Despre constipatia la copii de 2 luni si jumate raspuns medic

Constipatia si diareea copilului
Intrebare postata de giani 4000 cu 13 ani in urma

Am o fetita de 2 luni si jumate si nu face caca decat cu ajutorul supozitoarelor cu glicerina nu stiu ce sa mai fac . Va rog daca se poate sa ma ajutati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (34)

Sheila (acum 13 ani)

Cauzele constipatiei la copii mici pot fi multe, unele dintre ele fiind:
- schimbarea alimentatiei, copilul a inceput sa manance mancare pe care o consuma adultii
- lipsa de lichide
- lipsa de miscare
- laptele de vaca - daca bea acest lapte ar fi bine sa fie inlocuit

Introdu in alimentatia zilnica a copilului cereala cu lapte batut, sana, iaurt sau miere. Fiecare masa de pranz trebuie sa contina o portie de supa si fructe de cate ori doreste o gustare.
Incearca si cu suc de mere, pere, prune

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pentru Giani , Bună ziua ,
Unele mame se plâng , de scaunele frecvente, uneori diareice , altele de costipaţie
la copii sugari din primele luni , mai ales cele care nu alăptează :
Dacă pentru diaree , se foloseşte , decoctul de orez şi (sau) supa de demorcov Pentru constipaţie creşterea factorului îndulcitor ( zahăr sau miere ) poate fi folositor ; Eventual zeama de fulgi de ovăz ( sfătuiţi-vă şi cu asistenta de ocrotire de la dispensar.
Metoda cu termometru sau cu supozitoare de glicerină , se foloseşte curent atâta timp cât nu produce iritaţii locale . Sănătate Dr. Emil Oteşteanu

.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Constipatia si diareea copilului.

Ionescu (acum 13 ani)

Buna ziua, pe fetita o poate ajuta un remediu homeopat ales de un medic homeopat cu experienta.
Incercati calea asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Banuiesc ca la 2 luni jumate , inca nu ati inceput diversificarea in alimentatie, nu ar trebui sa va faceti probleme, pediatrul baietelului meu, mi-a spus ca a avut cazuri chiar de 4 zile fara scaun la bebelusi , si asta inseamna ca bebelusul a asimilat tot lapticul, nemaiac***a ce sa elimine. M-a sfatuit sa nu intru in panica daca nu va avea scaun 1-4 zile si sa nu recurg la supozitoare sau termometrul in fundic,dact daca in a 5-a zi nu a avut scaun sau in decursul 2-4 prezinta un disconfort mai mare decat de obicei ( plans , agitatie), in general pana la 3 luni ne luptam cu colicile. utilizand supozitoarele sau metoda termometrului in mod constant, bebelusul nu va mai avea scaun (decat cu ajutorul acestora obisnuindu-se asa) . Pediatrul bebelusului meu a fost si pediatrul meu, este o doamna doctor mai in varsta si eu sunt foarte multumita de profesionalismul danseia. Sfatul meu este sa incercati sa lasati bebelusul fara supozitoare sau termometru macar 3 zile, veti avea surpriza placuta sa aiba scaun si singura. Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lory (acum 2 ani)

Buna,bebele meu are 2 lunițe și 2 sap.și am așteptat și 4 zile și tot nu a făcut,inițial avea scaun la fiecare masa in prima lunita si după o data sau doua pe zi si acum iese numai cu supozitor la 4 zile😔papa si sân si formula pentru ca nu se satură.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Cel mai mult baietelul meu a stat 3 zile fara scaun , pe la varsta de 2 luni, dar a 4 a zi nu a fost deloc constipat si nu a eliminat cum ma asteptam eu cat pt 3 zile :). ceea ce mi-a confirmat spusele pediatrului, ca lapticul a fost asimilat .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela (acum 13 ani)

am o fetita de 2 luni si este contipata.face caca destul de greu ce sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NATALIA (acum 13 ani)

COPILUL MEU ARE 3 ANI SI FACE CACA LA 3-4 ZILE SPOZITOR, A AVUT DEJA O FISURA NALA SI LAM DUS DE URGENTA LA MEDIC NU MAI STIU CE SA FAC CE SAI INVENTEZ SA MANANCE ,NU E NICI PREA MANCACIOS ,SI SAI BAG MAI MULTA FIBRA IN MACARE NU STIU CUM ,BROCOLI SPANAC ,CONOPIDA SI CE ATI MAI SPUS NICI NU VREA SA LE PROBEZE AJUTATINE VA RUGAM

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

fetita mea poate sta fara scaun 6,7 zile, din a doua zi o stimulez cu betisoare si supozitorii insa fara nici un rezultat! dati-mi un sfat ce pot face ca sa-i regulez scaunul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 13 ani)

am aceasi problema nu stiu ce sama fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Bună seara,
Dacă prin reglementarea alimentaţiei ,nu a-ţi obţinut rezultatele scontate,trebuie consultat de medicul de familie şi în funcţie de vârstă , poate va fi necesar un examen cu bariu , pentru a se vedea dacă nu cumva este vorba de un " intestin gros lenes " ( dolicocolon congenital ).Medicul stie de ce este vorba .
Metoda cu supozitoare se admite ,dar folosirea de alte corpuri contondente( beţisoare ) este periculoasă, deoarece poate determina lezarea regiunii anale si sfincteriene.
Cu sănătate Dr. Emil otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teo (acum 13 ani)

Buna.am o fetita de 2 ani si o luna. A inceput sa fie constipata de aproximativ 2 luni, am incercat sa.i schimb laptele dar fara rezultat, iese cu scaunul la 2,3 zile si atunci foarte greu, o ajut si cu supozitoare chiar daca stiu ca nu e indicat pe perioade lungi. am scos din alimentatie bananele painea si iaurtul dar starea de constipatia persista ce CE SA FAC...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iustina (acum 13 ani)

Incearca sa ii dai Biotics Baby. Sunt pliculete care se dizolva in lapte si nu au gust. La noi a mers. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita (acum 12 ani)

salut mamicilor fetita mea are 2 luni 3 saptamini si are scaun o data pe sutca dar tot timpul este agitata chiar si cind o alaptez,are un scaun asa ca mucii se intinde de culoare galbuie asa trebuie sa fie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra (acum 11 ani)

bebelusul meu are 2 luni si nu a facut scaun de azi face 3zile...ce sa fac/.astept sau ii dai supozitor?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 10 ani)

fetita mea are 2 luni,am alaptat-o o luna si jum atate dar laptele meu fiind slab a inceput sa ia foarte putin in greutate asa ca doctorita mi-a zis sai dau lapte praf NAN 1 CONFORT e bun si la colici.probema e ca sa constipat.am vazut ca alti bebelusi pot sa nu aiba scaun si 2 sau 3 zile ca nu plang nu au nimic.a mea daca nu face o zi seara incepe sa planga se ghemuieste de durere e in stare sa se chinuie toata noaptea asa ca eu trebuie sa o ajut in fiecare zi ca sa-i fie bine.am zis sa-i schimb laptele,dar doctorita a spus ca nu are nici un rost pt ca chiar daca i-as da lapte special ca sa o ajute sa aibe scaun tot nu va face,ce ma sfatuiti sa fac?exista ceva ce o poate ajuta sa faca singura?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

movila mihaela (acum 10 ani)

bebelusul meu are 2 lunii jumate si fara supozitor nu poate sa iasa afara si daca il las mai mult de o zi fara sa ii bag supozitor il doare foarte rau burtica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 10 ani)

pei merge la 2 lunii jum sa ii dauu supa de fructe sau iaurt?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marci (acum 10 ani)

Cu siguranta la 2 luni nu puteti introduce alimentatie diversificata, e prea mic bebe. Eu de ex ii dau bebicii mele si san si completare, ea de la laptele praf se constipa, dar n-am incotro. De la nan am schimbat-o pe lactana care bun tocmai si pt constipatie si nimic, i-am dat si linex 10 zile, tot nimic. Imi iese de obicei la 2-3 zile iar dr neonatolog mi-a spus ca e considerat normal. Asa ca deocamdata o las in pace

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2