Nu stiu ce sa cred....

Cancer
Intrebare postata de minodora127877 cu 15 ani in urma

Buna ziua. am 21 de ani si bunica mea este bolnava ( 73 ani ). ea a fost operata acum 3 ani de cancer la intestinul gros. imi pare rau ca nu stiu exact cum se numeste pentru ca nimeni nu imi zice. cand intreb exact de ce s-a operat bunica mea imi rasp: cancer la intestinul gros. dupa operatie doctorul i-a spus mamei mele ca operatia este reusita si sa asteptam acum ca bunica mea sa moara de batranete. era foarte slabita cand a iesit din operatie. cu timpul isi revenise: incepuse sa ia in greutate dar ne suna mereu si ne spunea ca operatia de la burta ii curge si ii ies atele. mama ii spunea ca este normal, ca i se elimina puroiul ( mama se gandea la vorbele doctorului ca operatia este reusuta ). cu timpul bunica mea a scos foarte multe ate si purta un brau la burta ca sa nu isi pateze haineledin cauza poroului . operatia i se inchisese. acum o saptamana bunica mea cazuse la pat, burta i se intarise, deabia mai vorbea, voma si avea niste dureri la burta ( cat de cat suportabile ), pielea o manca si nasul la fel, avea si temperatura. bunica mea o sunase pe matusa mea care sta cu ea in sat sa vina la ea ca ii este rau. matusa mea este asistenta la dispensarul din sat. matusa a luat-o si a dus-o la dispensar sa o vada doctorul. doctorul cand a vazut i-a spus bunici mele sa se duca acasa si sa stea linistita in pat. bineinteles ca a mintit-o. doctorul i-a spus matusii mele sa mearga cu ea la oras ca sa o vada un oncolog sa-i poata da morfina.
am fost cu ea la oras dar doctorul de la spitalul judetean era plecat la o sedinta in franta si un alt doctor era plecat din oras. am plecat inapoi la sat si a doua zi matusa mea s-a dus inapoi la oras si a venit cu morfina. ( nu stiu cum si in ce fel). ii face doua injectii cu morfina pe zi: una dimineata si una seara. eu am intrebat-o pe matusa mea de ce ii da morfina ca nu are dureri mari dar ea imi spunea sa tac ca eu nu stiu nimic ca bunica mea este foarte bolnava si ca nu mai are de trai mai mult de o luna pentru ca nu o sa mai aibe putere in oase, in muschi si ca o sa-si verse organele din ea. ieri am fost la bunica mea sa stau cu ea. ia fost putin rau, era ametita cred ca de la morfina, o manca tare nasul si pielea, a mancat putin ( doua fripturi de pui pe gratar ) dupa care a baut o cana de compot de gutui. dupa ce a mancat a mai stat putin intinsa si a inceput sa vomite numai apa. seara am pus din nou masa si a mancat si nu i-am mai dat sa bea compot, i-am dat sa bea apa ( trebuia sa ii dau ceva rece ca avea mereu gura uscata si ii era sete). dupa ce a mancat a venit matusa mea care i-a facut injectia cu morfina ( ii mai facuse una dimineata). am facut patul si i-am zis sa-i fac o frectie. i-am facut pe spate, am tras-o bine, imi spunea ca ii face bine frectia, i-am facut si pe fata, pe la burta ii dadeam usor cu mana, am tras-o la picioare si la calcai. s-a culcat. vreau sa va zic ca am stat toata noaptea si am pazit-o ( imi era foarte frica si imi este in continuare) noaptea pe la 2 s-a trezit sa se duca la baie (sa faca treaba mica ca treaba mare nu a mai facut de 3 zile). am vrut sa o ajut sa se ridice si ea mi-a zis ca poate si singura. mergeam pe langa ea si imi spunea ca ce bine i-a fost frectia....dimineata pe la 6:30 ne-am trezit. vreau sa ma zic ca era foarte vioaie, ochii i se deschise ca la un om normal, era rosie putin in obraji, mi-a zis ca nu ii este rau, a mancat 2 oua fierte si o bucatica de branza ( foarte putin sarata), a facut ea patul si s-a imbracat. a iesit putin afara ( 1 min ) sa ia o gura de aer. parca inviase eram foarte bucuroasa. pe la 8 venise si matusa mea si i-am spus ca se simte mai bine si ca sa nu ii mai dea morfina. m-am ales cu acelasi raspuns: nu e treaba ta.
In primul rand va rog sa ma iertati ca am povestit ca un copil de clasa 7-a dar nu stiu cum altfel sa ma pronunt.
In al doilea rand: va rog sa-mi spuneti daca matusa mea procedeaza corect ca ii face injectii cu morfina? este asa grav bolnava bunica mea? chiar mai are de trait o luna? cu timpul o sa sufere, sa verse organele? as putea sa-i dau calciu eurovita? oare bunica mea are metastaza? nu exista alte remedii pentru ea?
V-am pus intrebarile astea pentru ca eu nu o vad ca pe o persoana care mai are o luna de trait. traiesc cu speranta ca se va face bine si va putea sa mearga si la nunta mea care este in septembrie si care sunt ultima nepoata care mai trebuie sa mearga. va rog sa ma ajutati ca nu am pe cine sa intreb. va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Multa sanatate bunicii tale !!! dar singurele care-ti poate raspunde la toate intrebarile tale sunt mama si matusa, care sigur stiu despre ce este vorba,dar poate ca ,vor sa te protejeze....in primul rand trebuie vazut care a fost diagnosticul pus dupa operatie si analiza histopatologica a tumorii extirpate. Deci in ce stadiu a fost cancerul..de la std. 1 pana la std. 4. Apoi daca au fost afectati ganglionii limfatici si daca au fost scosi si acestia ,in timpul operatiei. Daca s-au gasit metastaze la distanta....In functie de acest rezultat, se face tratament chimoterapeutic si radioterapeutic....Trebuia luata ,dupa operatie, in evidenta la serviciul de oncologie, facute controale periodice, din 3 in 3 luni, in primii trei ani, apoi la 4 luni ,in al 4-lea an ,apoi la 6 luni, in al 5-lea an, chiar daca s-ar fi simtit ff. bine. Aceste controale trebuiau sa fie : ecografii abdominale, cum am zis, la 3 luni, radiografie la plamani, o data pe an, trebuia sa fi consumat antioxidante, vitamine, minerale,detoxifiante si imunostimulente,etc. Tinut regim fara carne, decat ff. putina de pui si peste, fara prajeli, tocaturi, grasimi,etc.Cancerul la colon metastazeaza in ficat, oase si alte parti. Daca i s-a recomandat morfina....inseamna ca de asta are nevoie, probabil li s-a zis rudelor....poate daca facea toate aceste controale,in mod regulat, s-ar fi descoperit mai din vreme anumite probleme si sa se intervina,mai din timp. Imi pare rau ca o spun si sper sa nu se supere cineva pe mine...dar la sat mai este inca conceptia ca, daca ai cancer...de orice natura, nu-i nevoie sa mai lupti ca oricum .....total gresit in zilele noastre. Iti doresc din tot sufletul sa ajunga bunica pana la nunta ta si sa fii fericita. Numai bine !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuga133920 (acum 15 ani)

draga mea loly m-ai facut sa plang!mama mea a murit acum un an si 2 luni la doar 49 de ani de cancer malin,de piele.toata partea ei dreapta era carne vie dar nu se plangea prea mult.lua si ea morfina dar foarte rar.toate astea le stiu de la frati mei pt ca eu nu am avut curajul sa ma uit la pielea ei,si nici nu am fost prea aproape de ea,pt ca sunt in franta.eu i-am trimis doua citostatice care nu se gaseau in tara dar nu a mai apucat sa faca decat una.am aflat doar mai tarziu ca citostaticele alea erau doar sa ii mai prelungeasca viata inca o luna.nu stiu de ce ti-am scris toate astea?poate pt ca vad cat de mult o iubesti pe bunica ta:asa cum o iubesc eu pe mama mea chiar daca nu mai e printre noi si nu am crezut ca vreodata are sa plece.nu incetez sa imi spun in fiecare zi ca mai bine ca a plecat pt ca nu mi sufera ..........dar ma mint pe mine insumi!!iarta-ma!!!!cred ca simteam nevoia sa vorbesc!!!ii doresc multa multa sanatate bunici tale!!dute si spunei matusi tale ca e bunica ta ca o iubesti si ai tot dreptul sa sti si tu tot ce se intampla cu ea!!sanatate si Casa de piatra!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana313125038 (acum 15 ani)

Va puteti adresa pentru consult si investigatiile necesare dr. Leonard David, medic primar chirurgie generala de la Institutul Clinic Fundeni - 0748220071.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona (acum 8 ani)

Nu este normal sa i dea morfina decit cind are dureri ff mari si a indicatia doctorului, morfina scurteaza viata!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: