Tumoare la colon

Cancer
Intrebare postata de Adidi cu 12 ani in urma

Rezultatul CT-ului a fost pe scurt: T3N1Mx(probabil M0), respectiv tumora de grad III, cu invazie a nodulilor limfatici grad I si mai departe acel Mx nu il inteleg intrucat stiu ca exista doar M0 (fara metastaze) sau M1 cu metastaze.
Va rog mult, daca stie cineva ce semnifica acest Mx sa ma informeze si pe mine.
Va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Adrienne (acum 12 ani)

Mx inseamna ca, nu se poate pronunta cu certitudine daca sunt sau nu sunt metastaze la distanta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adidi (acum 12 ani)

Multumesc foarte mult pentru raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adidi (acum 12 ani)

Operatia s-a efectuat ieri si a decurs in conditii normale. Tumoarea era situata pe colonul ascendent chiar in zona de curbura si au fost extirpati si ceva ganglioni. Nu avea aderente vizibile catre alte organe dar nu era departe de ficat si daca se mai intarzia situatia s-ar fi degradat mult. Deci s-a confirmat vizual acel T3N1M0. Acum asteptam biopsia si nici nu stiu ce sa mai sper pentru matusa mea intrucat nu am auzit de cancer la colon care sa fie benign. Doar sa speram ca printr-o chimioterapie adecvata vom putea tine evolutia cat mai mult pe loc. Va multumesc inca o data.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ion411 (acum 12 ani)

Pentru Adrienne,daca iti mai amintesti mi-ai mai raspuns acu aproximativ 2 ani legat de operatia sotiei mele care a fost operata la colonul drept ascendent diagnosticul fiind pT4N0Mx,a fost scoasa o tumora care s-a dovedit a fi de provenienta neuroendocrina odata cu 30 cm din colon si colecistul care avea calculi.As vrea sa-mi spui ce intelegi tu fiindca pare ca te pricepi la codurile astea.Sotia mea nu a facut ulterior citostatice si evolutia a fost buna,facem control o data la 3 uneori 4 luni la o clinica din Timisoara.Iti doresc multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

horia35 (acum 11 ani)

pentru cateva tipuri de cancer printre care si cel de colon este foarte util un tratament naturist, facut in timpul sau in afara chimioterapiei sau radioterapiei.
Medicamentul se numeste GRAVIOLA. Nu stiu daca se gaseste la noi in tara, dar un var de-al meu a fost in Anglia si in timpul chimioterapiei i-au dat si graviola, dar si dupa ce a terminat operatia la colon.
Mai cititi si voi despre medicamentul asta, eu am gasit numai informatii in limba engleza....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 12 ani)

Este o situatie f. buna[dupa mine] pentru ca ,ganglionii limfatici nu au fost afectati[N0],deci celulele canceroase nu au plecat mai departe,erau doar la nivelul tesutului afectat. De aceea, s-a decis ca nu este nevoie de tratament cu citostatice sau radioterapie,dupa. Multa sanatate sotiei,chiar daca a fost T4 se considera ca a fost indepartat tot tesutul bolnav si astfel pronosticul este f. bun.Respectand recomandarile medicului, controalele periodice, daca s-ar putea cu cat mai putin stres, multa dragoste din partea celor din jur, o imunitate buna...........va veti bucura de multi ani impreuna. Inca o data" Multa sanatate" !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ion411 (acum 12 ani)

Multumesc Adrienne,dragoste este cat cuprinde , crede-ma,nu-mi imaginez sa traiesc altfel adica ..... intelegi , mi-e si teama sa spun,asa am crezut si eu doar ca am vazut ca tu te pricepi la codurile alea si de aia am scris. Doctorul a spus ca a facut lavaj cu citostatice in zona operata si sotia a facut un tratament inainte cu antibiotice cand nu stia ce este , cand am aflat a cazut ca o bomba pe noi.Cand vorbesc de evolutie spun de fapt ca markerii luna trecuta au iesit bine si ultimul RMN de anul trecut arata ca totul e in limite normale.Doamne ajuta, multa sanatate Adrienne, multumesc de raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

horia35 (acum 11 ani)

Am gasit Graviola Vita Plus la Cluj-Napoca. Se iau cate 2-4 capsule pe zi si sunt 100 in cutie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 12 ani)

Sunt sigura ca esti bine informat in ceea ce priveste acest diagnostic. Asa suntem noi,cei care avem aceasta problema,zilnic umblam dupa informatii si tot apar intrebari la care cautam raspunsuri.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana Gorea (acum 11 ani)

Buna ziua.
De unde as putea sa cumpar si eu tratamentul cu Graviola Vita Plus pentru tatal meu care a fost depistat cu cancer colorectal. Dupa primele sedinte de chimioterapie se simte foarte rau...
Sper sa nu-l pierd.

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi daca puteti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Paula (acum 12 ani)

T se refera la dimensiunea tumorii, se apreciaza intre T1-T4, N se refera la implicarea ganglionilor, Mx inseamna ca nu se cunoaste existenta metastazelor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ion411 (acum 12 ani)

Multumesc de raspuns Paula, multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: