Imi mai creste parul dupa interventia cu Gamma Knife?

Cancer
Intrebare postata de Cristina Andreea cu 3 saptamani in urma

În 2017 am fost diagnosticata cu un meningiom parietal drept de dimensiunea 7 cm. Am fost operata de domnul Doctor Prof. Poeata Ion la spitalul Nicolae Oblu, Iași. Operația a fost ok, a extirpato în totalitate, dar în 2021 a recidivat, iar acum în 2024 am început procedurile cu Gamma Knife. Le-am făcut, nu am avut nimic în timpul acela, am făcut câte 46 minute timp de 5 zile, dar după 2 săptămâni a început sa îmi cada parul foarte tare pana am rămas cu chelie de aproximativ 12 cm în moalele capului( acolo unde a radiat). Întrebarea mea este dacă îmi va mai creste parul înapoi? Sunt tânără, am 32 de ani și faptul ca ma vad în situația asta ma deprima. A-ți trecut careva prin aceeași situație?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 3 saptamani)

Buna ziua,

De obicei, caderea parului dupa radioterapie (inclusiv interventia cu Gamma Knife) este temporara. Celulele foliculilor de par sunt sensibile la radiatii, dar majoritatea dintre ele se recupereaza si pot produce din nou par odata ce radioterapia se incheie. Poate dura cateva luni dupa ce tratamentul se incheie pana cand parul incepe sa creasca din nou.

Viteza, textura si chiar culoarea parului pot fi diferite de ceea ce ati experimentat in trecut. De exemplu, daca parul vostru era drept, s-ar putea sa creasca inapoi ondulat sau invers. De asemenea, parul care creste inapoi ar putea fi mai subtire sau mai gros decat inainte.

Pentru a calma ingrijorarile dumneavoastra si a obtine sfatul cel mai adecvat situatiei dumneavoastra specifice, cel mai bine ar fi sa discutati aceste preocupari cu doctorul dumneavoastra sau cu un dermatolog.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Cancer/in-ce-consta-radioterapia-reactii-adverse-si-tipuri_18049
sfatulmedicului.ro/Ingrijirea-parului/alopecia-caderea-parului-chelia-sau-calvitia_1378

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: