Oncologul a ales bine chimioterapia?

Cancer
Intrebare postata de alex23115731 cu 15 ani in urma

Pacientul este tatal meu, 71 ani. In urma unor investigatii, endoscopia si colonoscopia nu au aratat ceva negativ. Insa ecograful a vazut la ficat multe metastaze. Acel medic care a facut investigatiile presupune ca metastazele sunt plecate tot din ficat, deci cancerul primar este in ficat. Zona ramasa neinvestigata cu colonoscopul a ramas cecumul. Ei, oncologul sustine ca de aici pleaca metastazele la ficat, din zona cecum. Dar ulterioarele investigatii, tomograful a evidentiat un ficat ciuruit de metastaze, iar in lobul dr. superior o formatiune mai mare (cea banuita de primul medic investigator ca de acolo ar proveni metastazele), iar cecul nu prezinta ceva relevant(irelevant) in cliseu. Medicul oncolog mi-a spus ca in urma analizei cu marcherii tumorali, a reiesit prezenta celulelor canceroase in sistemul digestiv, cu presupunerea ca "plecarea" e de la cec. Din cauza afectiunilor cardiace, obezitatii si varstei, nu este binevenita interv. chirurgicala pt. a se vedea daca este ceva sau nu la cec, iar punctia(biopsia) la ficat e periculoasa deoarece tatal meu se trateaza cu trombostop. Si astfel s-a trecut la tratamentul cu XELODA, anicancerigen pt. colon si a metastazelor care pleaca de aici. Dar, tatal meu se afla intr-o stare inrautatita de la zi la zi din cauza ficatului - picioarele tot mai edemate, tot mai palid(anemie), fara vlaga - se deplaseaza f.greu, urina rosiatica precum coaja de potocala... Ori, de pe Net am aflat de NEXAVAR - anticancerigen specific cancerului hepatic, singurul care a dat rezultate(conform prospect). Am rugat oncologul sa-i prescrie Nexavar, insa nu a fost de acord, raspunzandu-mi ca metastazele pleaca de la cec, nu de la ficat. Tot oncologul mi-a spus ca Nexavarul, ca sa fie aprobat de CNAS spre tratament (16000 lei/ luna), necesita ex. histopatologic(!!!). --ca in Romania-- adica sa-i grabim moartea, ca sa-i dam medicamentul!!!
Iata ca in lipsa unui diagnostic incert, se trateaza "incertitudinea" si nu ceea ce este cert - tumorile din ficat, care de fapt acestea ii pun viata in pericol!!! Mai trist e ca medicul oncolog mi l-a dat acasa pe tatal meu cand deja a inceput sa arate neputinta in a se deplasa. Picioarele ii sunt foarte edemate, au inceput deja supuratii ale limfei prin piele. Scurtul si invariabilul raspuns al oncologului este ca va sfarsi prin insuf. hepatica sau cardiaca. Dar ca sa se implice, sa caute solutii... pauza!
Rog cateva raspunsuri competente, mai ales din partea medicilor specialisti.
Cu multumiri, Tiberiu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Elena991510 (acum 15 ani)

Buna ziua, nu am un raspuns de specialitate..
am citi ce ati scris si parerea mea e sa mai mergeti cu analizele si resultatele investigatiilor la alt medic oncolog, ca parerile difera.
Multa sanatate tatalui dumneavoastra si sa va ajute Dumnezeu sa gasiti un oncolog bun !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vlad26 (acum 15 ani)

Da, cred ca la spitalul Fundeni, de la unul dntre medicii cei mai buni din tara oncologi - puteti afla raspunsul exact. Mai ales ca forumulati problema cu atat de multe detalii si informatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iordache3116739 (acum 15 ani)

Am trecut si eu de curand cu tata prin asta si pot sa-ti spun ca medicii de la Fundeni sunt niste fiare.Nu te ajuta sa traiesti ci sa mori.Cat despre tratamentele naturopate am ajuns la concluzia ca sunt multi oameni care nu au constinta si profita de disperarea oamenilor.Exista insa si o fundatie care acorda ingrijire la domiciliu gratuit-Mobilmed-sunt adevarati oameni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

camelia130 (acum 15 ani)

Tiberiu,
Ce ciudat e ceea ce spui
Eu m-am intors de curand din SUA unde am avut o lupta grea cu cancerul sotului meu (pierduta, dar a mai castigat 15 luni de viata)
Numai biopsia recolatata din tumoare si examinarea ei la laboratorul histopatologic duce la un diagnostic 100% cert. nimic altceva (ecografii, RMN, markeri)
de ex. sotului meu ii aparuse o galma pe omoplat, i-au recoltat o proba biopsica din acea galma, au trimis-o la laborator care a aratat ca era facuta din celule renale (specifice rinichiului) Asa au stiut ca galma era metastaza osoasa a tumorii primare aflate in rinichi. Dupa ce ai un diagnostic sigur, incepe tratamentul specific acelei boli caci nu exista tratamente universale
Nu inteleg de unde vine teama asta teribila de recoltarea biopsiei (punctie sau recoltarea chirurgicala a unei bucati cu cat mai mare cu atat mai bine) Mi se pare ca este o fandacsie generala sau un folclor... Pai altfel cum???
Xelod?? Nexavar?? De ce o bajbaie atat?
Trebuie aflat neaparat care e tumoarea primara si tratat in consecinta. Numai biopsia, restul este ghici ghicitoarea..
Edemul vine din cate stiu de la malfunctia inimii (nu mai pompeaza suficient de viguros)
Sper ca am ajutat sa clarifici un pic... Citeste cat poti mai mult pe internet de ex www.cancer.gov al National Institute of Health din Bethesda, MD
Catalina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 13 ani)

imi pare foarte rau ce iti ramine e decat sa te rogi mama mea a facut acelasi tratament cu xeloda nu a durat decat 8 luni si adecedat dupa 8 ani cancerul de la sin a recidivat la ficat o data ajuns la ficat nu mai dureaza mult medici fac teste pe pacienti daca ai cancer esti condamnat la moarte inca nu au gasit leacul ne amagesc nu vreau sa te intristez asteaptate la ce e mai rau eu mam consolat cu ideea ca atrait 70 ani si sunt copi mici care nu au aceasta sansa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NEXVAR (acum 12 ani)

CUMPAR URGENT NEXAVAR,ROG SERIOZITATE,0732386858

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stefan (acum 9 ani)

cumpar medicamentul nexavar 200 pentru incepere tratament tatal meu, 2 - 3 luni pana la definitivare si aprobare dosar. am acte doveditoare care demonstreaza gravitatea situatiei. am dreptul sa incerc pana la capat.
ofer un pret onest si plata pe loc
multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DOK (acum 8 ani)

Sunt medic si va spun cu foarte multa sinceritate,niciodata nu a fost,nu este si nu va fi vindecat cancerul(orice forma si orice stadiu) cu chimioterapie sau radioterapie.Nimeni nu se va vindeca de cancer daca se va apropia de oncologie.De fapt nici nu ar trebui sa existe oncologia.Ceea ce fac oncologii colegi de cateva decenii este crima impotriva umanitatii.Milioane si miloane de oameni au murit de la chimio- si radioterapie.Mai vedem prin media asa cateodata cand apare o stire ca s-a vindecat de cancer,cu chimioterapie,ceea ce este doar o iluzie din partea industriei farmaceutice care invart miliarde de dolari ac***a posibilitatea de a finanta astfel de stiri. Dragi mei,statisticile arata ca 1din 3 vom avea cancer.Dar asta se intampla,saracii pacienti care se agata de orice speranta se duc la tratamente cu chimioterapie( care este finantat de stat cu miliarde de euro) dar fara nici un rezultat si niciodata nu va fi tras la raspundere medicul oncolog pentru viata pacientului. Coroana conduitei terapiei cancerului este dat de o dieta care daca este respectat cu strictete maxima orice bolnav de cancer cu toate formele si stadiile se poate vindeca 100%,si anume DIETA BUDWIG!!!!!!!!!.In ziua de azi toti suferim de lipsa de omega 3 pe care stramosi nostrii obtineau din acele plante care contin in abundenta.Mare atentie! depinde si in ce forma este administrat omega 3(nu cele sintetice farmaceutice). Cu cancer sa nu ne jucam! Multi aud de la prieteni,rude ,internet cum sa trateze cu terapii alternative cancerul.Nu va luati dupa ei pt ca aceasta maladie este foarte complex si greu de tratat iar timpul se scurge.Exista in Germania o clinica 3E Zentrum condus de chiar fostul elev a doamnei doctor Budwig unde multi pacienti de cancer s-au vindecat.Nu vreau sa fac reclama la clinica dar va zic de unul singur este foarte dificil de tratat boala cancer. Aceasta dieta nu numai cancerul vindeca ci si alte boli degenerative:artrite,alergii,astm,boala Crohn,candida albicans,fibroza cistica,depresie,diabet,endometrioza,epilepsia,eczeme,deficiente de factori de crestere,fibromialgia,boli ale inimii(angine si prevenire infart),HIV,infertilitate,inflamatii ale vezicii,intoleranta la lactoza,lupus,migrene ,mononucleoza,scleroza multipla,distrofii musculare,ulcer !, reumatisme,papiloma,psoriazis etc...Documentati-va!!! dar nu va lasati pacaliti de oncologie.!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11543075795 (acum 5 ani)

Foarte bine ca nu i-a prescris Nexavar, moare sigur. Este un stadiu de experienta. Pe tatal meu l-a omorat tocmai acest medicament. Nu am gasit pe NIMENI cu regresii,cel putin, prin acest medicament. De ce credeti ca sunt atatia care c***a?¿???, si eu am ,dar nu vreau să am pe nimeni pe constiinta. Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: