Colon iritabil, colon permeabil, alergie alimentara sau ce poate fi?

Colon iritabil
Intrebare postata de Valentin cu 2 ani in urma

In anul 2009 am fost plecat in strainatate cu prietena mea , la all inclusive, am mancat diverse si...
Si dupa o luna a inceput chinul. Foarte important aspect este ca amandoi am avut aceleasi simptome. Am slabit 20 kg(!!!), dureri in zona apendicitei (durere care se misca din dreapta in stanga), borborisme, flatulenta, diareee severa si imposibil de controlat, imperioasa si desa. Foarte important e ca nu am mai putut manca fructe (cu exceptia bananelor si portocalelor), lapte, branza dulce, smantana, creme de ciocolata, mamaliga,porumb, varza, bors , ciuperci, rosii (bulion, salata, nimic). Rosiile ma afecteaza cel mai mult ptr ca e surprinzator faptul ca marea majoritate a mancarurilor, ciorbelor, salatelor sunt cu rosii.
Am fost la medicul de familie....m-a trimis la spitalul de Boli infectioase, mi s-au facut analize complexe , au descoperit Enterococus Spp (care zic ei ca nu e ceva grav) si m-au trimis la gastroenterolog.
La gastro am refacut toate analizele (sange , urina, fecale, ecografie abdominala ) , mi s-a dat sa urmez tratament cu Normix, Ibuten, Spasmomen, Enterolactis, Mezin, Colomix, niste uleiuri pe baza de menta (in capsule) si....m-am simtit foooarte bine. Am crezut chiar ca m-am vindecat. Tratamentul a fost luat in perioada craciunului- revelion si am mancat tot, fara probleme. Sperante desarte. Dupa incetarea tratamentului simptomele au aparut si mai in forta. Iar gastroenterolog...iar tratament (de data aceasta tratamentul nu a mai dat rezultate).
Am schimbat gastroenterologul si m-am internat in spitalul militar. Am refacut iara toate analizele si o analiza f importanta...colonoscopie. Medicii erau bucurosi ca am iesit ok la colonoscopie (incepusera sa ma suspecteze de cancer de colon). M-au externat cu un diagnostic copilaresc....sindrom de colon iritabil. Am discutat cu ei cum de se poate declansa sindrom de colon iritabil fix la 2 persoane, in acelasi moment. Ca e altceva. Nu am avut cu cine discuta.
Acum ca sa pot rezista iau zilnim Imodium/Loperamid ...uneori si 10 pastile pe zi (o cutie).

In sfarsit...zilele trecute am citit niste materiale din strainatate si am descoperit 2 lucruri. In primul rand ca ar exista o investigatie numita Calprotectina care spune cat de cat daca exista sau nu colon iritabil. Si am aflat de la o doctorita din Canada ca ar exista si afectiunea numita Colon Permeabil. Este vorba de intestinul subtire (ce nu a fost investigat de nimeni!!!), ce consta in atacarea mucoasei de niste ciuperci/bacterii/virusi/candida – nu se stie exact dar care manaca niste enzime din mucoasa intestinului subtire care, in lipsa acestora dau diaree cronica severa, intoleranta la lactoza, alergii la fructe, rosii ...la multe.
Ce sa fac? Nu pot sa traiesc neconsumand rosii, fructe, lapte, fasole, mazare,varza,ciuperci, mamaliga si bagand in mine loperamid.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Admin SfatulMedicului (acum 2 ani)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-tranzit--diareea-si-constipatia-/sindromul-de-colon-iritabil_568

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valentin (acum 2 ani)

Mulțumesc de răspuns. Am citit materialul. Ideea e că am suspiciuni daca e colon iritabil așa cum au spus medicii ca să scape de mine (suspiciuni bazate și pe faptul că 2 persoane s-au îmbolnăvit in același timp). Chiar și așa trag speranța să întâlnesc foști pacienți care au avut aceste simptome și s-au vindecat sau un doctor care cunoaște ce poate fi și a vindecat pacienți. Este groaznic (mai ales acum de sărbători) să nu poți mânca atâtea. Tomatele se găsesc cam in toate, varza întărește sistemul imunitar și fructele sunt esențiale pentru o viață sănătoasă. :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valentin (acum un an)

Chiar nu stie nimeni cum se scapa de intoleranta la lactoza, fructoza etc ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicolae S (acum un an)

Salut Valentin, și la mine totul a început cu o gastrita + helicobacter. După tratament cu antibiotic, simptomele au revenit... Ieri am terminat a doua cura cu antibiotic și iar au revenit simptomele. Am primit și eu diagnosticul de colon iritabil, un diagnostic care se da atunci ca nd nu știe nimeni de fapt ce ai. Eu nu am diaree, dar orice mănânc ma balonezi și am arsuri.. Am schimbat 3 medici și tot degeaba... Intoleranta la lactoza nu cred ca o poți trata din pacate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valentin (acum un an)

Salut Nicolae. Ce antibiotic ai luat? Vreau sa iti zic ca de aceea am si deschis acest topic. Refuz sa cred ca acest diagnostic de colon iritabil este corect. Asa cum spuneam...este imposibil ca 2 persoane sa capete colon iritabil in acelasi timp. Ce putem face sa scapam macar de intoleranta la fructoza si tomate? In privinta lactozei eu folosesc lapte Dorna fara lactoza. E ok.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VladV (acum un an)

Salut, am si eu o intrebare.
Ai cumva si sunete intestinale puternice dupa ce mananci?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicolae S (acum un an)

Salut, nu prea am bolboroseli dar de curând am început și eu sa am diaree, am slăbit 10 kg. Am refăcut endoscopia la spitalul militar și mi-au spus ca nu am nimic la stomac cu toate ca nu ma simt bine și orice as manca ma balonezi și am dureri de stomac. Sunt 5 luni de când ma chinui și nu reușesc sa scap. Mănânc doar pui, peste, orez și legume, produse fara lactoza și fără gluten și tot degeaba. Tind sa cred ca avem o inflamație la intestinul subțire, care asa cum ai spus și tu, nu se poate vedea nici la endoscopie nici la colonoscopie pe care le-am făcut și eu. Singura varianta este videocapsula care este în jur de 4000 de RON. Adauga-ma pe whatsapp ca să vb mai multe 076***

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

steft34 (acum un an)

salut, am si eu aceiasi problema, ai rezolvat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristian (acum 10 luni)

Intoleranta la histamina,ma chinui de 3 ani cu ea
Am slabit 15 kg
Am avut 4 bacterii producatoare de histamina
Enzyna dao era buna
Totul pleaca de la colon
Fa-ti microbiomiul si o disbioza,si eu am de cand sa fac videocapsula.
2 ani mau diagnosticat gresit si tot felul de trataemnte pana am investigat eu singur.
Incearca dieta antihistaminica si nu te lasa.
Si eu eram om sanatos si dintro data am cazut,medicii aunt limitati,la cazuri grele vesnic colon iritabil sau la psihiatru.
Sai duca naiba pe toti ca mau distrus.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristian (acum 10 luni)

Spunemi te rog daca ai gasit solutia,sau ce ai reusit sa gasesti.
Sa mai caut si eu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11696363092 (acum 6 luni)

Valentin, tin sa te anunt ca am dat peste acest topic si m-am amuzat cu lacrimi in ochi. :))
Tin sa te anunt ca mai exista doua persoane care au facut fix in acelasi timp aceasta “boala”. Atat eu, cat si prietenul meu, ne “luptam” cu aceste probleme de 3 ani. La fel ca si voi am incercat o multitudine de variante si gstroenterologi. Am renuntat si citim singuri tot ce gasim pe net, forumuri, reviste medicale, nih.gov, etc.
Concluzia este ca nu ne-am vindecat si tot incercam/testam chestii.

In alta ordine de idei, am inteles de la oncologul tatalui meu ca exista o procedura cu eficienta dovedita, dar destul de costisitoare si parca nu avem curajul. Se numeste transplant de fecale sau de microbiota si costa in jur de 1500 de lei. Ah, si foarte important! Este nevoie de donator, ruda de gradul l.

Daca cineva a incercat asta, as fi curioasa sa aflu daca a functionat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: