Ajutor raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de D3iana cu 13 ani in urma

Buna, m-am adresat acestui site in speranta ca voi obtine un raspuns de la un medic psiholog. Am 22 ani si in urma cu 4 ani am cunoscut un baiat de care m-am indragostit. La inceput totul era perfect ma iubea enorm si simteam asta, dar de vreo 2 ani lucrurile s-au schimbat foarte multe am inceput sa avem discutii, sa ne certam si recent chiar m-a lovit in urma unor certuri grave, certuri cauzate deseori de gelozia mea . Si-a cerut scuze printr-un mesaj si eu nu i-am raspuns si nu m-a mai cautat. Problema mea este ca eu vreau sa merg mai departe sa il uit dar inca il iubesc foarte mult si as vrea sa ne impacam sa fie totul ca la inceput. Sunt deprimata imi vine sa plang tot timpul si m-am gandit de cateva ori la suicid chiar i-am spus si lui uneori cand ne certam si simteam ca il pierd. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Carpe Diem (acum 13 ani)

Din pacate, chiar daca va veti impaca nu va mai fi nimic la fel. Indiferent cine e vinovat intr-un cuplu, lovirea este de neiertat si mai e o vrb din batrani :" prima palma e mai grea, restul vin de la sine", nu cred ca iti doresti o casatorie cu un om care iti spune ca te iubeste dar fiindca TU l-ai provocat te loveste. Toate victimele violentei casnice sufera de aceasta vina " eu l-am provocat, eu sunt vinovata", ceea ce este complet fals. Nu accepta o astfel de viata, vei regreta si mai tarziu iti va fi mai greu sa depasesti situatia. Esti tanara si vei mai iubi, cu trecerea timpului nu va mai fi atat de "dureros", iti vei aminti din aceasta relatie in special ce a fost rau. Iesi in oras cu prietenii, cunostintele. Nu sta inhisa in casa. Vei vedea ca vei gasi puterea sa depasesi aceasta despartire.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Liliana Munteanu MPsih. Liliana Munteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna seara, draga Diana,

asa cum expui situatia ta inteleg ca aceasta relatie a insemnat foarte mult pentru tine si accepti chiar si agresiunea prietenului tau. Ce a insemnat pentru tine faptul ca te-a lovit? Ce ai simtit? Ce a functionat in aceasta relatie la inceput? Cum ati inceput sa va cercati, ce motive existau? Chiar daca relatia va mai continua sau nu, acest lucru depunde de ambii parteneri, este bine sa intelegi ce anume te face geloasa, ce anume te face sa accepti un partener agresiv, ce l-a facut pe acest baiat sa te loveasca sau sa te jigneasca, cum crezi ca poate evolua o relatie in care exista agresiune, care sunt nevoile tale reale, ce iti doresti, la ce visezi, cum comunici, cum iti exprimi propria personalitate, de ce anume iti este teama, cum poti face fata foarte bine acestei situatii? Ce noi sensuri si noi activitati interesante ar putea apare in viata ta ca sa nu mai fii focusata pe o relatie care s-a incheiat?

Drd. Psih. Liliana Munteanu
www.artterapie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

marinela112 (acum 13 ani)

lasa-l cat mai rapid! Cu cat relatia va avnsa, cu atat si el va fi mai violent, iti spun din proprie experienta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

D3iana (acum 13 ani)

In primul rand va multumesc pentru raspunsuri, nu ma asteptam sa mi se raspunda atat de repede. Ce am povestit eu s-a intamplat relativ recent nu a trecut nicio saptamana si nu am vrut sa spun prietenelor sau familiei despre gestul sau. De altfel doar parintii mei stiu ca noi ne-am certat foarte tare....... dar atat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

D3iana (acum 13 ani)

Faptul ca el m-a lovit m-a durut mai mult din punct de vedere emotional si stau si ma intreb oare nu este asta o dovada ca el nu ma mai iubeste. La inceput ne-am iubit foarte mult am fost foarte pasionali ( tin sa mentionez ca amandoi eram virgini). Motivele certurilor noastre au aparut de o colega de a lui care el insusi mi-a spus ca il place si am inceput sa devin foarte geloasa, nu doar pe acea fata ci pe orice amica a lui. Grupul lui de prieteni ( baieti si fete ) nu stiu discutiile noastre dar mereu il cheama singur la intalniri si el chiar m-a mintit cateodata ca iese doar cu baieti doar sa nu vin si eu. Recunosc ca am o fire destul de dificila in sensul ca ma infurii repede si nu permit sa ma injoseasca cineva fara ca eu sa ripostez. Ne-am jignit de multe ori unul pe celalalt, eu mi-am pierdut increderea in mine si nu stiu daca ma voi mai indragosti sau voi fi prea curand cu vreun baiat. Imi doream foarte mult sa ne casatorim si el spunea de multe ori, chiar spunea sa ne mutam impreuna . Unul din motivele de cearta dintre noi ar fi si acela ca el nu are servici momentan si chiar mi-a reprosat dupa ce si-a cerut scuze ca m-a lovit ca daca situatia lui ar fi fost alta eu nu as fi plecat. Sper sa imi gasesc fericirea si sa reusesc sa il uit desi ma doare ca dupa patru ani de zile singurul lui gest de iertare a fost un mesaj de 5 randuri trimis pe mess.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

El ti-a zis ca ii place de ea? Si tu l-ai crezut?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

D3iana (acum 13 ani)

El mi-a zis ca ea il place, desi nu are nicio treaba cu ea decat amicitie . Cearta noastra a pornit de la o invitatie facuta de un amic la el acasa unde venea si fata respectiva. El vroia sa se duca desi initial a spus ca nu se duce eu doar am spus ca nu vreau sa mai ies eu cu el si prietenii lui daca situatia sta asa......asta e motivul rabufnirii lui.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

E extrem de gresit ca ti-a dat o palma, dar...ce daca ea il place? Crezi ca daca ar fi avut vreun gand ti-ar mai fi zis asa ceva? Crezi ca era prost, daca ar fi vrut sa te insele, sa iti mai si spuna? In loc sa te bucuri ca a fost cinstit cu tine... Ce daca exista si alte colege? Nu aveai incredere in el? De ce? E pacat ca s-a ajuns aici dintr-o tampenie...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Din moment ce l-a prins cu minciuna si el se vedea cu colega respectiva, n-as spune ca lui ii era indiferenta colega, iar daca intr-o relatie apare minciuna si lipsa increderii, e clar ca nu are nici o sansa de viitor. IAR PALMA NU ARE NICI O JUSTIFICARE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marinela112 (acum 13 ani)

asa cum ai spus si tu, palma te-a durut mai mult psihic decat fizic. Nu trebuie sa se ajunga aici si nu e normal ca lucrurile sa se rezolve asa. O palma nu are nici o justificare. Nu va mai intelegeti, discutati cu calm, luati o decizie, fie ea buna sau rea, dar nu bataie. De la bataie la gesturi extreme nu e decat un pas

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ioana Panculescu MPsih. Ioana Panculescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna seara,
as vrea sa privesti spre tine si sa te intrebi oare el s-a schimbat in ultimii doi ani?
pentru ca sincer din ceea ce ai scris schimbari sunt la tine, nu la el

citez "certuri cauzate deseori de gelozia mea"

sa nu ma intelegi gresit nu sunt de acord cu violenta in cuplu (iubit -iubita,mama- copil,tata,copil)

Oricine are limite.La varsta voastra majoritatea se orienteaza dupa instincte urmanad inconstient modele din familie

Pe de alta parte ,cine te pedepsea dintre parinti cand erai mica?

Imi vorbesti de o EA care sincer pare un oarecare ,Orice baiat la varsta lui se mandreste daca ii plac cat mai multe fete asta nu inseamna ca ii da si un feedback
Nu cred ca este vorba de o EA ,ci de oricine de sex feminin si acum te rog sa te indrepti putin spre relatia cu mama ta

specializari psihologie clinica,psiholog psihologia muncii si organizationala,terap[ia prin jocul cu nisip (sandplay therapy),psiholog in curs de formare in psihoterapie psihanalitica

e-mai l: psiholog@consultant .com
[email protected]

Clinica CONTROL MED

tel: 0726.499.421

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

D3iana (acum 13 ani)

Buna dimineata, azi ma simt ceva mai bine, aseara mi-a lasat un mesaj vag prin care ma anunta ca un prieten comun urma sa ma sune sa ma intrebe de o eventuala vacanta de 1 mai. M-a rugat sa nu ii spun nimic baiatului respectiv ca ii va spune el ca ne-am despartit cand se intalnesc si atat.
Cat despre relatia cu mama mea ce sa zic ma inteleg foarte bine cu ea vorbim aproape orice nu pot sa ii dau chiar toate detaliile, cum ar fi gestul lui am evitat sa ii spun. Tot ea a fost ceva mai severa in educatia noastra, dar nu ne-a pedepsit sau lovit vreodata. Am o familie minunata mama imi mai povesteste despre relatia ei cu tata si certurile lor si este ingrijorata de starea mea,ma sustine si ea spune ca el tot ma va cauta dar cel mai bine pentru mine ar fi sa o termin definitv, iar tatal meu este foarte protector desi nu mi-a interzis ceva vreodata, mi-a zis sa il consider mort si gata ca sa nu mai sufar. De revelion am fost impreuna cu el si prietenii lui printre care si fata respectiva si nu mi-a placut felul lor de a se distra, fetele incercand sa impresioneze prin saruturi intre ele si dansuri lascive pe alti baieti desi aveau prieten unele dintre ele. L-am intrebat daca asa faceau si cand mergea el singur la intalnirile lor si atunci mi-a spus ca a fost nu s-a intamplat asa si o data de doua ori a venit si fata respectiva. L-am intrebat de ce s-a dus (o amica i-a spus sa vina singur) si mi-a raspuns ca se ducea cand ne certam si vroia sa fie cu persoane care nu il critica cu care se simte bine si dorea sa evadeze. Ar fi mai multe de spus, ideea e ca eu relatez acum intamplari care pe mine m-au suparat dar evident au existat si multe momente frumoase in relatia noastra cand nu aveam nevoie de absolut nimic , doar sa fim impreuna si atat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

draga di3ana vrei sfatul cuiva care a trecut prin viata?orice barbat care are trecere la femei e greu de trait cu el daca in jurul lui se invirt cucoanele poate el sa fie foarte serios NU SE POATE! Iti face fiţe si la 60 de ani.Nimic nu+i place este mereu plictisit ,indiferent cu tine si f.atent la ce exista prin jur adica la fete ,femei de genul alora care se sarutau lasciv si care astfel cu nerusinare trimiteau mesaje nu ma mir de fel ,uite ce fac politicienii ,vedetele oameni de afaceri ,babaci pe duca care fac plozi la 100 de ani ,asa zisele fete care se duc cu mosnegi perversi amatori de senzatii tari pe care le platesc cu viagra si uneori cu moartea..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kindermysize (acum 12 ani)

tie iti place sa fii batuta
nu te mai preface
altfel ai fi plecat de mult
succes la a fi un sac se box, se vede ca adori asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marinela112 (acum 12 ani)

kindermysize, fara suparare, dar cred ca esti un pic cam "dus". Daca tu crezi ca unei femei ii place sa fie sacul de box al unui barbat, te inseli amarnic. Probabil ca tie ti-ar placea sa ai asa ceva in casa. Sa ne fereasca Dumnezeu de cei ca tine...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: