Determinări secundare pulmonare?

Boli pulmonare obstructive cronice
Intrebare postata de Andreea N cu 2 luni in urma

Buna ziua. Mama mea, 54 de ani, a făcut de curând un Ct și am o mare neliniște .
La concluzii sunt enumerate următoarele : determinări secundare pulmonare( leziuni nodulare diseminate pulmonar bilateral) , emfizem extins pulmonar/bule de emfizem.
Este vorba de cancer? Vă rog să îmi răspundeți!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 2 luni)

Buna ziua,

Termenul "determinari secundare pulmonare" se refera la prezenta unor leziuni in plamani care au aparut ca rezultat al raspandirii unei boli sau al unei infectii din alta parte a corpului. Leziunile nodulare diseminate pulmonar bilateral indica prezenta unor mici formatiuni nodulare in ambii plamani.

Emfizemul extins pulmonar (bule de emfizem) este o afectiune cronica obstructiva a plamanilor, care duce la deteriorarea sacilor de aer din plamani (alveole) si afecteaza capacitatea de respiratie.

Aceste afectiuni pot fi legate de o varietate de boli, inclusiv cancerul pulmonar, dar nu neaparat. Pentru a putea face un diagnostic corect, e necesar sa se faca mai multe investigatii.

Dar, e important sa discutati aceste rezultate cu medicul mamei dumneavoastra. El sau ea va putea sa ofere un diagnostic corect in baza istoricului medical, a simptomelor actuale si a rezultatelor tuturor investigatiilor realizate.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru mama dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/emfizem-pulmonar_3274
sfatulmedicului.ro/Bronsite/emfizemul_8348

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: