Ficat ASAT si Alat ridicat?

Boli pancreatice si de ficat
Intrebare postata de Mihai cu o luna in urma

Sunt un baiat de 17 ani, nu fumez, nu beau alcool lucruri din astea. Pe data de 5 ianuarie am dat analize generale inclusiv si alat si asat. Rezultatele au iesit bune in norma 30 cam asa. Apoi peste 7 zile am dat repetat nu mai tin minte din ce considerente, a recomandat un doctor, rezultatele fiind Asat 300 Alat 450 cam asa. Peste 2 zile am dat iarasi si au iesit 1000 ambele. Am urmat un tratament hepatic si au scazut in 2 saptamani dar sunt curios din ce considerente s-a ridicat la asa nivel. Medicii mi-au spus ca nu cunosc asa cazuri ca intr-un interval de 7 zile sa se ridice la 500+

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

Cresterea nivelului enzimelor ASAT si ALAT indica faptul ca ficatul este sub stres sau deteriorat. Numeroase afectiuni si cauze pot determina acest lucru, de exemplu hepatita virala, intoxicatii (de exemplu, consumul de medicamente sau suplimente), boala de ficat alcoolica, boala de ficat gras nonalcoolica etc.

Fara a avea mai multe informatii, este dificil sa determinam exact cauza, dar este posibil ca o infectie virala sa fi cauzat aceasta crestere acuta. Alte posibile cauze ar putea fi inflamatia provocata de o reactie alergica sau autoimuna.

Este esential sa discutati cu un medic despre posibilele cauze si despre cel mai potrivit plan de tratament pentru dvs.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: <https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie.

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/7-semne-care-arata-ca-ai-probleme-cu-ficatul_15846
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/afectiuni-infectioase-si-toxice-ale-ficatului-caracteristici-si-evaluare_15012Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai (acum o luna)

Am fost testat la hepatitele virale sunt negativ la toate, am exclus toate opțiunile, consum de medicamente etc, reacții alergice n am avut practic, totul era în regulă în afară de analize, am dat de 8 ori analize intr o săptămână, la început am crezut ca e eroare de laborator dar am repetat analiza la 3 laboratoare diferite și toate dădeau același rezultat. Am fost și la imunolog și nu am primit un răspuns clar deoarece totul pare să fie în regula în afară de analize.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: