Va rog...sfaturi raspuns medic

Constipatie
Intrebare postata de alexandra33976657 cu 12 ani in urma

Sunt constipata de un an.nu pot sa-mi revin deloc, am incercat totul.am o alimentatie sanatoasa, bogata in fibre, legume, fructe, iaurturi si nimic.imi e din ce in ce mai greu pt ca am inceput sa ma umflu, adica ma trezesc dimineata toata umflata si imi apr pe fata tot felul de bubite.banuiesc ca e din cauza toxinelor.merg la baie f greu doar la 5 zile, si din cauza asta am facut si hemoroizi.va rog ajutati-ma.
va multumesc.
astept sfaturi.sunt disperata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Adrienne (acum 12 ani)

La magazinele plafar se gasesc pungute cu tarate de grau [250gr],la pret de 1,63 lei, producator SenoVita. De doua ori pe zi ,se pun intr-o cana 3 linguri de tarate,se amesteca cu apa, ceai,suc si se bea cu un pic mai mult lichid.Taratea se poate lua timp indelungat, plus ca este bogata in vitamine si minerale. Citeste despre ea. Deci se bea cruda, nu se fierbe. Lichidul cu care o iei sa fie la temperatura camerei. Sa cumperi taratea cea mai simpla[ordinara],cea care este in combinatie cu alte lucruri, etc., nu este eficienta. Sfatul vine din experienta proprie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adidi (acum 12 ani)

Eu am incercat pentru tatal meu cu tarate cumparate din piata de la tarani si au dat rezultate. Credeti ca am facut bine sau mai indicate sunt cele de la Plafar ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra33976657 (acum 12 ani)

multumesc mult, am sa incerc..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 12 ani)

Daca ai gasit niste tarate bune.............eu am luat odata, doar niste gunoaie. Cea de la plafar ,cred ca este mai curata si ce este mai important,mai fina.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 12 ani)

Este adevarat! Am folosit acest produs si pot spune ca prima luna s-a facut curatirea colonului, exact asa cum se spune in promo ,atat teoretic cat si prin imagini,tranzitul a fost normal... dar atat. Urmatoarea luna[caci am vrut sa fac macar doua luni] n-a mai avut nici un efect in ceea ce priveste constipatia. Cand este vorba despre o constipatie de o viata ...........eu am doi ani de cand folosesc taratea de grau si n-am mai a avut probleme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 12 ani)

Eu iti recomand pe langa tarate si fulgi de ovaz cu iaurt care vor face minuni.
Iar fulgii de ovaz iti recomand sa ii iei pe cei de la Fortin, se gases si in plafar si in supermarket pentru ca sunt cei mai curati si au si gust bun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Ar fi bine sa apelati la consultul unui medic gastroenterolog. In privinta constipatiei se poate incerca un regim alimentar ce va contine mese reduse cantitativ si dese, alimente usor de digerat (budinca, iaurt) , se vor evita cele care pot produce gaze intestinale: sparanghel, fasole boabe, broccoli, varza, conopida, porumb, ceapa si ardei gras, alimente bogate in fibre vegetale:paine integrala, musli, cereale, paine cu tarate, lactate, legume verzi crude sau preparate termic, fructe crude sau preaparate termic, lichide 1500-2000ml pe zi (suc de fructe, ceai, apa).
Este necesar sa aveti o activitate fizia regulata. Se poate apela la preparate laxative.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Constipatie.

alexandra33976657 (acum 12 ani)

va multumesc.ca alimentatie, eu zic ca ma descurc.de f multi ani duc un stil de viata sanatos, multe fructe, legume, si f multe lichide.chiar mai mult de 3 litri pe zi.am uitat sa mentionez ca am probleme cu rinichii, am avut si am pietre la rinichi.si pt aceasta problema sunt tot la regim.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: