E posibil sa fie cancer de san? raspuns medic

Cancer
Intrebare postata de nita.io cu 12 ani in urma

Buna ziua.Ma numesc Ioana si am o intrebare...De aproximativ 1 saptamana am descoperit la ambii sani,pe partile laterale ca niste noduli,care dor .O perioada m-au durut mai rau,iar acum sunt tari la palpare.Nu stiu ce sa fac.Am programare la ecografie zilele urmatoare.E posibil sa fie cancer?Mentionez ca am alaptat 1 an, dupa care am luat medicamente pt incetarea lactatiei,dar daca strang de san ,tot mai ies firicele de lapte.Acum copilul are 3 ani.Ce ma sfatuiti sa fac/Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

laura (acum 12 ani)

Eu nu cred sa fie ceva grav..posibil o dereglare hormonala,e bine ca mergeti sa faceti o ecografie,ca sa va lamuriti..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

pentru un diagnostic corect trebuie sa va prezentati la medicul de familie, si in functie de consultul acestuia veti fi indrumata catre o specialitate anume. acesti ''noduli'' ziceti ca sunt in partile laterale...ati putea spune ca sunt in axila? sunt ca niste ganglioni?
alte simptome mai aveti? dureri/sa va apara ceva pe piele/ infectii, etc. urmati vreun tratament cu vreun medicament?

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

nita.io (acum 12 ani)

Multumesc domnule doctor pentru raspuns!Nodulii nu sunt in axila ,sunt chiar pe san in partea exterioara.Nu iau nicun medicament sau tratament si nicio infectie pe piele sau alte simptome.Doar ca ma dor la palpare si sunt foarte tari.Ma gandesc ca este posibil sa fie dereglari hormonale deoarece glanda tiroida este foarte maritadecand am nascut.O ecografie amanuntita ar ajuta la un diagnostic?

Va multumesc foarte mult si astept raspunsul dumneavoastra!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 12 ani)

Mai mult ca sigur nu este cancer de san. Nodulii durerosi si la ambii sani nu inseamna cancer. Este o dereglare hormonala care se va remedia cu tratament. Medicul de familie te va indruma catre specialist. Ar fi bine daca acesta ar fi endocrinolog deoarece trebuie facut dozaful hormonal corespunzator. Daca iei un alt tratament hormonal recomandat de med de familie sau de ginecolog, nu se mai poate face dozaful hormonal. Nu te speria, problema se rezolva cu tratament adecvat. Cancerul nu doare decat ...., PREZENTA DURERII LA SAN ARATA O INFLAMATIE. Exista ununguent foarte eficient in incetarea lactatiei/scurgerii mamelonare si reducerea inflamatiei numit Mameldin, altul Mastoprofen, dar asteapta sa vezi ce spune dr. Eu am avut noduli mastozici si scurgere mamelonara si s-a rezolvat cu tratament si unguente.
Un sfat: Nu mai incerca sa vezi daca curge ceva din sani. ESTE INTERZIS SA INCERCI, SA STORCI SANUL, SA-L STRANGI. Facand asta stimulezi curgerea, secretia, provoci glanda mamara sa produca lapte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna seara,

din raspunsul dumneavoastra, dupa cum a scris si Pena, trebuie sa va prezentati la medicul de familie si in functie de consultul acestuia veti primi o trimitere catre o specialitate anume, cel mai probabil spre endocrinologie, cu atat mai mult ca ziceti ca aveti si tiroida marita de volum. la medicul endocrinolog se vor face mai multe investigatii si dozari hormonale, si intradevar este putin probabil sa fie vorba despre cancer la san.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nita.io (acum 12 ani)

VA multumesc foarte mult pt raspunsuri.Ma voi duce chiar maine la medicul de familie.Ma repet,este utila o ecografie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna seara,

sunt de parere ca mai intai trebuie sa fiti consultata de medicul endocrinolog si apoi in functie de consultul acestuia vor fi stabilite ce analize si ce investigatii trebuiesc facute.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nita.io (acum 12 ani)

Va multumesc.VA voi tine la curent cu investigatiile,daca nu deranjez.O seara buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

cu siguranta nu deranjati. asteptam vesti bune

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Timeea (acum 10 ani)

Buna seara! Eu am fost operata de nodul la san, la 17 ani, medicul spunand ca e pe baza hormonala. Acum am 22 de ani, iar nodulii au reaparut, nu mai este unul , ci sunt mai multi la amandoi sani. Am luat pastile anticonceptionale pt reglare, dar mi-a fost rau si am renuntat. Ce este de facut? Dureri nu am decat foarte rar, iar nodulii tot cresc. Ii simt la palpare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: