TUMOARE MALIGNA PE CREIER raspuns medic

Cancer Tumoare pe creier Coriocarcinom
Intrebare postata de nicolecita cu 12 ani in urma

VA ROG DIN SUFLET DACA MA PUTETI AJUTA,MAMA A FOST DIAGNOSTICATA CU TUMOARE MALIGNA PE CREIER, S A OPERAT ACUM 13LUNI,ACUM A RECIDIVAT,MAI SUNT SANSE?VA ROG SA MA AJUTATI SANATATE VA DORESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Trebuie sa va adresati unui neurochirurg, sa va spuna daca ar fi din nou de operat. Oricum, trebuie sa fie luata in evidenta si la oncologie si sa ia un tratament citostatic special. Faptul ca a recidivat asa de repede arata ca este un prognostic destul de prost, dar... cine stie? Curaj!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicolecita (acum 12 ani)

multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 12 ani)

exista o bariera sange - creier pe care citostaticele nu o pot trece. Exista intr-adevar tratament cu un "soi" de citostatice dar targetul nu este vindecarea ci se administreaza adjuvant sau paliativ (unde e cazul). Ce iti sugerez este sa te informezi FOARTE bine cu etapele urmatoare si trebuie sa te misti extrem de repede. Cunosc un caz care a suferit multiple (2-3 nu stiu exact) interventii chirurgicale pe creier dar acum este stabil - cu efectele secundare majore- pareze. Totusi fata de care iti vorbesc nu are 40 de ani inca si e in viata.

Medicina conventionala ramane desigur sansa pe care vrei sa o fructifici ac***a sanse reale ,asadar iti sugerez sa cauti Cyberknife sau echivalent (cel mai accesibil Anadoglu).

Sunt trecut prin experiente asemanatoare din pacate mama a pierdut lupta dupa 2 ani de tratamente.
Capul sus si mult curaj ! este esential si nu sunt vorbe goale, atitudine pozitiva. Tine minte ca parerea unui medic nu este suficienta , spitalele sunt pline de p***a o sa mirosi sigura cui trebuie sa dai crezare si cine e superficial sau total pe langa subiect.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

o tumora maligna poate fi evaluata de un medic specialist oncolog, ce va impune terapia necesara, functie de gradul de evolutie al acesteia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

nicolecita (acum 12 ani)

buna seara!multumesc pentru raspuns,mama a urmat terapia necesara medicul oncolog i a recomandat operatia,mama acum e f slabita nu stiu daca mai are sanse sa scape nu stiu ce sa fac?sa merg mai departe sau sa raman asa sa nu o mai chinui

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viorica (acum 10 ani)

de usnde sal p***amanduiq biostemul zoluita

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela (acum 9 ani)

Tatal meu sa operat acum 2 zile de tumoare pe creier,
doctori spun ca este maligna,care sunt sansele?,va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

KORLUK (acum 9 ani)

Dna Mirela ar fi bine sa inceapa un tratament alternativ.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aurel (acum 9 ani)

Salut,tata-l meu sa opertat acum o saptamana de tumore,doctori spun ca este maligna,si sa inceapa fizoterapie si kimioterapie.Mai are sanse?va multumec

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 9 ani)

buna....am trecut si eu prin aceasta situatie cu sotul meu..are 25 de ani si in feb 2014 in urma unui rmn a fost diagnosticat cu tumora temporala dreapta de 9 cm...destul de mare.totusi dar a fost scoasa in totalitate fara complicatii rezultatul histopatologic a venit dupa o sapt si noi avem gradul III-gangiogliom anaplazic....ne am speriat temeinic....insa asa mi s a spus si asa spun si eu...exsta tratament si omul traieste atat cat vrea dzeu....totusi dzeu a fost alaturi de noi si facem chimioterapie...am terminat si radioterapia si el se simte f bine...nu i a afectat nimic...conduce masina de pe 2 aprilie, pe distante mici ,ac***a in vedere ca pe 14 feb a fost operat..apoi distantele s-au mai marit...etc..deci.minuni exista...nici noi nu am trecut hopul..dar sunt oameni care traiesc si cu metastaze...deci..fruntea sus...medicul panseaza rana insa dzeu o vindeca...si noi am fost speriati..insa mari sunt puterile lui dumnezeu...faceti tratamente si urmati cu strictete un regim alimentar......multa bafta si Dzeu sa fie alaturi de voi...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 9 ani)

Buna ziua . Ce regim alimentar trebuie urmat ? Multumesc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GuestUser (acum 8 ani)

Mama mea a fost operata pe 11iunie doctorul spunea ca este bine iar pe21 a murit a luat un microb din sala de operatie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: