Cancer colon?

Cancer de colon
Intrebare postata de AL cu 2 ani in urma

Buna ziua, Am 26 de ani si probleme mele au aparut de aproximativ o luna. In luna ianuarie am fost extrem de strersata - nopti nedormite si o stare permananenta de anxietate ajungand la urgenta de 3 ori. La sfarsitul lunii am inceput sa am dureri pelvine asa ca am fost la un consult gineologic iar in urma unei ecografii mi s a pus diagnosticul de boala inflamatorie pelvina si mi s a dat tratament cu supozitoare cu paracetamol si diclofenac pe crae le am luat 2 zile ( 4 supozitoare). Am inceput sa am scaune creionate si rectoragii din cauza unui hemoroid extern. Durerea pelvina a incetat in momentul in care mi a venit menstruatia, insa mi am facut o programare la gastro pentru probleme cu scaunul. Mi s a recomandat o colonoscopie deoarece am mentionat ca bunica mea a avut cancer de colon ( la 75 de ani) plus tratament cu normix pe care nu l am luat deoare cred am avut o alergie intrucat mi au aparut pete rosii pe ambele maini. A doua zi am avut scaun normal, urmat doar de scaune moi. Nu mai puteam dormi noaptea de frica unui cancer de colon, si am inceput sa am dureri si bolboroseli puternice in zona stomacului. Am schimbat colonoscopia in endoscopie si mi a fost gasita o gastrita antrala si mi s a dat regim alimentar si tratament cu nexium. Am mancat brocoli fiert si pipet de pui la gratar si de atunci au aparut bolboroselile in intesine ( incepand din zona cecului). M am speriat foarte rau si am decis sa vin sa stau o perioada la parintii mei pentru a avea un regim alimentar mai ok. Am ajuns sa nu mai pot dormi noptile ( de 2 luni nu cred ca am avut o noapte in care sa dorm mai mult de 5-6 ore), am slabit 2 kg cu toate ca mananc destul de ok. Intr-o zi am observat scaun cu mucus si sange si am dus a doua zi la analiza unde rezuktatul a iesit pozitiv. M am porogramat din nou la o colonoscopie fiind foarte speriata rezuktatul fiind urmatorul:
- sigmoid stenoza la 30 de cm de anus - mucoasa normala - nu se poate avansa in siguranta aparatul
- amp**a rectala cu dialatii venoase de 2-3 mm.
Mi s a recomandat un RMN pelvis, dr asigurandu ma ca nu se pune probleme de cancer de colon la varsta mea, dar ca am colon nu stiu cum imbarligat.
Scaunele moi continua si sunt destul de voluminoase ( un singur scaun pe zi maxim 2) si prezentand alimente nediferate complet.
Sunt foarte speriata si am innebunit pe toata lumea cu problema mea. Toata lumea imi spune ca nu am cum sa am cancer de colon si ca totul pleaca din mintea mea, insa nu pot intelege de ce am avut scaune cu mucus si sange iar digestia mea nu este ok. SImt numai borboroseli in intestine, de parca ar fi umplute cu apa si sapun ( exact aceasta este senzatia pe care o am). Stiu ca sunt foatrte anxioasa, sunt asa de aproximativ 4 ani, insa nu am avut niciodata probleme cu digestia, era singurul capitol la care am stat mereu bine.
Ma puteti ajuta cu un sfat? Ce alte investigatii as mai putea face pentru a afla daca am vreo probleme sau nu? Dureri abdominale nu am avut. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Admin SfatulMedicului (acum 2 ani)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/dureri-care-ascund-boli-in-cavitatea-toracica-si-abdominala_14954

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LAURA (acum 11 luni)

Bună. Cum esti acum? Ai aflat un diagnostic? Am simptome asemănătoare, miercuri am colonoscopie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Criss (acum 5 luni)

Hello, ai aflat raspunsul, am aceleasi simptome

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: