21 de ani , depresie si anxietate?

Depresie
Intrebare postata de Florentina cu un an in urma

A inceput din Ianuarie ceea ce simt , prima data am avut o durere in partea dreapta abdominala si ma panicam foarte tare cum ca as fi bonlava . Apoi durerea aceea nu am mai simtit o si eu aveam stari de rau , ameteala , greață , nu ma puteam tine prea bine pe picioare , nu eram eu .. Medicul de familie mi a dat sa fac analize de sange , toate analizele date mi au iesit bune , apoi am crezut ca ce simt poate ar fi de la o posibila afecțiune de la cap , am facut un Ct , rezultatele fiind bune si acolo , apoi am crezut ca poate ar fi nevoie de un ecograf abdominal .. mi am mai repetat odata analizele de sange , ele fiind bune . Am crezut ca poate am ceva si nu si da nimeni seama de la ce m pot simti rau . Mama s a gandit sa ma duc la un psihiatru , am avut cipralex , tritico Xanax , apoi mi a schimbat tratamentul cu Xanax (0,25 dimineata si una de 0,5 seara si cymbalta(de30) -1 pastila la prânz . Eu ma simt in continuare rau , nu mai chef de nimic , am aceasi senzație de rau in tot corpul si de la Senzațiile astea cred ca as fi bolnava . Mi as dori sa pot face ceva sa ma simt bine ca inainte . Acum nu mai am energie , ma simt parca ametita asa , fara putere pe mine , nu mai ies afara prea des din cauza la ce simt , sau daca ies mintea mea sta doar la faptul ca ma simt rau si nu mi mai pot iesi din rutina asta .. ca sanatoasa sunt si ma simt rau .. Menționez ca am 21 de ani !! Frica mea este cea de boala , dar atat timp cat sunt sanatoasa in analize si eu ma simt asa … nu stiu ce pot face

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Psih. Stefania Budacu (acum un an)

Buna ziua, va recomand sa schimbati medicii! Aveti neviie de un medic internist foarte bun, care sa va dirijeze pentru investigatii. Daca totul este in ordine, va recomand sa va adresati unui psihoterapeut bun alaturi de care sa puteti renunta la medicatia prescrisa de psihiatru
Toate cele bune!

Cabinet Individual de Psihologie
Stefania Budacu Terapeut Logoped si Psihoterapeut (Psihoterapie CC) Telefon 0727733350
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florentina (acum un an)

Mi am facut seturile de analize care sa mi vada starea de sanatate , toate au iesit in limite , mi le am facut , de la control ginecologic , la orice , mi am facut pana si analiza pentru mercur , medicul de familia mi a spus ca odata ce analizele sunt in limite normale , ma gandesc ca e pe fond psihic , mai ales ca starile de rau mi se amplifica cand cac atacuri de panica , gândindu ma doar ca sunt bonlava

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Stefania Budacu (acum un an)

Atunci cautati psihoterapeutul in care sa aveti incredere.

Cabinet Individual de Psihologie
Stefania Budacu Terapeut Logoped si Psihoterapeut (Psihoterapie CC) Telefon 0727733350
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucian mark (acum 10 luni)

buna iti recomand acest centru gratuit poti face si sesiuni online : centrulsocialtfh

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filip (acum 4 luni)

Cel mai bun lucru ar fi sa îți spui cuvintele astea- sunt mulțumit(ă) că sunt intro stare de sănătate perfectă. La mine funcționează.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucian mark (acum 4 luni)

buna sper ca treci cu bine peste acele momente urate
e un centru de consiliere gratuit :
Centrul Social de Psihoterapie TFH

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: