Ce sa fac? raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de bituada cu 14 ani in urma

Buna ziua,
ma numesc Mirela si am 36 ani.Situatia mea este ceva mai delicata.Anul trecut din cauza unor probleme mi-am pierdut locul de munca.Pana atunci eram o persoana dinamica,plina de viata.In urma acelor probleme de natura profesionala situatia s-a inrautatit si am ajuns la suicid.Pe toata perioada (dupa incident)familia a fost alaturi de mine.Numai ca problemele nu s-au oprit si starea mea de stres este din ce in ce mai grava.
Neac***a un loc de munca,stau toata ziua acasa singura si-mi fac tot felul de probleme,mananc fara sa-mi fie foame,mai mereu(am luat in greutate cam 15kg in 4 luni,ma enervez foarte repede,nu-mi convine nimic,plang mai mereu,nu vreau sa ies din casa,nu vreau sa vorbesc cu nimeni(ma inchid in mine),practic nu-mi convine nimic.
Am fost imediat dupa suicid,la pishiholog dar nu-mi permit sa continui deoarece sedintele sunt foarte scumpe.
Ce pot sa fac,imi este teama ca starea mea se v-a agrava si ajung sa fac un gest necugetat.
Cum ma puteti ajuta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Neagu Eva MDr. Neagu Eva este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna ziua,
Pentru inceput, va recomand sa consultati un medic psihiatru, sa urmati tratamentul recomandat de acesta si desi pentru moment intimpinati dificultati, poate pe parcurs reluati si sedintele de psihoterapie ( cu acelasi psihoterapeut sau nu) deoarece, in anumite situatii, tratamentul medicamentos combinat cu cel psihologic, poate fi mai eficient decit monoterapiile.
Cred ca aveti si resursele si forta si curajul de a surmonta dificultatile, (mai ales ca aveti suportul familiei) de a merge mai departe si a va bucura de viata!

Sanatate multa si numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

simona (acum 14 ani)

De ce nu incercati in timpul pe care il petreceti acasa sa gasiti ceva de facut de ex: confectionati din diferite materiale care nu va mai folosesc, martisoare pentru cei dragi (nu de alta dar se apropie 1 martie). Mai puteti gasi pe net joburi pt care nu trebuie sa va deplasati, banii nu vor fi prea multi dar veti fi ocupata si veti uita de unele probleme.
Trebuie sa te aduni, viata e frumoasa dar trebuie sa participam si noi pt a o face frumoasa
Ai grija de tine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mari (acum 14 ani)

cu trimitere de la medicul de familie poti beneficia de tratament psihiatric gratuit.intrebati medicul de familie ce psiholog va recomanda tot prin casa de asigurari de sanatate..exista si psihologi care nu urmaresc doar imbogatirea ci starea de bine a pacientului si fara preturi imposibile pt omul de rand..insa dumneavoastra va puteti ajuta foarte mult facand sport..incercati cu alergari usoare pe distante mici,apoi mariti distantele si timpul de alergare..suntem femei puternice si la orice incercare ne supune viata trebuie sa reusim.sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorel (acum 14 ani)

Draga mea,cauta sa-ti petreci timpul citind in Biblie incepind cu noul tesstament,fa ragaciuni scurte dar sincere inaintea lui Dumnezeu,spunei lui tot ce te apasa ,incredete in Domnul Isus El te poate ajuta.El nu a respins niciodata pe nimeni.Nu-ti pierde speranta Dumnezeu te iubeste.iti doresc multa sanatate,credinta si incredere in Dumnezeu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: