De la lipom la cancer si acum nodul limfatic?

Cancer
Intrebare postata de Flavius.G cu 5 luni in urma

Buna ziua. Traiesc in Danemarca de 3 ani si de aproximativ o lună mi.a apărut o umflatura pe bratul stâng lângă cot.La câteva zile de la aparitia ei am fost la medicul de familie care mi.a făcut I programare la spital pt mai multe investigații.( mi.a spus ca urmează sa mi se facă o raza și un rmn). La acel spital m.a vazut un medix chirurg care la prima vedere a spus ca e un lipom și mi.a făcut din nou o programare pt rmn și raza.La o săptămână după ce am făcut rmn.ul am primit un telefon de la spital și am fost anunțat de probabilitatea de a avea o cancer și mi.au spus ca vor trimite rezultatele investigației unui alt spital pt a fi studiata la o conferință. După 2 săptămâni am fost chemat la spitalul respectiv unde am fost văzut din nou de un chirurg pt câteva minute și mi.a spus ca nu a fost 0us în discuție cazul meu și trebuie sa mai astept pt un răspuns.(daca e grav sau dnun 8ele din urma după câteva zile am fost sunat și mi s.a spus ca nu e cancer și e un ganglion limfatic și ca trebuie sa astept ca voi fi contactat de secția de chirurgie plastica pt operatie.Intrebarea mea e vi se pare normal cum au procedat medicii? Sunt eu patanoic dar mi se pare superficial modul lor de a aborda situația..plus usurinta cu care m.au anunțat ca e posibil cancer..Va dați seama.prin ce stres trec,voi ce spuneți ar trebui sa mai cer o părere? E normal.sa ma opereze asa? Eu cred ca ar trebui neaparat și o biopsie(ei au amintit ceva dar vag).Îmi este teama,nu știu ce sa fac,sama întorc în tara? Ce spuneți?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 5 luni)

Buna ziua,

Lipomul este un tip de tumora benigna care se formeaza din grasime. In general, nu prezinta un pericol major pentru sanatate si tratamentul consta in indepartarea chirurgicala a lipomului daca acesta provoaca disconfort sau devine mare.

Din informatiile pe care le-ai furnizat, pare ca exista unele confuzii in diagnosticul tau. Este dificil de spus de ce s-a intamplat asta fara a avea mai multe detalii. Poate fi o eroare in interpretarea rezultatelor initiale sau o neclaritate in comunicarea intre medici.

In orice caz, este intotdeauna recomandat sa mai consulti un medic, pentru a obtine o opinie suplimentara in legatura cu situatia ta.

Intoarcerea in tara este o optiune personala pe care ar trebui sa o discuti cu un medic si sa o iei in considerare in functie de situatia ta individuala.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Chirurgie-estetica/lipomul_972

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: