Autati-ma

Depresie
Intrebare postata de deeya007 cu 12 ani in urma

Tot timpul sunt trista si nu mai stiu ce sa fac.nu mai gasesc nici un fel de bucurie in nimic.nu am pofta de mancare nu mai pot sa dorm si am cosmaruri.parintii mei sunt plecati in strainatate cu fratele meu si sunt singura.chiar nu mai suport sa stau singura.mor de dorul lor.ma simt dependenta afectiv de ei.poate din cauza faptului ca mama mea era plecata 4 luni pe an de cand aveam eu 11 si de la varsta de 15 vine de 2 ori pe an.la fel tatal meu e plecat de 6 ani.ma simt abandonata si chiar am ganduri sinucigase.nu as fi in stare sa o fac si nu o sa o fac dar numai faptul ca ma gadesc ca lumea ar fi un loc mai bun fara mine ma sperie.ma subestimez in ultimul hal si ma urasc pe mine.ce sa fac?am nevoie de ajutor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (29)

Pena (acum 12 ani)

Ai nevoie de prieteni, de prietene. Trebuie sa-ti ocupi timpul in mod placut, sa citesti eventual. Poate ar fi cazul sa mergi la un psiholog, cred ca ai o mica depresie...
Vad ca ai 21 ani si cred ca ai varsta la care multi tineri isi doresc sa fie singuri, sa traiasca fara parinti. Sunt unii care se muta de acasa, stau cu chirie tocmai pt a avea libertate, independenta, putere de decizie asupra propriei vieti. In nici un caz nu trebuie sa te simti abandonata. Sunt sigura ca mama ta sta cu gandul numai la tine, ca iti doreste tot binele. Asa fac toate mamele. Tu ai intrat in depresie si iti este greu sa accepti unele lucruri. Au devenit obsesive pt tine unele ganduri.
Nu ar fi rau sa vorbesti cu parintii tai, cu mama, sa-i spui ce ganduri te macina.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deeya007 (acum 12 ani)

tocmai ca de cativa ani stau singura si nu mai rezist...nu cred ca pot sa fiu independenta deocamdata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deeya007 (acum 12 ani)

si chiar pot sa spun ca am cei mai buni parinti si orice as decide vreodata stiu ca ma sustin si sunt alaturi de mine.nu vreau sa ii supar si tocmai de aceea nu le spun nimic.mama si-ar lasa serviciul si ar veni acasa sa stea langa mine dar nu vreau sa faca asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

leonard (acum 12 ani)

lasa mi un id de mess si putem vb mai multe.ai mai multa incredere in tine!multa lume se simte asa dar nu are puterea sa o recunoasca.tu ai avut curaj ,bv.daca vrei ma adaugi.stirbat_leonard.ms.o zi frumoasa ca pt tine!succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ALEXANDRA06 (acum 12 ani)

Salut deeya si eu am trecut prin ce treci tu acum si te inteleg perfect si parintii mei sunt plecati de multa vreme dincolo ... Adevarat este ca nu trebuie sa mergi in exces la biserica(adica zilic cum au insinuat unele persoane) fiind ca este clar ca nu iti va rezolva problema , acolo mergi cand simti nevoia nu ca esti o persoana sp***a cum a spus cristian radu ...In primul rand du-te la psiholog deoarece si eu cu asta am inceput si ma ajutat mult ... in al doi-lea rand ai nevoie sa iti faci prieteni cat de multi poti dar oameni cu care sa vorbesti zilnic nu care te cauta o data pe saptamana ... apoi mergeti in excursii sau poate la film in oras sau la piscina ca tot e cald afara si eu pana nu am mers la psiholog nici nu stiam cat de multe lucruri poti sa faci ...apoi cumpara un animalut de casa daca iti place un sufletel care sa fie tot timpul cu tine o pisicuta sau un catelusi ca nici nu ai idee cat de mult te ajuta si eu m-am gandit la inceput ca nu am nevoie de animale dar psihologul mi-a recomandat sa imi achizitionez un catelus si nici nu stii ce bine te simti cand il vezi ca sta langa tine tot timpul si te iubeste va aveti unul pe altul si iti mai alunga singuratatea il mai plimbi prin parculet si asa o sa cunosti si alti oameni de varsta noastra cu animalute si o sa incepi sa iti formezi prieteni ... sunt foarte multe chestii care chiar trebuie sa le vezi sau sa le faci in viata mi-am dat si eu seama dupa ce am intrat in contact cu alti oameni ... oricum este neaparat sa iesi din starea asta pentru ca iti face rau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sari (acum 12 ani)

Mergi la un psiholog sau la un psihiatru,dar nu iti da identitatea, ca daca mergi prin medicul de familie, vei avea o patalama pentru toata viata.Ceea ce se intampla cu tine este foarte firesc, si familia mea este in aceeasi situatie, sotul pleaca in strainatate luni de zile si am trait si eu aceleasi stari. Dar bine ca iti dai seama ca ceva nu este in ca inainte si ai actionat foarte bine.Ia magneziu, fa sport, fa-ti un cerc de prieteni, mergi la spectacole, uite-te la comedii, Vei trece si peste asta, dar nu esti singura, sunt mii de copii in situatia ta.
Exista organizatia SALVATI COPII, sponsorizata de stat, care se ocupa de aceste persoane care sufera din cauza despartirilor cauzate de plecare in strainatate a parintilor la lucru, copii simtindu-se neajutorati.Incearca acolo, in judetul in care esti poate functioneaza, sunt cadre cu pregatire foarte buna in domeniu si este GRATIS, mai ales pentru tine , este nevoie urgenta de un specialist.
Eu acum sunt bine, am depasit momentul, si viata merge inainte.
Esti o persoana desteapta si vei reusi.
Foarte mult m-a ajutat si Biserica, am simtit ca prin Dumnezeu se rezolva toate .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Geta (acum 12 ani)

Cel mai bine,ar fi sa mergi la un preot,sa te spovedesti,sa mergi la biserica duminieca,la Sf.Liturghie,si apoi,vei deveni cea mai FERICITA ;iti spun,din proprie experineta cu multe incercari de suicid,pina m-a indemnat si pe mine,cineva,sa -mi caut un duhovnic; dupa ce am mers,acum,sunte cea mai linistita si fericita femeie; Totul si toate merg foarte bine;
Doamne ajuta!
Geta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florina (acum 12 ani)

Cel mai bine ar fi sa te urci in avion si sa mergi in vacanta la ei. Cred ca pentru un timp iti va fi foarte bine. Multa bafta si lasa gandurile negre deoparte.Viata e frumoasa chiar daca e grea. Gandeste-te la cei care nu au mai nimic de la viata.Nici parinti, nici casa si nici masa si nu se gandesc sa-si puna capat zilelor.Cred ca ai nevoie sa fii rasfatata , sa fii iubita. Du-te la ei nu mai sta!
Mult noroc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 12 ani)

Invata sa apreciezi ce ai si sa nu-ti mai alimentezi nemultumirea. Apuca-te de un sport, mergi la cursuri de dans, fa ceva care sa te ajute sa iesi din starea asta.Gandurile noastre au o importanta majora si ne influenteaza starea de sanatate. Iesi din casa, socializeaza. Incearca sa vorbesti cu familia despre starea ta si incercati sa gasiti impreuna o solutie. Ei te pot ajuta cel mai mult. Doar de tine depinde sa-ti schimbi starea de spirit. Nu te lasa coplesita de ganduri negre, lupta cu ele! Viata este minunata si te asteapta atatea lucruri frumoase!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clara (acum 12 ani)

Mergi duminica la Sfanta Liturghie, la biserica si acolo cauta un preot in care simti ca ai incredere, vorbeste cu dumnealui daca te poate spovedi si cand, si dupa spovedanie o sa te simti muuult mai bine, cu inima usoara si tristetea va disparea. Daca nu crezi, incearca si vei vedea. Ocupa-ti timpul cu munca, cu ceea ce iti place, ca sa nu ai timp de ganduri rele si roaga-te mult din cartile de rugaciune, citeste carti care te inteleptesc. Sanatate, pace si muuulta bucurie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioan H (acum 12 ani)

Viata TREBUIE traita cu bune si rele. Viata este un sir de experiente pe care trebuie sa le traim pentru a fi mai buni cu fiecare zi ce trece , pentru a putea primi iubirea si pentru a o transmite mai departe ! Deschideti sufletul unei persoane dragi si permite-ti sa te indragostesti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Ia legatura cu un personalul de la un camin de batrani sau de copii din localitate, intreaba ce le lipseste, fa niste pachete si du-te intr-o zi in vizita. Nu-i nevoie sa faci cheltuieli de milioane, vezi cat iti permiti si tu. Mergi la un club de alpinism sau cauta un grup de tineri care fac drumetii la munte/padure. Cauta sa socializezi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 12 ani)

De ce sa nu isi dea identitatea daca merge la psihiatru? Oricui i se poate intampla! In fata problemelor vietii de multe ori nu poti face fata asa cum vrei!!! Sa nu-ti fie rusine de cum te simti acum, intareste-te gandindu-te la cat de buni sunt parintii tai, la ce eforturi fac ca sa va fie voua, copiii lor mai bine. Ai impresia ca lor le este usor acolo unde sunt? Iesi si te plimba chiar daca nu ai chef, priveste lumea din jurul tau si greutatile ei si asa iti vei da seama ca greutatea pe care o simti acum pe umerii tai e nesemnificativa. Ar trebui totusi sa discuti cu mama ta lucrurile astea. Chiar daca decide sa se intoarca sa nu te invinovatesti. Orice mama pune deasupra oricarui lucru sanatatea familiei sale si va gasi alte solutii. Ai grija de tine si numai bine! Pa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristian Radu (acum 12 ani)

Stai linistita deeya007,nu ai nevoie de ajutor. Ai nevoie doar de un ...hobby...cu care sa-ti ocupi timpul,cu cat stai mai mult singura,fara activitate,cu atat o sa fie mai putin bine. Poate ar fi mai bine daca ai avea o colega de apartament. Cauta pe cineva :) Multi care sunt la varsta asta se simt asa.

PS: Nu te lua dupa cei care spun sa mergi la biserica :p,nu de asta ai nevoie. La biserica se duc doar oamenii slabi care nu pot gasii o explicatie logica la ce se intampla. Sunt sigur ca tu nu esti asa.
Capu'' sus :D

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roz (acum 12 ani)

Deya , sigur ai motive sa fii ingrijorata dar cuvantul "om", in limba greaca "antropos" ,se mai traduce si "privitor in sus". Privind foarte jos , te vezi pe tine , te ingrijorezi , iti plangi de mila , ridici putin privirea si vezi pamantul de sub pasii tai , vezi frumusetilew si relele de pe el , mai ridici putin privirea si-i vezi pe altii care-ti par fericiti , impliniti , si te intristezi , dar daca ridici privirea sus vezi doar cerul plin de necunoscut si totusi este un univers real ce te indeamna sa te gandesti la o superinteligenta la care eu ii spun Dumnezeu .El exista pretutindeni , si in casa ta in inima ta incearca sa-l descoperi .Stai de vorba cu El prin rugaciune , nu te va dispretui , iti va rezolva problemele , iti va aduce liniste sufleteasca , gandeste-te ca poate fi ceva si mai greu , incearca sa-ti faci un scenariu , ce poate fi mai greu fata de situatia prin care treci si o sa vezi ca sunt lucruri mult mai grave si grele care ni s-ar putea intampla si totusi nu ni s-au intamplat .Daca treci printr-o perioada grea acum nu ramane acolo , du-te mai departe , spera intr-un maine mai luminos .toto avem opririle noastre de durere , de jale , trebuie sa speram .Te rog sa iei si Magneziu forte cu B6 , pe stress pierzi magneziu si te duce la tulburari neuro vegetative .Curaj , nu esti singura Dumnezeu este cu tine .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 12 ani)

m-am confruntat si eu cu asa ceva . lipsa poftei de mancare ,lipsa motivatiei ,tristetea ...imi sunt cunoscute . bine ar fi sa incepi cu magneziu si vitamina B6, melatonina ,multa apa in perioada asta mai ales si vitamina c ...si de asemenea sa culegi ce simti ca poti face din tot ce ti-au sugerat ceilalti . ajuta, sa stii! insa ar fi grozav sa gasesti incredere si suport in tine insati ,roaga-te,gaseste curaj in tine si cauta acele motive care iti fac viata frumoasa . agata-te de ele! vei trece de perioada asta ! o sa vezi! ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dori (acum 12 ani)

Incearca sa vezi si parte buna a lucrurilor,un motiv de bucurie ar trebui sa fie faptul ca esti santoasa ca ai o familie minunata egal ca nu sunt langa tine,incearca sa gandesti pozitiv te va ajuta foarte mult, din cauza faptului ca esti trista si nu gasesti nci un fel de bucurie in nimic atragi spre tine numai lucruri negative,lacrimile aduc numai lacrimi,incearca sa citesti cartea The Secret´s de Rohonda Byrne te va ajuta foarte mult sa iti schimbi modul de gandi si sa te bucuri si de cel mai mic amanunt aparut in viata ta.Succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

realitate izbitoare (acum 12 ani)

Fato ia-ti un job ,mergi la un salon de infrumusetare ,fa-ti un iubit ,fa sex cat mai mult si pe langa astea gaseste-ti o ocupatie de societate (chefuri , drumetii ,sport).De biserica si azile de batrani o sa ai timp dupa ce te realizezi. E timpul sa-ti iei ""zborul din cuib""dar totusi nu uita de parinti si tine cont de educatia primita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexia (acum 12 ani)

Si eu stau singura de la 12 ani.singura la propriu, fara frati, surori, sau bunici.sau oricine altcineva. Acum am 16 ani si trec si eu prin acelasi lucru.Pot sa-ti spun doar un lucru.Gandeste-te cat de mult te iubesc ei pe tine si ca unul din motivele pt. care sunt ei plecati esti tu. Incerca sa vorbesti cu oamenii si sa stai cu prietenii.Ajuta foarte mult. Nu sta fara sa ai o ocupatie, de preferat ceva care implica activitate psihica, pt. a nu te mai gandi la cat de singura esti. Fa-ti un program incarcat, care sa te obosesca si sa nu te mai poti gandi la singuratate.Si nu sta in casa.Stai cu oameni, in orice loc , vorbeste cu ei.despre orice. O sa descoperi incet ,incet ca e ok si asa si nu o sa mai ai acest sentiment.Incearca si o sa vezi ca reusesti. Daca ai postat pe site asta, si inca esti bine:), inseamna ca poti sa treci si peste ce e mai greu! Poate ca acum vei spune ca nu poti, dar dupa prima incercare vei vedea ca e mai bine.Si stai linistita, adevarul e ca atat timp cat esti singura sentimentele astea le vei mai simti din cand in cand.Dar asta e ceva firesc, uman,pt. ca toti trecem prin clipe mai grele.Important e ca ele sa treaca cat mai repede.(asta este realitatea, dura. Esti singura , iti este greu, dar poti sa faci fata si poti sa zambesti si sa uiti )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 12 ani)

ALEXIA esti un copil bun....Mi-au placut tare mult vorbele tale. Numai bine iti doresc si tie si succes in viata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2