Cum scap de colon iritabil

Constipatie Colonoscopie Colon iritabil Colita pseudomembranoasa
Intrebare postata de oalungulesei cu 13 ani in urma

Cum te vindeci de colon iritabil eu de 2 saptamani iau Spasmomen 2 tb pe zi, lanzul pentru gastroduodenita iar simptomele ca fac treaba mare pe mine nu trece ce e de facut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (37)

danyelin (acum 13 ani)

Buna.O colonoscopie a-ti facut? Ar fi indicata o alimentatie pe baza de fibre.Este de asemenea indicat sa reduceti prajelile,bauturile carbogazoase si anumite alimente care va provoaca balonari.Tratamentul medicamentos ar trebui sa fie de durata iar regimul de asemenea.Beti cat mai multa apa,ajuta la eliminarea toxinelor si la o mai buna functionare a intestinelor.Toate bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oalungulesei (acum 13 ani)

ce alimente pot manca pe baza de fibre ca eu mananc doar orez fiert ,morcovi fierti, carne de pui fiarta, branza de vaci si ceai de menta 2 l pe zi. Ce as mai avea voie sa mananc?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danyelin (acum 13 ani)

Fiecare organism raspunde diferit la diferite alimente.In anumite cazuri orezul este indicat in caz de dearee.Puteti incerca Colon Help,il gasiti in farmacii.Este o combinatie de fibre din seminte de in,psyllium plus alte ingrediente naturale si este indicat in primul rand pentru detoxifierea colonului,tranzit lent si colon iritabil.Indicatiile le gasiti si pe spatele cutiei.Daca va decideti sa-l incercati v-as sugera sa faceti cate o cura de o luna,faceti pauza 4-5 luni si repetati.Pentru mai multe informatii puteti cauta si pe net acest colon help si veti vedea cat de mult ajuta organismul.Foarte multe persoane l-au incercat,mai ales ca-i facut la noi in tara si-l gasesti in farmacii fara reteta.Rau nu va face,din contra va poate ajuta la o mai buna functionare a colonului.Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oalungulesei (acum 13 ani)

multumesc de sfaturi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

STEFAN DIN PLOIESTI (acum 13 ani)

am fost internat la ELIAS si mia recomandat DUSPATALIN

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oalungulesei (acum 13 ani)

vi l-a recomandat doctorul duspatalin ca eu am luat spasmomen si nici o rezolvare. Va multumesc frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Paraschiv L (acum 13 ani)

Eu am incercat multe tratamente pentru diagnostice diferite date de doctori diferiti, si cu antibiotice si cu tot felu pentru problemele de intestine din cauza helicobacter pilory, dar nu au avut efect bun, de 3 saptamani iau tratament naturist cu broccoli sprouts sulforaphane, colostrum si mastic gum extract de la Cluj-Napoca, sunt facute de firma source naturals SUA, nu mai am simtomele si am incredere ca o sa scap insfarsit de bacteria helicobacter pilory, eram cand constipata, cand cu diaree, varsaturi, reflux, miros neplacut al respiratiei..... Nu era prea placut .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flory (acum 13 ani)

Am luat Duspatalin la indicatia unui medic internist.La inceput luam cate 3 pe zi ,dar as fi avut nevoie de 5 ca sa nu mai am dureri deloc.(Apropo mie mi s-a pus diagn de colon iritabil pt ca aveam dureri in partea dreapta ,cam sub coaste si am cate 2 scaune pe dimineata la inteval de 15-20 min,scaune mai moi ,dar nu diareice si nu ma constip niciodata).Apoi treptat am aj la 2 pastilute ,la 1, pana nu a mai f nevoie deloc.Imi trecuse(tratamentul a durat vreo luna si jumatate),dar apoi am mancat fasole prajita si durerea a revenit.Acum cu tot Duspatalinul nu-mi mai revin ma ustura pur si simplu in partea dreapta si nu pot dormi pe burta sau pe dreapta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flory (acum 13 ani)

Nu-mi dau seama ce e de facut.Sunt tare ingrijorata,dar nici colonoscopie nu as vrea pt ca e periculoasa,se poate perfora intestinul.
Stie cineva ce analize ale scaunului sunt recomandate?
Multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oalungulesei (acum 13 ani)

eu am facut coprocultura, coproparazitologic si bateriologic si mi-au iesit analizele absente si mi-a zis ca durerea mea care e in partea stanga e de la colon
Pot sa iau si eu duspatalin? Sau trebuie sa mi-l prescrie medicul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flory (acum 13 ani)

Daca ti s-a pus diagn de colon iritabil(si simptomatologia ta cam asta indica)incearca si DUSPATALIN ,ca pt asta este acest medicament;cum mi-a trecut mie ,posibil sa-ti treaca si tie.
VEI VEDEA CA PE PROSPECT SCRIE CA SE IAU 2 CPS/ZI,dar eu iau cate 3 pana imi mai trece si apoi le reduc.E a 2-a oara cand fac tratamentul si deja in cateva zile le-am redus la 2.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tuta (acum 13 ani)

buna am si eu probleme cu intestinele cred pt ca nu pot minca nimica ca fermenteaza aproape tot am flatulente zilnic am o durere in piept in partea dreapta de multe ori mi se opreste mincarea si ma doare ce poate fi ca miam facut endoscopie si nu mia iesit nimica ce poate fi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica (acum 13 ani)

la fel aveam si eu probleme cu fermentatia...pana cand am facut testul de candida si a iesit fff avansat.Se drege greu- ma chinui de 1 an si tot nu-mi trece; depinde de cand o ai; trebuie tratata caci da in cancer.Succcccess.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oalungulesei (acum 13 ani)

Cine e din Bucuresti si stie unde se face colonoscopie cu anestezie ca eu am hemoroizi de la a doua nastere si daca costa si cat? Ca am fost internata am facut probele de scaun care nu au iesit decat absente. Cum pot afla ce am ca dr mi-a dat doar cu presupusul ca am colon iritabil si de o luna nu ies din casa ca dau din diaree in constipatie si invers.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sandu (acum 13 ani)

Poti face colonoscopia la Clinica Victor Babes cu anestezie cu tot te costa aproape 400 ron dar nu simti nimic eu am facut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

niculescu gella (acum 8 ani)

La spitalul Colentina sectia Gastroenteorologie se poate face colonoscopie cu trimitere de la medicul de familie. Eu am facut acolo si a fost foarte, foarte bine. De teama si primind tot felul de informatii care mai de care mai de speriat am asteptat un an de zile pana am facut aceasta COLONOSCOPIE.Daca ai trimitere nu costa nici un ban si va rog sa ma credeti ca nimeni nu a pretins nimic si am fost tratata cu multa atentie si respect!!!!!!!!!!! Viata mea a devenit mai simpla si mai frumoasa dupa aceasta analiza pentru ca am primit un diagnostic si acum stiu ce am.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oalungulesei (acum 13 ani)

nu stie careva un spital unde sa ma coste mai ieftin ca dintr-un salariu de profesor nu-mi permit sa dau 400 de ron pe analiza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petre (acum 13 ani)

colonoscopie se poate face aproape la orice spital ,nu cred ca e asa ingrozitor ,mai ales daca te gandesti ca poti preveni necazuri mult ,mult mai mari .De costat cred ca te descurci si cu 100 ron

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oalungulesei (acum 13 ani)

V-as ruga sa-mi spuneti ce alimentatie pe baza de fibre imi recomandati ca nu mai stiu ce sa mananc sa nu ma deranjez la burta? Va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valentin (acum 13 ani)

colonoscopie poti face la spitalu angelescu daca ai o trimitere cred ca o vei face gratis daca nu oricum e ieftina ....succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2