Dureri ale membrului superior post mastectomie

Cancer
Intrebare postata de Tudor21 cu 13 ani in urma

Cum se poate explica durerea de la nivelul intregului brat dupa o mastectomie totala la patru luni dupa interventia chirurgicala. durere inseamna o senzatie permanenta de constrictie la limita suportabilului si junghi osos continuu (zi si noapte) pe toata lungimea bratului, pana in degete. mentionez ca nu cedeaza la nici un calmant sau antiiinflamator. stiti ce se poate face in astfel de situatii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Iuli (acum 13 ani)

Consultati-va medicul oncolog cat mai curand. O anumita durere la nivelul bratului respectiv este normala, dar din cate stiu ar fi trebuit sa cedeze in 4 luni... Consultati medicul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tudor21 (acum 13 ani)

multumesc, Iuli. m-am adresat si oncologului care m-a trimis la chirurg, chirurgul declara ca asa se intampla unor persoane si ca poate dura pana la 6-8 luni. m-am gandit si la metastaza osoasa, dar vmarcarii tumorali sunt in limite normale. poate chirurgul nu poate recunoaste ca a sectionat nervi si as fi vrut sa stiu daca aceasta este simptomatologia intr-o astfel de eventualitate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Metastaza osoasa nu cred ca este. Intr-adevar se intampla asa, insa perioada mi se pare putin cam lunga. Cereti opinia unui al doilea medic (chirurg) daca nu sunteti convins ca acesta a spus adevarul.
Nu cred ca aveti motive grave de ingrijorare, dar este mai bine sa investigati decat sa fie ceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nanaiulia (acum 13 ani)

nu cumva ai facut ceva efort cu mana ?si eu sunt operata si ma doare mana cand o fortez mai tare.dar ar fi bine daca ai face o scintigrafie osoasa .in urma acestei analize se va vedea daca ai ceva probleme la sistemul osos.si mult curaj ca nu vom muri asa de repede de parsiva asta de boala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tudor21 (acum 13 ani)

multumesc Iuli și nanaiulia. cred totusi ca e vorba despre sectiune de nerv. multa sanatate tuturor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aura (acum 9 ani)

sunt operata de 6 luni si am aceiasi problema ca a dumneavoastra.Pe langa durerea constanta (zi si noapte) pe toata lungimea bratului, pana in degete, nu pot redica bratul lateral.Atunci cand incerc sa-l ridic , simnt o durere ca de nerv si mi se inmoaie mana. Cum a-ti rezolvat dumneavoastra problema?Medicul chirurg ma trimis la ortoped. Eu ma gandeam sa fac un CT la brat.Eu cred ca toata durerea se trage de la umar,ori mi-a sectionat un nerv, tendon s-au cand ma ridicart dupa masa de operatie mi-a dislocat umarul. Nu stiu cum sa procedez.Mana nu mi-am fortat-o , nu am ridicat , am facut exerciti cu ia.Daca aveti vreo sugestie cum sa rezolv problema m-ati ajuta enorm.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: