Ajutatima raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de Anonim1123 cu 7 ani in urma

Am ramas fara prieteni nimic cand eram mic aveam o multime si stateam mai mult pe afara decat in casa.Acum ies din casa mai rar stau mai mult la calculator.Ce sa fac am 14 ani fac 15 prin octombrie si e vancanta nu am cu cine sa ma duc pe afara ,se duce vacanta degeaba pt ca nu am facut nimic.Toti prietenii mei din copilarie s-au dus in alte grupuri si m-au lasat pe dinafara nu ma accepta in grupul lor sau in alte grupuri dar nu am probleme psihice sau altceva grav.Pur si simplu intr-o zi mi-au spus ca de ce ma tin dupa ei (eu vroiam sa ma integrez) ba chiar mai mult rad de mine si colegii la fel.Nu am cu cine sa ies afara nu gasesc persoane sa ma imprietenesc la pshiholog nu vreau sa ma duc.Sunt un pic timid dar nu genu care sa nu vorbeasca cu nimeni sa sa fie retras rau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Psih. Marina- Lucica Balea MPsih. Marina- Lucica Balea este un medic autorizat SFM (acum 7 ani)

Cum te poate ajuta cineva care nu te cunoaste? Raspunsurile se afla la tine. Ai nevoie de mai multa incredere in tine si probabil de un alt mod de a comunica. Te poti descoperi in cadrul unor sedinte de dezvoltare personala.
La psiholog apeleaza persoanele care intampina o dificultate in viata, nu cele cu probleme psihice.
Nu exista sfaturi universal valabile, din pacate. Poti incerca sa incepi o activitate noua, un sport, ceva ce iti face placere. Asa vei cunoaste oameni noi.
Daca doresti dezvoltare personala, te astept cu drag.
Psih.Marina-Lucica Balea

Marina-Lucica Balea
 Psihoterapeut, consilier
 tel 0735 853 000
 psihoprof.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Psih. Stefania Budacu MPsih. Stefania Budacu este un medic autorizat SFM (acum 7 ani)

Copil minunat, parintii tai stiu despre problema ta, le-ai vorbit? Care este relatia ta cu parintii? Nu e o nenorocire daca nu esti acceptat in niste grupuri, fiidca, in functie de calitatea membrilor acelor grupuri, acest lucru (respingerea de care te plagi) poate fi, de fapt, un semn bun pentru tine. Fa o lista cu lucrurile care iti plac: ce iti place sa faci, in afara de a sta in fata calculatorului? Sa joci tenis, ping-pong, yoga, sa inoti, sa joci sah, volei, baschet etc? Inscrie-te intr-un grup din localitatea ta, sa fie un grup cu aceleasi interese ca si tine; sa fie un loc unde sa mergi cu placere, unde sa simti ca te afirmi si ca faci parte din ceva!
Arata acest mesaj parintilor tai, care, daca doresc, ma pot contacta si numai pentru a discuta, si la adresa de mail [email protected].
O alta varianta este sa cauti, impreuna cu parintii tai, un psihoterapeut bun, specializat in psihoterapie cognitiv-comportamentala, care sa te ajute sa iti cunosti si sa iti exprimi intregul potential (de care, evident, nu esti constient).
Deci, inainte de psihoterapeut, gaseste-ti un loc unde sa faci ceva ce iti place! Este foarte posibil ca, dupa aceea, sa nu mai fie nevoie de psihoterapeut!
Succes!

Cabinet Individual de Psihologie
Stefania Budacu Terapeut Logoped si Psihoterapeut (Psihoterapie CC) Telefon 0727733350
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1470152403 (acum 7 ani)

Si eu m-am aflat in copilarie intr-o situatie asemanatoare. Am suferit din aceasta cauza foarte mult.
Cauta sa gasesti un grup de copii cu interese comune (te poti inscrie la un sport, te poti alatura unui grup online care se intalnesc din cand in cand si fata in fata). Cred ca poti gasi o solutie care ti se potriveste.
Prieteni poti gasi. Uneori mai greu, dar nu imposibil.
Cauta sa te apropii de Dumnezeu intai, lasa-L pe El sa-ti fie cel mai bun prieten.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 7 ani)

Buna ziua,

Pentru tratarea tulburarilor de anxietate (atacul de panica, anxietate generalizata, fobii specifice, fobie sociala, timiditate, tulburarea obsesiv-compulsiva, stresul posttraumatic) aparute fara cauze medicale, psihoterapia cognitiv-comportamentala, la cabinet sau in varianta online, prezinta o eficienta semnificativa, demonstrata stiintific prin numeroase studii de specialitate.
Aceasta terapie invata pacientul cum sa reziste mai bine stresului vietii cotidiene, cum sa se relaxeze mai eficient, cum sa-si controleze starile emotionale si manifestarile mintii etc.
Informatii suplimentare puteti afla accesand link-ul:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/

Toate cele bune!

Psihoterapeut Gabriel Pirvan
Telefon: 0764.443.184
E-mail: [email protected]
Website: www.psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: