ESTE POSIBIL SA AIBE METASTAZA OSOASA? raspuns medic

Cancer Osteodistrofie renala
Intrebare postata de simona.maria cu 12 ani in urma

Buna ziua,

Matusa mea are 44ani si face dializa, iar de o bucata buna de timp se plange de dureri mari ale picioarelor, azi dimineata am gasit-o plangand, a zis ca durerea creste pe zi ce trece si devine insuportabila, nu se poate odihnii noaptea din cauza durerii, iar temperatura variaza de la o extrema la alta, cand sunt foarte calde cand sunt foarte reci, am zis ca poate e de la dializa, i-am facut o perioada de timp masaj cu tot felul de alifii, degeaba, de curand a facut radiografie la picioare si medicul ia zis ca are pete pe oase, cele mai afectate zone sunt calcaiele si genunchii care acum eu ii vad si c-am deformati, analizele sunt urmatoarele:
BIOCHIMIE
-Rezerva alcaina 21mEq/ICO2, Acid uric seric 4,9mg/dl,
-Alaninaminotransferaza (GPT/ALAT/ALT) 8U/L,
-Aspartataminostransferaza (GOT/ASAT/AST) 12U/L,
-Calciu seric 11,5mg/dL, Colesterol total 242mg/dL,
-Creatinina serica 8,54mg/dL,
-Fosfor seric 5,7mg/dL,
-Potasiu seric 5,4mmo/L,
-Sideremie 90microg/dl,
-Sodiu seric 151mmol/L,
-Trigliceride 138 mg/dL,
-Urea 112 mg/dL,
-Glucoza serica 86 mg/dL;
HEMATOLOGIE (Hemograma cu formula leucocitara Hb, Ht si indicii):
-Numar leucocite 5,97 mii/uL,
- Numar eritrocite 3,86 mil./uL,
-Hemoglobina 12g/dL,
-Hematocrit 36,7%,
-Volum eritrocitar mediu 95,1 fL,
-Hemoglobina eritrocitara medie 31,6 pg/cell,
-Concentratie medie a Hb/eritrocit 33,2 g/dL,
-Largimea distributiei eritrocitare 13,8%,
-Numar trombocite 180mii/uL,
-Volum trombocitar mediu 11,4fL,
-Largimea distributiei trombocitare 13,6%,
-Neutrofil 54,4%, Neutrofil 3,25 mii/uL,
- Limfocit 31,5%, Limfocit 1,88mii/uL,
-Monocit 8,7%, Monocit 0,52mii/uL,
-Eozinofil 4,9%, Eozinofil 0,29mii/uL,
-Bazofil 0,5%,Bazofil 0,03mii/uL;
IMUNOCHIMIE
-Electrochemiluminiscenta 235pg/mL.

Tot medicul ia spus ca se poate unge cu o mie de alifii nu ii va trece oricum, petele pe oase nu se vindeca cu unguent, de curand a facut si o entorsa la priciorul stang si l-a avut in gips 2 saptamani.

VA ROG DIN SUFLET SA IMI SPUNETI DACA ARE METASTAZA OSOASA SI CE SANSE SUNT DE VINDECARE FIINDCA MEDICII NU II SPUN NIMIC. IAU SPUS CA TREBUIE SA IA NISTE PASTILE CE VALOREAZA APROX 2000RON CUTIA, IMI CER SCUZE CA NU AM RETIUNT NUMELE DAR AM SA POSTEZ SI DENUMIREA MEDICAMENTULUI RECOMANDAT INDATA CE SE TREZESTE MATUSA MEA.
Acum indiferent cat de grava ar fi situatia as vrea sa stiu adevarul si ce as putea sa fac sa o ajut, ma ingrozeste zilnic cum vad ca ia o sacosa de pastile care mai de care pentru diferite probleme, tensiune, junghiuri, hemoroizi, ulcer duodenal, etc.

Multumesc si va doresc Multa Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Desi teoretic va puteti gandi si la o astfel de posibilitate, mult mai probabil matusa dvs sufera de ceea ce se numeste osteodistrofie renala, la care se adauga polineuropatia periferica uremica (ambele complicatii ale bolii cronice de rinichi). Solutia cea mai eficienta este transplantul renal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

simona.maria (acum 12 ani)

Multumesc foarte mult pentru raspunsul promt, am vb mai devreme cu ea si i-am zis ca voi merge luni dimineata la doctor sa vb cu el poate mie imi va spune mai multe, tratamentul cu cinacalcet este cel pe care i l-a recomandat medicul.

PASTE FERICIT!
MULTA SANATATE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

buna seara (acum 12 ani)

Nu trebuie sa fie de la metastaza, tinand cont cate medicamente ia pacientul. Daca pacientul are probleme cu rinichii inseamna ca exista oricum o preoblema la eliminarea anumitor substante si atunci corpul le depune in oase. In plus in substantele folosite la dializa sunt multe substante straine corpului - printre care aluminiu si acesta se depune si el pe unde poate (des la creier = alzheimer).
Pentru aceste dureri de oase si depuneri va recomand sa mergeti cat mai repede la un medic homeopat bun (Dr. Ioan Dumitrescu sau Ileana Rindasu sau la Fundatia Similimum in Bucuresti, Dr. Jurj in Timisoara sau R: Receanu in Iasi). Remediile homeopate au puterea de a schimba aceste lucruri si de a ajuta imediat sau foarte rapid. Nu dati banii pe acele pastile, sunt cu siguranta inutile, cu acei bani se poate trata toata viata la un medic homeopat. Un remediu homeopat costa numai 6 lei si este de mii de ori mai efectiv decat orice substante chimice si nici nu au efecte secundare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona.maria (acum 12 ani)

multumesc mult pentru sugestii si raspunsuri...am sa ii comunic toate acestea matusii mele si sper sa ia o decizie cat mai repede in aceasta privinta. va doresc multa sanatate!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paula andrica (acum 11 ani)

Buna ziua.
Sora mea are probleme cu rinichii de ani de zile. Acum face tratament cu Extract de Asparagus si Graviola Vita Plus de vre-o 3 luni si nu se mai plange de dureri.
Medicamentele astea sunt bune pentru rinichi bolnaviciosi, care nu filtreaza bine, care fac pietre, etc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: