care va dati voi tinerele si iesi din casa. Daca nu vrei sa iesi, stai macar la fereastra, in balcon ori in curte. Ori scrie-ti aici problema care te macina. Sunt sigura ca are rezolvare.Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stefy22 (acum 13 ani)

Mancare si iar mancare.E unul din motivele pt care am intrat in starea asta!!! In ultimele 3-4 luni,de cand sunt in starea asta m-am ingrasat 10 kg!! Ma simt o ratata grasa si urata,fara familie si fara prieteni.Si plang si plang ...si atat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 9