O mica intrebare,cer raspunsul unui doctor. raspuns medic

Cancer
Intrebare postata de Mishu. cu 11 ani in urma

Buna,acum ceva timp am facut o mica p***ae,fumatul. Am 13 ani aproape 14. Cand am inceput cred ca aveam 10 ani :-? cred,oricum a fost o p***ae. Si acum recent dupa aproximativ un an jumate cred am inceput sa le "pufai" iar,prima data am facut greseala de a trage in gat si nu in piept,pana le-am lasat. Asa si acum cand le-am luat din nou,100% trag in piept,dar am o mica problema,dupa ce trag simt o "furnicatura" in gat,cancer nu prea cred ca ar putea fi. Si mai nou ma cam doare gatul,dar doar cand inghit ma doare,posibil sa fie doar o raceala. Dar ca sa fiu mai sigur,este posibil sa fie cancer ? Totusi ma cam indoiesc pentru ca am o varsta cam frageda...
P.S: Daca imi lasati mesaje gen " Nu fuma ca nu e bine,sau..." vreau sa stiti ca eu nu fumez mai niciodata o tigara intreaga,deoarece stiu ca voi incepe la mai multe,asa ca ma limitez. Sper sa nu ma luati de prost,nu vreau sa par cine stie ce,dar psihicul meu e putin "alfel" decat a celorlalti,inteleg viata mult mai bine,si sa nu ma trateze nimeni ca pe un copil ce nu stie nimic !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Alina Daniela3 (acum 11 ani)

Ai cancer si trebuie neaparat sa lasi tigarile!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mishu (acum 11 ani)

Oh,frate crezi ca-s prost ? Astea nu-s simptome de cancer,si cred ca nu sti sa citesti :-s. "O mica intrebare,cer raspunsul unui doctor." Am vrut doar o parere. Nu-s prost, "Ai cancer si trebuie neaparat sa lasi tigarile!" Daca ai vazut anii mei ce?! Asta a fost o tentativa de a incerca sa ma sperii,sa ma faci sa inmoi,sa ma sperii "ba am cancer". Nu-s chiar atat de prost. Daca citeai tot,stiai ;).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina Daniela3 (acum 11 ani)

Ba esti destept incat sti sa citesti si printre randuri.
O sperietura nu te determina sa te lasi de fumat. Nu ai tu ambitie sa reusesti singur/ Si multi ani inainte - asta apropo de faptul ca mi-ai amintit varsta de 13 ani ;)))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Grisham (acum 11 ani)

Mitshu,

Pornesc de la faptul ca psihicul tau este putin “altfel” decit al celorlalti si ca intelegi viata mult mai bine.
Poti sa alegi sa fii propriul tau medic, fiind atent la raspunsul pe care il are corpul tau la fumat;
Sau poti sa neglijezi acest raspuns si sa obtii, ceva din ce este desenat pe pachetele de tigari.
Poti sa aduci profit trusturilor care produc si vind tigari si in citiva ani poti sa fumezi o masina, in alti citiva ani poti sa fumezi o casa, concedii, bunuri, etc…
In tot acest timp alaturi de cele enumerate, poti sa fumezi ceea ce este mai important- sanatatea ta.

Sau poti sa nu fumezi.

Poti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina Daniela3 (acum 11 ani)

O ruda de-a mea avea o vorba: "ma duc sa bat un cui cosciugului" = ma duc sa fumez o tigara.
Aaaa, continua tu cu tigarile si cand ajungi sa te intalnesti cu o fata o sa suferi caci iti miros mainile sau ai ajuns prea devreme la impotenta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Adina Anghelea MDr. Adina Anghelea este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

O felicit pe dna Alina Daniela3, pentru ca v-a dat raspunsul potrivit.
1/ sunteti foarte bine informat , stiti ca fumati, de la o varsta frageda si stiti ca fumatul duce la cancer pulmonar, si tot ce tine de gura,limba ,buze,laringe,etc.
2/ nu veti gasi un medic , care sa va spuna sa faceti in continuare ceea ce faceti, toti va vor spune sa lasati tigarile .
3/ ceea ce nu stiati este ca NU EXISTA O VARSTA A CANCERULUI.
Nu spun ca aveti cancer( aveti nevoie de un control pentru asta) dar riscul exista si trebuie sa preveniti boala .Gasiti alte metode de relaxare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

Anghitei Anduc Manuel (acum 10 ani)

va rog sa imi spuneti , in cazul in care inghiti o capusa din greseala , mancand ceva si nu iti dai seama .. si ea se depune in interior ce se intampla ? mori ? ce sentimente ai ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 9 ani)

Salut sunt andrei am 19ani0si am o problema. Mia aparut 3noduri in gat si nu stiu ce semnifica. Fumez de 2ani. Si ma gandeam sa nu fie cancer.... Raspuns va rog....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sebestyen wiliam (acum 9 ani)

am o intrebare am fost operat de circumcizie si vreau sa stiu cate zile mai trebuie sa ma pansez si cand pot face dus va multumesc . astept raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Party (acum 9 ani)

Salutare Mishule!
Uite ce prietene Grisham esti tu peste 10 ani, si din simplul motiv ca nai vrut sai dai dreptate la modul cum ti-a explicat-o.
Insa daca vrei sa vezi ce fel mirpase o soba umana te rog sa incerci urmatorul lucru: nu fuma deloc de dimineatza si roaga roago pe p fata care fumeaza sa se apropie de tn, sa te sarute si apoi sa imi lasi coment sa imi spui ce fel a fost experienta.
Si inca una ....trage un fum din tigara dar fara sal tragi in tn ci tinel in gura apoi ia un servetel nazal si sulfa fumul prin el . (Ce vei vedea acolo e doar 1fum) si appi gandestete de cand fumezi tu !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: