Sufăr de constipație de câteva luni. Ce investigații credeți că trebuie să mai fac?

Constipatia cronica
Intrebare postata de maria_mb23 cu 3 ani in urma

Buna ziua! Am o problema care ma supara de cateva luni, si anume constipația. De pe 16 septembrie sunt constipată și nu mă simt bine deloc de atunci. Totul a început într-o zi când trebuia să merg la muncă și am început să am dureri foarte mari de burtă, niște crampe aproape insuportabile.. mă tăvăleam pe jos de durere și plângeam. După ce am ajuns la muncă,m-a liniștit colega mea pentru că eram foarte panicată,chiar mă simțeam foarte rău,eram și balonată.. și îmi era frică că am obstrucție intestinală.. dar m-a liniștit colega mea și mi-am revenit. Am reușit să fac până la urmă, cu greu, adică a trebuit să stau foarte mult la toaletă și să mă screm foarte mult... Am început să iau linex și m-a ajutat... Nu am mai mâncat fornetti... Și m-am simțit mai bine.. până la începutul lui octombrie când am vrut să mă apuc să scriu pentru facultate, am început, dar am simțit nevoia să merg la toaletă.. am văzut urme de fecale pe chiloți.. iar la toaletă nu mai țin minte dacă am făcut sau nu... Cred că am făcut moale pentru că m-am dus la mama mea și i-am spus că am făcut diaree. Așa că mi-a făcut orez cu carne.. Am mâncat așa câteva zile.. până pe 10 octombrie.. iar de pe 10 octombrie nu mă simt bine deloc.. atunci am ajuns la Urgențe din cauza constipației.. mi s-au făcut analize de sânge, inclusiv ecografie abdominală și radiografie, constatând faptul că nu aveam nimic neînregulă decât un sindrom Gilbert care nu este grav.. și glicemia 66, nu prea mâncasem în ziua respectivă din cauza acestei constipații și balonări...Toate aceste investigații, eu le-am repetat.. în sensul că am mai ajuns la Urgențe de vreo câteva ori, pentru că eram convinsă că ceva este neînregulă cu corpul meu... și m-au trimis la gastroenterolog..acolo am făcut analize de sânge și analize de Helicobacter și coprocultură.. toate au ieșit bune, hemoragii oculte nu au ieșit, am făcut și calprotectina fecală care a ieșit în limite normale...
În tot acest timp eu mi-am schimbat stilul de a mânca... și mănânc chestii care să nu constipe... uneori mai fac excepții... pentru că mi-e foame și pentru că am slăbit mult... de la 53 kg am ajuns la 47 de când am această constipație și mănânc foarte puțin și chestii care să nu constipe... de aici rezultă faptul că am slăbit... eu una nu mă mai suport așa slabă și constipată. Aș vrea să fiu omul de dinainte. Nu mai sunt în stare de nimic.
Am luat și iau tratament cu enterolactis și meteospasmyl.. De asemenea de azi am început tratament cu fibre si bifidoplus.. în tot acest timp am luat și iau și sollievo.. de 2 săptămâni iau zilnic sollievo 3 pe zi.. și am mai luat și dulcolax la nevoie... cred că este a 5-a oară când am luat aseară...am încercat să iau dulcolax doar atunci cand nu se mai poate, si asta am si facut si fac, dar in continuare sunt constipata si nu ma simt bine deloc. Ma chinui groaznic de cateva luni cu aceasta problema si nu stiu ce sa mai fac.
Ce credeti ca e? Trebuie sa fac colonoscopie si endoscopie? Doamna doctor gastroenterolog a spus ca imi face daca intr-o luna dupa tratamentul dat de ea nu o sa ma simt bine. Si a spus ca daca vreau chiar si mai devreme, oricand vreau sa sun la clinica si ea imi va face, asa mi-a spus.
Mie imi este frica sa nu mor de la colonoscopie sa nu fac complicatii cum ar fi peritonita .. un om a murit de la colonoscopie , a facut peritonita. Sau se mai poate face apendicita sau se poate perfora colonul iar de la perforarea colonului faci peritonita si mori ceea ce chiar nu vreau sa se intample. Ce pot sa fac atunci? În situația aceasta? Mă simt foarte rău și sunt speriată. Dar nu as vrea sa mor de cancer la colon de frica ca mor de la colonoscopie. De asemenea nu as vrea sa mor de la colonoscopie de frica ca am cancer la colon. Dar in situatia asta chiar nu stiu ce sa fac. Tin sa mentionez ca am si pietre mici la rinichi.
Doamna doctor gastroenterolog mi-a pus diagnostic: sindrom de intestin iritabil in observatie.
De asemenea, tin sa mentionez ca fac tratament cu Zoloft din martie pentru atacuri de panica. Am incercat sa il intrerup fara ca medicul psihiatru sa imi spuna sa fac asta in septembrie. De la o pastila jumate ajunsesem la doar jumatate de Zoloft in cateva zile si am continuat asa pana acum 2-3 saptamani cand am ajuns la psihiatrie din cauza ca am sunat la Urgente pentru constipatie si am crescut din nou doza de Zoloft.
Are vreo legatura acest Zoloft cu constipatia? Sau faptul ca am scazut doza atunci in septembrie? Nu de alta, dar constipatia a aparut la 11 zile dupa scaderea dozei de Zoloft de la o pastila jumate la jumatate de pastila ( de la 75 mg la 25 mg). Si a continuat asa aceasta constipatie si continua chiar si dupa cresterea la loc a dozei. De asemenea doamna doctor psihiatru mi-a dat sa iau seara 300 mg de Gabapentină dar eu nu iau, am incercat sa iau si am avut impresia ca ma constipa mai rau si de aceea nu am mai luat.. scrie pe prospect ca ar putea da constipatie..
Ce ma sfatuiti sa fac? Sunt terminata psihic si fizic. Nu mai sunt in stare de nimic, la facultate nu ma pot concentra. Ce altceva inafara de cancer la colon sau la stomac ar mai putea cauza aceasta constipatie? Aveti vreo idee?
Ce investigatii credeti ca trebuie sa mai fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului (acum 3 ani)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul de familie. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/durerile-abdominale-si-constipatia-care-sunt-cauzele-si-cand-este-indica_17904

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florea (acum 4 luni)

Unele antidepresive au ca reactie secundară constipația printre altele.
Citiți prospectul și stati de vorba cu pshiatrul care vă tratează

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: