Conceptia in timpul tratamentului psihotrop al barbatului raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de Ela L cu 11 ani in urma

Va rog mult sa-mi spuneti daca putem concepe un copil atat timp cat sotul meu face tratament pentru o depresie majora cu : rispen 4mg/zi, mirzaten 30 mg/zi, depakin 1cp./zi (urmeaza acest tratament de 3 ani si jumatate, in urma unei recaderi de depresie). Va rog foarte mult sa-mi spuneti ce riscuri ar putea fi pentru un viitor copil in aceasta situatie.

Va multumesc din suflet anticipat!
Cu stima,
Ela

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Psih. Ioana Panculescu MPsih. Ioana Panculescu este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Buna seara , cel mai bine intrebati psihiatrul care i-a prescris medicamente ar fi bine ca sotul sa faca si psihoterapie in paralele cu tratamentul

specializari psihologie clinica,psiholog psihologia muncii si organizationala,terap[ia prin jocul cu nisip (sandplay therapy),psiholog in curs de formare in psihoterapie psihanalitica

e-mai l: psiholog@consultant .com
[email protected]

Clinica CONTROL MED

tel: 0726.499.421

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Ela L (acum 11 ani)

Imi puteti, va rog, recomanda un psihoterapeut foarte bun unde ar putea merge?

Va multumesc foarte mult!

O seara buna!

Ela

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Stamate Silvia (acum 11 ani)

Buna dimineata,

Pentru a identifica in orasul dumneavoastra de domiciliu un cabinet psihologic avizat de catre Colegiul Psihologilor din Romania consultati site-ul www.copsi.ro sectiunea Registru unic Partea II Cabinete.

Este important ca psihologul pe care-l veti alege sa fie atestat in specialitatile psihologie clinica si psihoterapie. Aceste informatii le puteti cauta in coloana I a Registrului.

Mai mult, consider ca ar putea fi de folos pentru inceput si o abordare psihoterapeutica de tip familial, mai ales ca unul dintre punctele de interes de actualitate ale cuplului dumneavoastra este dorinta de a concepe un copil, iar problema psihiatrica a sotului poate reprezenta un factor de vulnerabilizare pentru dinamica relatiei de cuplu.

Sa aveti grija unul de celalalt si nu uitati ca sunteti o echipa!

Silvia Stamate
psiholog clinician si psihoterapeut sistemic de familie si de cuplu

Stamate Mirela-Silvia PRO ANIMA Cabinet Individual de Psihologie
Galati, Str. Siderurgistilor nr. 34, bl. G4, sc. 2, ap. 21
0721245757, [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: