Ce boala am? Depresie, psihoza, dementa?

Depresie Psihoza depresiva Psihoza
Intrebare postata de Marius37492988 cu 14 ani in urma

In urma cu 9 luni am fost dat afara de la serviciu. S-au purtat groaznic cu mine. In timpul acela tensionat am simtit o intepatura puternica in cap. De atunci am avut tot felul de halucinattii...ca vad prin pereti, ca dau din cap si scot boli, vedeam lumini iesind din mainile mele. Am momente cand simt ca sunt naluciri si altele cand ma pierd total si cred in ele. intru in panica din orice, din amintiri, din frica de oamenii care mi-au facut rau, imi e frica de nebunie...Am urmat tratament cu solian 2 cp/seara, apoi s-au redus la 1 ca dormeam non-stop si aveam multe din rectiile adverse si depakine 1 /seara si rivotril la nevoie. Pb. e ca in timp starea mea s-a inrautatit: simt ca nu mai pot respira si ma agit, imi fac probleme din nimicuri, amplific starile mele, apoi repede cad in depresie, ma simt inchis...Azi mi s-a schimbat tratamentul cu seroquel 200mg/seara si calmepan la nevoie( am luat 2).
Nu pot sa gandesc clar decat f rar, sunt agitat ca nu mai pot munci niciodata, obosesc repede cand fac efort intelectual. uit repede, scriu pe hartie tot ceea ce simt pt. ca uit, simt ca nu ajunge oxigen la creier, simt presiuni groaznice la cap. Am facut si un rmn cap+orbite fara subst. de contrast si a iesit ca totul e in regula. Ce investigatii tb sa mai fac? ce sanse de recuperare am?
Cand am pierdut contactul cu realitatea nu mai stiam nici ce zi e, vroiam sa plec intr-o alta lume. Dupa ce mi s-a spus ca nu e in regula m-a cuprins o frica mare, ce a trecut cu greu, fugeam de oameni, stateam doar cu insotitor.

Ce boala am? Am impresia ca medicul incearca buline pe mine! Ce reactii adverse au aceste medicamente noi? Va rog frumos sa ma ajutati!

Am pb si cu tiroida, dar iau tratament si sunt stabil acum.
Nu mai pot avea o ordine in idei, imi vin mii de ganduri odata si ma agita f tare.

Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

Sheila (acum 14 ani)

Cred ca cel mai indicat ar fi sa mergi la un psiholog si sa discuti cu acesta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ela52 (acum 14 ani)

Si vizita la psiholog/medic e importanta, dar sprijinul celor apropiati e cel mai important pentru a redobandi increderea in fortele proprii.Sper ca exista persoane in viata dv. care sa va ajute.E undeva un dezechilibru care trebuie depistat si corectat :chimic, adica medicamente alopate ori naturiste si psihic,care e complex si de durata.Speranta si incredere !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dianna (acum 14 ani)

Buna!

Problema dvs consta in a ingadui irealitatea sa ia loc REALITATII in mintea dvs.
Nu e indicat sa va delasati in asemenea masura si ce e cel mai important nu va recomand nici un fel de tratatment medicamentos care poate crea reactii halucinogene.
Sfatul meu e urmatorul:
Iesiti din casa, creati-va un programEL pe cat de simplu dar cu atat mai UTIL:
1.O plimbare pana la cel mai apropiat parc si inapoi..in acest timp observati lucrurile ce va inconjoara: frunze pe alee, copaci si formele lor, oamenii-barbati si femei felul lor de a fii si a se imbraca, glasul celor care discuta si a copiilor, mireasma aerului( fie si intr-o zi ploioasa), puneti-va pe o banca si de e zi cu soare priviti in soare si ganditi-va:VIATA MEA E BUNA , MENIREA MEA E SA TREC PESTE CE NU E BUN SI SA RAD PENTRU CA AM DREPTUL SA MA BUCUR DE VIATA CARE MI S-A DAT. Veti simti schimbari instantaneu.
2. Invitati pe cineva care e pe post de amic sau o prietena sa vizionati un program ce va placea , pregatiti un ceai bun cu miere si lamaie pe cand soseste persoana respectiva, poate v-ar placea sa discutati tematica emisiunii dupa vizionare!!
3. Luati-va un animal de casa de la un centru de plasament -o pisica, un catelus sau orice animal ce va place, cautati pe net unde se gasesc acestea, acesta va ava ajuta sa realizati ca animalele sunt mai predispuse la a se simti neajutorati decat noi oamenii!! si pe deasupra daca aveti grija de un animalut va va fii recunoscator pe viata, animalele simt ce are omul nevoie si stiu sa ofere alinare.
4. Faceti-va un program de a manca:
-un ou la 8 dimineata si o paine prajita
-o supa la plic sau pregatiti atat cat sa mancati( e foarte usor doar din cateva legume taiate marunt si putina sare si piper si e gata in cateva minute)
-o conserva de fasole cu crenvursti la 7 seara sau orice altceva v-ar face sa va simtiti mai plin
5. Puneti-va un trening si cand se insereaza sau dimineata devreme porniti la un jogging-alergat lejer!! La inceput distante mai mici pe urma mai mari.

Draga Marius acestea sunt lucruri care oricine le poate face pentru a se simti normal, eu cred ca sunteti un om pe cat se poate de normal tot ce aveti de facut e sa realizati acest lucru si sa incepeti sa va INLOCUITI GANDURILE SI ACTIUNILE NEGATIVE CU CELE NORMALE , LUATI AMINTE DE CELE DE MAI SUS CARE NU COSTA PREA MULT SI TIN DE VIATA DE ZI CU ZI SI VA VETI SIMTI DIN CE IN CE MAI STABIL SI MAI FERICIT, ADICA VA VETI REGASI PE DVS INSIVA.
Cu totii trecem prin perioade de slabiciune emotionala dar ideea e sa ramanem realisti si nu uitati de AUTOSUGESTIONARE:
POZITIVA SI NEGATIVA, EU VA RECOMAND CEA POZITIVA.
Ganditiva: nu demult am vizionat fara sa vreau cateva videouri cu persoane cu adevarat bolnave care au motive sa se simta bolnavi: nu pot umbla, nu pot manca fara ajutor daramite sa mangaie pe cineva, nu aud, le lipseste un brat sau un ochi, un picior sau amandoua si totusi nu se autosugestioneaza negativ- au dovedit curaj si pofta de viata,nu-i asa?
eu cred ca sunteti din multe puncte de vedere un om norocos iar viata dvs e in mainile dvs, ce faceti cu ea aia aveti deci pe treba draga Marius.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anelindaionescu (acum 14 ani)

Dianna are dreptate. Si as mai adauga si sacroterapia: terapia prin rugaciune. Cauta-L pe Dumnezeu ca El a zis:"Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni."sau :" Cheama-Ma in ziua necazului tau si Eu te voi izbavi".Ai incercat sa citesti psalmii ? Vei gasi raspunsul problemelor tale.Si vei afla pe Cineva care te iubeste atat de mult! Multa sanatate si Doamne ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristian (acum 9 ani)

Iar tu, ai grijă ca Dianna să facă tot ce am scris mai sus şi reflectează la tâmpeniile pe care le-ai scris şi mai studiază pe NET despre afecţiuni psihice.....Mulţumeşte-i lui Dumnezeu că nu ai problemele lui Marius!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DANA (acum 9 ani)

Ai dreptate , Marius . Am in fam. pe cineva cu psihoza . E GREU, f. greu . Pozitivismul , nu prea ajuta ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lorena (acum 4 saptamani)

Doamna e foarte greu. Noi suntem și ne simyltim bolnavi dar iei au doar ceva lipsa. Nu sunt... Ca noi. E greu in orice. 07XXX as vrea sa vb.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vyogab (acum 14 ani)

Nimeni si nimic nu te poate ajuta decat credinta in Dumnezeu. El este Marele Medic si iti poate da liniste. Cauta/L in Cuvantul Sau si vei simti pacea si linistea de care ai nevoie. Eu asa am reusit sa supravietuiesc, chiar daca viata imi ofera multe incercari. Gandeste/te ca exista oameni cu probleme mult mai mari decat tine si totusi merg mai departe. Nu te lasa invins. Faptul ca nu poti sa treci peste problema ta este o idee de la cel rau care incearca sa distruga creatia lui D-zeu. Gandeste-te ca nu exista incercare mai mare decat poti suporta. Priveste in sus si vei gasi rezolvare. Nu-ti mai fa griji inutile. Lasa/le pe seama Celui care a purtat pe umerii Sai toate pacatele omenirii. Ai incredere!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

horvath claudia-isabel (acum 14 ani)

sufar de depresie cu atacuri de panica de 5 ani.am luat numai antidepresive.mi sa schimbat tratamentu tot timpu
acum mi sa recomandat solian un sfert dimineata.mie frica sal beau.va rog mult dati-mi un raspuns nustiu ce sa mai fac.va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marius37492988 (acum 14 ani)

Trebuie sa ascultati sfatul medicului care va trateaza. Daca respectati dozele recomandate o sa vedeti ca o a fiti mai bine. Si mai e un lucru care pe mine m-a ajutat si anume credinta. Am participat la Sfantul Maslu, am citit literatura ortodoxa, am inteles mai bine care imi sunt greselile si m-am simtit mai bine. Eu iau tratament in continuare, dar starea e vizibil mai buna. Asa ca va sfatuiesc sa vorbiti si cu un preot care va poate sfatui mai bine si sa asculti de medicul dvs.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 13 ani)

A-ti fost sa consulatati un psiholog? Sytiati ca un terapeut bun in 2-3 luni va poate ajuta sa va conytrolati starile si sa scapati de atacurile de panica? Incercati.E mult chin sa ai 5 ani la rand atacuri de panica,eu abia am rezistat 2 luni si mi se parea ca mi cade pamantul pe mine,dar apoi am apelat la un psihoterapeut si plus medicatia luata ma ajutat. Plus ca atacurile mele erau asociate cu o depresie severa si tot am trecut peste. O medicatie buna sustinuta de o terapie va ajuta enomr scapati de asta relativ repede....in cateva luni nu e nevoie de ani pt a scpa ade asta:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 13 ani)

buna, ce medicamente ai luat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lorena (acum 4 saptamani)

Bună seara. Eu am depresie din 2013. Dar in Oct sau noiembrie am avut un tratament de Dr Bach ptr 2 sapt. A fost ca și cum a fost un vis urat. Trebuie continuat 3 luni sau tu. Luni. Dar nu am a but bani. Sprijin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marius37492988 (acum 13 ani)

Buna,

Am luat seroquel XR de 200 mg si cipralex de 10 mg la recomandarea medicului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 11 ani)

buna ziua...
va rog ajutatima cu un sfat sufar de 6 ani de atacuri de panica si depresie am incercat imovan ,sanax,serilift,calmepan iar acum in ultima perioada am luat spitomin cu levomaprezin si cipralex dar dupa anumita perioada m-am simtit rau. noapte ma ia cu lesin din somn simt k imi frige ceafa fomit de teama mereu iar de a zi mi sa schimbat tratamentul iau 2 cipralex si un rivotril dimineata la oara 19 seroqele xr 200mg iar la ora 22 inca un rivotril. nu am luat deloc seroqele pana acum si sunt fumatoare imi e team de ce au postat alti pe net ajutatima dati un sfat ce sa fac ?????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anna (acum 11 ani)

Buna ziua! Va recomand sa mergeti la un psihoterapeut,pe langa medicatie. in cadrul sedintelor de terapie veti invata tehnici de relexare,modalitati de alungare a gandurilor rele (una dintre ele-desigur ca sunt foarte numeroase-este aceea de va nota toate gandurile rele care va incerca intr-o zi pentru ca la finalul zilei sa constatati ca de fapt nu s-a intamplat nimic din ceea ce ati presupus dvs). De cele mai multe ori,persoanele anxioase,cu tulb psihice renunta la activitatile de loisir,insa trebuie sa stii ca gasirea unor acitivtati care va fac placere,v-ar relaxa si v-ar distrage atentia de la problema dvs. asa ca nu strica sa va gasiti un hobby si nu uitati sa treceti pe la psihoterapeut. cu siguranta va va ajuta. Numai bine va doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 8 ani)

Va Rog din suflet ajutati-ma imi pierd mintile mi-a dat acest rivotril de 2mg nu pot so numesc altfel decat diavolul pe pamant directoarea spitalului sf stelian crangasi am avut niste atacuri de panica si mi-a dat in spital acest rivotril sau facut 3ani de cand il i-au zi de zi eu nu am stiut ce este pastila aceasta infernala si am continuat si am continuat so iau numai pot scapa de ea numai stiu ce sa fac m-am rupt de societate numai ies astept sa se faca noapte ca sa ies un pic pe afara in jurul blocului la lumina ma dor ochii am niste reactii fff ciudate am ori unde ma duceam fugea practic lumea de mine ii indepartam prin comportamentul care mil provoca acest rivotril imi fug ochii am citit pe prospect nu am stiut la inceput de la ce este nistgamus ceva de genul acesta numai pot numai stiu sunt disperata Intrebarea mea este CUM FAC SA SCAP DE EL ... CUM PROCEDEZ pt ca am un sevraj foarte ciudat si oribil am incercat sa i-au altceva pt o zi si am vazut ce poate sa faca acest rivotril pur si simplu ma controleaza nu pot face nimic vreau sa stau numai singura in camera mea AJUTATI-MA am mari depresii cateodata chiar imi vine sa mi pun capat la viata ce sa fac cum puteti sa -mi spuneti sa fac cum renunt la el ??? Va Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1500026400 (acum 4 ani)

Pentru boli grave va recomand 15 sau 30 de zile la adresa_web_filtrata /index.php/atelieretabara/
Am vazut acolo cum incepeau sa se vindece oameni cu probleme extrem de grave.
Cei de acolo inteleg exact de la ce apar toate problemele medicale, inclusiv psihozele si ce e de facut pentru a se vindeca persoana.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cosmin (acum un an)

Salut Marius, ai mai găsit rezolvare referitor la situația ta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lorena (acum 4 saptamani)

E grea boala asta, dar eu am luat seroquel 1 an și 6 luni a fost bine. Și imovane seroquel de 300.mg. Adormea într-o jumătate de ora. Plus un anxiar. După am avut o supărare vis a vis de un bărbat care nu mi a plăcut cum se purta în pat. Asta ma sa reactivat stări de plâns.. Poate trebui sa vmcontinui tratament același. Și poate scăpăm. Dar anul trecut în octombrie sa a ctivat am aflat ca am probleme la stomac (😔😔😔

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: