Anxietate sau alte probleme medicale?

Depresie
Intrebare postata de Vali Alex cu un an in urma

Bună seara! Nici nu știu cum să încep, dar cert e că în ultimele 2 luni nu m-am simțit deloc bine! Ca o introducere eu anul acesta am dat bacul, și am învățat foarte mult și am trecut printr-un stres exagerat, cu un program bine stabilit din pricina căruia, zic eu am ajuns la epuizare!Anul trecut, înainte de a începe clasa a 12 a, toată vara am stat cu teamă de ceea ce urmează, așadar am început pe parcursul verii să mă pregătesc! Apoi a urmat un atac de panică, și o perioadă anxioasa ce a fost din august până în decembrie-ianuarie! Gânduri obsesive, dar pe care am reușit să le gestionez și să îmi fac treaba mea legată de bac! În noiembrie, am luat decizia de a merge la psiholog, la mine în Brăila , astfel mi am revenit!După ce mi-am revenit, am reușit să fac pentru bac tot ceea ce mi am propus, 5 zile pe săptămână dedicându-mă pentru învățat și repetat! Totul a fost bine, până înainte de ultima simulare în mai! Acea perioadă corespundea cu un eveniment tv foarte important pentru mine, Eurovision! Iar atunci am început să mă stresez că nu mă voi putea împărți între simulare și vizionare! Înainte cu o zi de simulare, am fost la meditații!Acolo am primit un test, și în timp ce scriam mi se făcea foarte cald, aveam o senzație de leșin, simțeam că trebuie să mă sprijin cât mai mult pe masă, nu mă simțeam stabil! Cu cât scriam se intensificau aceste stări! Am reușit să termin de scris, am mai stat puțin și am cerut voie să ies afară, reușind să mă liniștesc! Au venit zilele simulărilor, pe drum am făcut atac de panica, dar comunicând cu ai mei colegi m am liniștit și totul a decurs bine! Următoarea săptămână la meditație nu am întâmpinat aceeași problemă, dar săptămâna următoare același lucru am pățit ca înainte de simulare! Aveam un test și cu cât scriam mai mult cu atât simțeam că leșin! Asta fiind în mai iunie , nu mai m am dus!A urmat ultima lună de pregătire pentru bac, ce a p***ancis cu venirea verii, anotimp care mereu mi a dat anumite stări de moleseala dar nimic grav! În această perioadă, devenise cald, dar eu eram nevoit să repet, 6 zile din 7,după un program bine stabilit, deși îmi era foarte rău! Nu puteam să respir, îmi bătea inima tare, vorbeam și rămâneam efectiv fără aer! Mi am pus baza în ceaiul de tei care mă calma! Astfel de stări am întimpinat înainte de bac, plus căldură care le e intensifica! Am ajuns la bac, la prima probă, am fost repartizat la etajul 2,unde era o căldură de nedescris! Cu mare efort m am controlat, deși aveam aceleași stări ca la meditații!! Înainte de a intra în sală, mă ținea în piept, senzație de leșin m am așezat jos pe hol! Dar cu ajutorul lui Dumnezeu m am controlat și am reușit!! La celelalte probe m am rugat efectiv să fiu repartizat la parter, si asa a fost deci a fost bine!După ultima probă, am plecat direct la țară, la bunica și mătușa! Acolo se vorbea despre ce am făcut eu, fără a mă implica în discuție, dar eu deja eram moleșit, aflându-mă în curte unde era cald! Si de aici a început calvarul! Inițial eram ok! La țară am stat 2 săptămâni, începând cu 22 iunie! Prima săptămână a fost cât de cât ok, stări de moleseala dar nu foarte intense! În schimb aveam mari dureri de spate, umeri, ceafă nu mă puteam apleca! Tind să cred ca de la faptul că în perioada dinainte bacului eram foarte încordat, umerii mereu ridicați! Ulterior s au afișat rezultatele, am depus contestație! Era o zi foarte călduroasă! Cât am dialogat cu ai mei colegi am reușit să mă controlez! După ce am plecat, am simțit că mă ține în piept, nu pot respira acel aer "uscat" să îl numesc, așadar în 2 reprize m am așezat jos pe asfalt si m am ridicat! M am întâlnit cu tatăl meu și am plecat iar la țară!Acolo eram în casă doar cu bunica! Și aici începuse canicula, chiar noaptea aveam geamul deschis dar tot era cald! Și de aici au început amețelile, senzațiile de leșin, dureri ceafă, umeri, atacuri de panica în fiecare noapte! Aici încă dădeam vina pe anxietate!Am abuzat de ceaiul de tei, iar în prezent nu mai are efect! Din cauza acelor stări rele, am decis să plec acasă la bloc, cu speranța că îmi voi reveni! Dar dimpotrivă! De atunci, timp de 3 4 săptămâni, nu puteam absolut deloc să mă ridic din pat că amețeam, senzații de slabiciune, leșin, urechi infundate, dureri ceafă, tâmplă! Am devenit dependent de aparatul de tensiune! Având 11 12 13, 14 cu 9 doar când îmi era rău tare! A urmat depunerea dosarului pentru facultateDeja îmi era teama de drumul lung din Brăila până la București și de căldură! Am luat Sedativ PC, până am ajuns a fost ok! Când am ieșit de la aer condiționat si am ieșit la căldură au început să apară senzațiile pe care le am mai enumerat! Acolo simțeam că leșin, dar am avut noroc și am terminat repede, plecând spre casă! Teama pornise de la faptul că atunci când am luat diploma de bac mi s a făcut rău /atac de panică și am cerut să stau jos deoarece simțeam că leșin! La fel am pățit la frizer, simțeam pe scaun că în acel moment trebuie să mă ridic!! Ulterior am decis să merg la psihologul la care am Mai fost și anul trecut și înainte cu o zi de bac, am fost 2 ședințe după a intrat în concediu acum! Mai îmi revenisem considerabil, dar tot nu mă puteam ridica din pat deoarece îmi era frică sa nu stric starea relativ stabilă! Am primit ca medicament RELAXIREM! În prezent am două săptămâni de când nu am mai fost și mi au revenit stările mai intense! Am încercat să mă ridic, dar doar spre seară îmi revin când e răcoare! Într o noapte însa era cald, și din somn am rămas fără aer, și m am dus direct din somn la părinții mei, deși în mod normal mă duc la ei când mă simt rău tare!Am fost, am făcut analize, sunt bune! Controlul la inimă bun, radiografia bună! Voiam să întreb dacă ar trebui să fac ceva mai amănunțit pentru anemie sau altceva! Dacă ar trebui să vorbesc ceva specific cu psihologul, deoarece nu prea a luat în serios senzațiile! Nu știu dacă am atacuri de panică și din cauza asta simt căldura intens și am senzații de leșin, sau mă gândesc că poate am ceva medical și din cauza acestor simptome fac panică! De două luni am aceleași simptome, durerile de spate și umeri încă sunt și pleacă spre cap! Nu știu ce să mai fac!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului (acum un an)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/palpitatiile-semn-al-anxietatii-sau-al-unei-boli-de-inimai_15193

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: