Bruxism - Intrebari frecvente referitoare la scrasnirea dintilor (bruxism)

Bruxism Intoleranta la fructoza
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Desi port gutiera de mai multi ani.procesul de deteriorare al danturii continua.Observ cu regret ca dintii mei,,sanatosi,, devin tot mai mici si subtiati.Astept solutii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Adesea noaptea visez ca scrasnesc din dinti,un anumit nu mi-am dat seama ca este real dar intr-o noapte mam trezit si am realizat ca maxilarele mele ereu incordate.Acum am aflat ca aceasta afectiune se numeste bruxism,incerc cat pot noaptea sa nu apropii dintii unii de altii,dar in timpul somnului nu prea pot controla contractia muschilor faciali.Nu sunt asa grav afectata dar vreau sa stiu o metoda de a stopa definitiv aceasta afectiune.ASTEPT RASPUNS

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

beatrice45120883 (acum 15 ani)

Am aflat de curand ca sufar de bruxism si am hotarat sa-mi fac o gutiera pt a ameliora macar consecintele pe viitor dar nu gasesc niciunde un suport pt aceste gutiere.medicul dentist mi-a spus ca tehniciana care le face nu are nimic de acest gen.Nu stiu cum altfel as putea s-o tin.Am cautat si pe net dar nu gasesc nimic.Are cineva vreo solutie?Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna seara de cateva seri fetita mea in varsta de nici 5 ani scarnceste foarte puternic din dintisori..ce se poate face??e o chestie de moment sau asa va face toata viata??Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

eu am 23 de ani si recent m-am dus la doctor pentru ca simplul trosnit s-a transformat intr-o problema mult mai grava: acum nu mai pot deschide gura la capacitate maxima..si cand o deschid se observa o mica deviatie spre stanga..plus durerile de cap,gat,ureche si mandibula din fiecare dimineata..am gutioera si o port..dar as vrea sa stiu daca asta va rezolva problema articulatiei mele...deja nu mai e vorba despre dinti..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 14 ani)

Am o fetita de 13 ani si de ceva timp scrasneste noaptea din dinti .Dantura este fara carii ,dintii sunt corect pozitionati si totusi sunt speriata de aceasta problema a ei .
Trebuie totusi sa va spun ca este o fire perfectionista ,ca dovada ca ,pe langa faptul ca invata foarte bine a vrut sa slabeasca si in cateva luni a ajuns de la 43 kg. la 31 kg.Am fost la medicul de familie inca de la inceput cu ea si i-am facut toate analizele inclusiv la glanda tiroida si de hepatite B si C . Toate i-au iesit bine ,i-am administrat caciu ,fier preventiv .Acum o "urmarim "cu mancatul ,intr-un cuvant ea este bine se joaca ,a luat putin si in greutate,da randament la scoala cu invatatul ,totusi a ramas aceasta problema cu scrasnitul din dinti noaptea...ce sfat imi dati sa merg si la un stomatolog ? Sau ce sa fac? Multumesc anticipat .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anita (acum 14 ani)

Am 21 de ani si scrasnesc din dinti de cand ma stiu. Parintii mei mi-au facut o serie de analize inca de cand eram foarte mica...3-4 anisori... La un moment dat una din doctorite (neurolog pediatru) a intrebat daca am auzit vreodata pe cineva facand asa. Raspunsul: tata. In momentul ala dna doctor i-a invitat pe parintii mei afara din cabinet ca nu are ce sa imi faca pentru ca este ereditar. De curand, de vreo 2 saptamani, port gutiera, dar nu sunt prea multumita de ea. Medicul stomatolog (care sufera de aceasi boala ca mine) mi-a spus ca nu exista altceva decat aceasta gutiera care ma poate ajuta. Problema mea acum este ca ma trezesc obosita...am impresia ca ma lupt noaptea cu gutiera ;)). Daca stie cineva ce altceva as putea face astept raspuns. va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ramona (acum 14 ani)

Am 26 de ani si de dou ani scrasnesc din dinti atata de tare incat ,ma doare maxilarul de ma innebuneste,credetima ca am fost la toti medicii posibili din Cluj Napoca care mi-au prescris fel de fel de tratamente pentru relaxarea mandibulei,Midocalm ,relaxant muscular,pe urma antiinflamatoare,pana mi-am distrus stomacul,am o gutiera care imi este amplasata pe cerul gurii,dar nimic,nu mai stiu la cine sa apelez.Daca cineva cunostae vreo modalitate de a scapa e aceasta boala ,il rog sau o rog frumos sa-mi dea un raspuns.Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Korina (acum 13 ani)

Incearca metode de relaxare si hipnoza regresiva . In subconstientul tau s-au adunat toate frustrarile si problemele nerezolvate chiar din perioada copilariei
tale .Puterea de concentrare iti este sigur afectata ,lipsa de rabdare si anxietatea fiind simptome care desigur iti insotesc bruxismul .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 9 ani)

Electronic Doctor este solutia!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: